Content marketing na przełomie 2021/2022 (cz. 1)

Content marketing na przełomie 2021/2022 (cz. 1)

Które kampanie content marketingowe okazały się najciekawsze w 2021 roku? Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku?

Pozostałe podsumowania roku 2021 przeczytasz tu >

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Content marketing na przełomie 2021/2022 podsumowują: Edyta KowalMalwina Łozińska,They.pl; Angelika Wawrzyniak, Kamikaze Altavia Group; Ewa Sulewska, Dziadek do orzechów; Małgorzata Dadok-Grabska, DGpromo; Agnieszka Chacińska, Wavemaker; Natalia Nurek, GoldenSubmarine; Emilia Radecka, Cube Group; Dominik Niedźwiecki wraz z zespołem contentowym, Agencja.com.

Edyta Kowal
digital marketing&content marketing expert, prowadząca podcast Szczypta

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce 

Storytel i projekt Random. Podoba mi się w tej kampanii wszystko – rozmach (zaangażowani aktorzy), jakość opowieści skierowanej do młodego widza (dopasowanie, które trafia w ich wrażliwość), format główny (audio) i format wspierający (wideo), a przede wszystkim podejście do dystrybucji. No bo mieliśmy tu pewien motyw główny, dostępny na słuchawki, w formie słuchowiska na platformie Storytel, ale za kick–off całego projektu robił film, który zaserwowano na platformie YouTube, a ta – umówmy się – potrafi pochłonąć młode umysły na długie godziny.

Jedna historia rozbita na kilka aktów, kilka kanałów i kilka formatów. Stopniująca przez to umiejętnie zaciekawienie i angażująca. Temat opowieści na maksa aktualny i bliski młodym ludziom, do tego rozumiejące młodzież: scenarzystka i reżyserka, same zaangażowane w promocję projektu. Wreszcie aktorzy – Julia Wieniawa i Maciej Musiałowski. Tego naprawdę dobrze się słuchało i oglądało. A co najważniejsze – to zrobiło też wyniki. Poza wsparciem świadomości marki, projekt skutecznie wpłynął na wzrost liczby nowych rejestracji podczas trwania kampanii (o około  80–90 proc.), a dla 30 proc. nowych użytkowników platformy Storytel „Random” był pierwszym odsłuchanym audiobookiem. 

Your Kaya i kurs masturbacji w formie e–booka. Jeśli już muszę wybierać ;) Bo Your Kaya po prostu robi świetny marketing i potrafi w content. Jest przy tym autentyczna, konsekwentnie realizuje swoją misję i odczarowuje kobiecość, głośno mówiąc o wszystkim tym, co w kraju nad Wisłą jest tabu. Edukuje i edukując sprzedaje środki higieny intymnej. W dodatku w innowacyjnym modelu subskrypcyjnym. No bo cóż bardziej cyklicznego niż kobiecy okres?

Niżej próbka ich soczystego copy wraz z pomysłowym wkomponowaniem produktu w pakiet zmysłowo-edukacyjny. Całość pięknie podana najpierw w przedsprzedaży z dużym wsparciem contentu, następnie przekazana w formie kuszącego miksu online’u i offline’u. Szanuję!

Festiwal Outriders rozbity pomiędzy e-mail marketing, video, formy pisane, słuchane, serie spotkań na żywo i community na Discordzie. Czyli storytellingowe święto, które poprzez opowieści przybliża świat. Naprawdę ciekawie było doświadczyć czegoś innego w wydaniu eventowym w czasie pandemii. Czegoś, co oferuje zróżnicowany content wysokiej jakości, nie boi się form interaktywnych i eksperymentuje w sposobach dotarcia do coraz bardziej wymagającego odbiorcy.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Content marketing to długodystansowa przygoda, w trakcie której trzeba trzymać rękę na pulsie i wiadomo – testować, eksperymentować. Ale to wcale nie oznacza, że jak tylko odkryjesz the next big thing, to musisz na nią przeznaczać część swojego budżetu. Zbadaj temat, zaprzyjaźnij się z nim, ogarnij plusy i minusy. A kiedy temat naprawdę wystrzeli – bądź o jeden krok przed konkurencją. Bądź gotowy.

Takim tematem jest w tej chwili np. NFT. Podobno padało ze sceny Content Marketing World wyjątkowo często w tym roku. Zresztą, przed chwilą ktoś kupił nieistniejący jacht w metaversum za 650,000$

Jeśli stawiasz na CM, potrzebujesz człowieka, który będzie nim zarządzał. To jak zarządzanie ruchem (Joe Pulizzi nawet używa tu sformułowania „traffic controller”). Świetnie, że twoja ekipa rwie się do pracy i każdy chce jakiś content tworzyć, ale serio – jeśli tego nie przypilnujesz, jeśli nie nadasz temu kierunku, jeśli nie zadbasz o jakość, jeśli nie scentralizujesz waszego storytellingu, to cała ta aktywność będzie po prostu radosną twórczością oderwaną od jakiejkolwiek strategii. To, czego potrzebujesz, to plan, który nie tylko pomoże stworzyć content zewnętrzny, ale wzmocni w twoim teamie tych, którzy chcą włączyć się w waszą opowieść. Czyli z jednej strony kontrola, z drugiej wsparcie. I przede wszystkim spójność.

Bawiąc się w content marketing na poważnie, budujesz tak naprawdę cały system operacyjny – myślenie kanałami czy formatami w oderwaniu od tego systemu jest krótkowzroczne... podobnie jak bazowanie jedynie na cudzych platformach, ale ta lekcja wraca chyba do nas raz po raz, gdy jakaś platforma pada lub zmienia zasady gry. Owned media to bezpieczeństwo, ale i swoboda. Ty tu rządzisz. Z tego m.in. względu Patagonia bojkotuje Facebooka.

Last but not leastnie ma czegoś takiego jak idealna strategia content marketingowa. firmy, które z sukcesem wykorzystują CM w swoich działaniach, zmieniają ją co jakiś czas. Zdolność do pivotu to warunek przetrwania. Pandemia wielu do tego zmusiła, ale i bez niej musimy być po prostu elastyczni i gotowi na zmiany – czy to pod kątem priorytetów, metodologii, procesów, struktury zespołu, KPI-ów czy modelu biznesowego.

Ciekawym kejsem, ale i trendem, który nabiera ostatnio na znaczeniu jest tzw. humble branding. Marką, która dziś uosabia to podejście, jest Nike. Ta sama Nike, która w latach 90. i na początku 2000. promowała sportowców wykręcających niesamowite wyniki. Dziś Nike prowadzi kampanie skoncentrowane na prawdziwych ludziach, opowiada o ich sposobie bycia, postawie i wartościach. Zamiast mówić o aspiracjach, mówi o zwykłym życiu i pokazuje, jak czerpać z niego radość. 

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku

Ciekawym, potencjalnie rewolucyjnym aspektem wspomnianego przeze mnie wcześniej NFT jest to, że mogą zmienić sposób dystrybucji i monetyzacji mediów cyfrowych. Obecnie większość treści cyfrowych zarabia na siebie za pośrednictwem platform, niezależnie od tego, czy są to platformy wspierane przez reklamy (Facebook czy podcasty), czy też platformy oparte na subskrypcji (takie jak Netflix lub OnlyFans). Chociaż twórcy nadal są właścicielami praw autorskich do swoich dzieł, zrzekają się części tej własności i kontroli nad wspomnianym dziełem na rzecz właścicieli platformy oraz jej konsumentów. Pojawienie się NFT odnowiło dyskusję na temat nowego modelu własności mediów, aby uczynić go bardziej zorientowanym na twórców. Czy wypali? Zobaczymy.

Reklamy dynamiczne i interaktywne w audio, które pozwalają dopasowywać content do użytkownika – miejsca, w którym się znajduje, wieku, płci, a przede wszystkim do jego zainteresowań i intencji zakupowych. Podobno dopasowanie reklamy do kontekstu sytuacyjnego to tylko kwestia czasu. Robi wrażenie. I trochę przeraża. Choć my, marketerzy, wolimy o tym myśleć w kontekście dialogu wchodzącego na wyższy poziom.

Malwina Łozińska
content marketing group head w They.pl 

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

Zacznijmy od sporego plot twistu w branży FMCG: zwolnienia z pracy Małego Głoda, który po ponad 15 latach przestał być brand hero serka Danio. To odważny ruch ze strony marki, jako że postać charakterystycznego żółtego stworka była uznawana za wręcz kultową. Mały Głód jednak nie skończył wcale na bezrobociu. Dołączył bowiem do – skądinąd też bardzo ciekawej contentowo – akcji „Często Dobre Dłużej”, organizowanej przez Too Good To Go. 

Świeżo, nowocześnie, zgodnie z trendami – ING Bank Śląski wielokrotnie już udowadniał, że umie w te klocki. W tym roku marka wystartowała z cyklem contentowym „Porozmawiajmy o pieniądzach”, w którym wystąpili tacy influencerzy jak m.in. Karol Paciorek czy Red Lipstick Monster. Kampania jest oparta przede wszystkim na filmach na YouTubie, które są dodatkowo wspierane przez artykuły blogowe i dane z badania o stosunku Polaków do kwestii finansowych. 

Z nieustanną sympatią i podziwem patrzymy też na działania CSR-owe Funduszu Żubra, który w 2021 roku pokazał kolejną odsłonę kampanii ratującej zagrożone gatunki zwierząt. Marka doskonale potrafi wykorzystać swoje bardzo popularne kanały komunikacji i umiejętnie buduje angażującą opowieść, w której Żubr występuje jako strażnik puszczy. Do projektu zaproszono dodatkowo influencerów (m.in. MLH, Donald.pl, Paulina Górska), stworzono też specjalny LP informacyjny. Świetna robota!

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie wciąż pandemia – i oby w przyszłym roku udało się ją już „zdetronizować”. Wyraźnie jednak widać, że jest to zdarzenie, które na stałe odciśnie pewne piętno na działaniach marketingowych, w tym contentowych. Oprócz położenia sporego nacisku na działania CSR-owe i edukacyjne możemy też odnotować zmianę sposobu komunikacji – na znacznie powszechniejsze podejście human-to-human

Równie rozciągniętym w czasie „wydarzeniem” jest walka kobiet o prawo do samostanowienia. Wiele marek angażuje się we wspieranie głoszonych przez nie idei (femvertising) czy też – szerzej mówiąc – w ogóle w działania prorównościowe. W mijającym roku również nie brakowało do tego okazji. Widać jednak, że marki muszą się w tym względzie jeszcze trochę nauczyć – nie wszystkim udało się uniknąć zarzutów o tzw. gender washing

W punkcie trzecim wymieńmy zdarzenia mniejszego kalibru, ale przez chwilę mocno oddziałujące na całą branżę: wielka awaria Facebooka (a w zasadzie wszystkiego poza Twitterem i Gadu-Gadu), premiera przełomowego Bonda, kolejny sezon Domu z papieru czy niespodzianka w postaci ogromnej fali popularności serialu „Squid Game”. To wszystko mikromomenty, które z pewnością zostawiły swój ślad w 2021 roku. 

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Pierwsze to zdecydowanie SEO i wciąż rosnące wymagania algorytmów. Coraz większy nacisk kładzie się na to, że content musi być nie tylko dobrze zoptymalizowany pod frazy, lecz także podawać treści najwyższej jakości, skrojone na miarę odbiorcy i godne zaufania (w myśl modelu E-A-T).

Drugie to rosnąca popularność formatu wideo, który wedle wszelkich prognoz będzie w przyszłym roku królował w świecie contentu. Jednak zrobienie dobrego materiału wideo to wcale nie taka prosta sprawa. Pomysły na świeży, nowoczesny content wideo, angażujący odbiorcę i precyzyjnie odpowiadający na jego potrzeby – to właśnie zadanie na 2022 rok.

A trzecie wyzwanie to… bardzo dużo pracy. Branżowe prognozy zgodnie twierdzą, że nakłady na content marketing znacząco wzrosną – po części w wyniku pandemii i tego, że w świecie online zanurzyliśmy się już po korek. Pracy będzie więc na pewno sporo – ale nie ma co narzekać, może być ciekawie!

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku

AI to wcale nie taka nowinka, ale z pewnością technologia ta jest coraz odważniej wykorzystywana także w content marketingu. W przyszłości może ona zrewolucjonizować branżę, pozwalając jeszcze lepiej zoptymalizować treści, precyzyjnie je targetować i personalizować. 

Zdecydowanie na znaczeniu będą zyskiwać programy służące do zaawansowanej analizy contentu pod kątem SEO, a także tworzenia czy edycji zoptymalizowanych treści. Należą do nich choćby Surfer SEO czy CONTADU. To niezwykle efektywne narzędzia, które znacznie usprawniają pracę i mogą stać się przyszłością całego contentu. 

Jeśli ani razu w moich odpowiedziach nie padło jeszcze słowo „podcasty”, to ogromne przeoczenie. To właśnie one bowiem będą jeszcze bardziej poszerzać swój udział w całości działań contentowych. W ślad za tym będzie rosła konkurencja wśród aplikacji do słuchania podcastów, a walka będzie się tu toczyć właśnie na coraz nowocześniejsze technologie, które będą precyzyjnie odpowiadać na potrzeby tak odbiorców, jak i reklamodawców. 

Angelika Wawrzyniak
social media manager w Kamikaze Altavia Group

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

Z dobrym i przemyślanym content marketingiem kojarzy mi się nieodmiennie OLX. Ich kampania „Cała Polska po sąsiedzku” z Januszem Chabiorem w roli narratora, to dobry przykład adaptacji aktualnych trendów – w tym przypadku mowa o social distancingu, który zostanie z nami na dłużej z uwagi na przedłużającą się pandemię. Kampania popularyzuje usługę przesyłek oferowanych przez platformę, używając do tego prostej narracji w postaci… relacji sąsiedzkich, które dla wielu Polaków są jednym z nieodłącznych elementów codzienności.

Również Credit Agricole we współpracy z Dawidem Podsiadłą zasługuje na własny akapit. Kampania edukacyjna #MniejPlastiku prowadzona jest już od dwóch lat, dzięki czemu w telewizji czy internecie regularnie widujemy piosenkarza zachęcającego do ograniczenia zużycia plastiku. Szczególną uwagę warto zwrócić na ich ostatnią współpracę z Allegro Charytatywni, w ramach której na aukcję trafiły płyty winylowe z recyklingu – stworzone z elementów scenografii z trasy koncertowej „Leśna Muzyka”, której partnerem był Credit Agricole.

Głośnym echem w sieci odbiła się również rezygnacja IKEA z papierowych katalogów. Jego zdigitalizowaną wersję będzie odtąd można oglądać nie tylko na ich stronie WWW, ale i na Pintereście, co nie tylko umożliwi konsumentom tworzenie tablic ze swoimi ulubionymi produktami, ale również dokonywanie zakupów. To bardzo odważna decyzja, biorąc pod uwagę popularność katalogów, jednak w ujęciu proeko niezwykle trafna.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Postawiłabym na pandemię, która wymusza na marketerach nieustanne adaptowanie się do aktualnej sytuacji epidemicznej, rosnącą świadomość konsumentów w kwestiach eko i ich ograniczone zaufanie do marek oferujących treści utrzymywane w tym klimacie, oraz niepokoje społeczne, które zmuszają branżę do wielokierunkowego patrzenia na treści w celu uniknięcia ewentualnej fali krytyki. Wszyscy bardzo dobrze wiemy, co spotkało Basię Kurdej–Szatan po jej słynnym już wpisie instagramowym...

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Zaufanie konsumenta
Autentyczność i wiarygodne informacje na temat oferowanych produktów czy usług to coś, czego pożąda konsument. I nie chodzi tu nawet o to, by za wszelką cenę udowodnić mu, że to, co mu proponujemy, jest dobre; podstawą jest bowiem prowadzona przez nas narracja. Jeśli konsument nabierze wątpliwości co do prawdziwości tego, co komunikujemy, nie ma szans, byśmy zyskali jego zaufanie. Dlatego tak bardzo ważne jest budowanie wizerunku marki autentycznej, także pod względem oferowanych przez nią treści. 

Wysycenie rynku contentem
Konsumenci z każdej strony są bombardowani wszelakimi treściami, dlatego coraz trudniej zatrzymać uwagę odbiorcy akurat na naszym komunikacie. Z tego względu nasz kontent musi się wyróżniać, lub oferować konsumentom coś naprawdę wartościowego. W tym kontekście warto skupić swoją uwagę np. podcastach, które stają się coraz popularniejsze i bez wątpienia będą jednym z wiodących trendów content marketingowych w 2022 roku. 

Pandemia
Wszystko wskazuje na to, że koronawirus zostanie z nami na dłużej, w dalszym ciągu wpływając na wszelkie aspekty życia społecznego. Zmiany wywoływane trwającą pandemią są niekiedy nagłe, a zatem wymagają czujności i nieustannego adaptowania się do aktualnej sytuacji, czy finalnie – oferowania treści, które wskazują na to, że marki solidaryzują się z konsumentami, rozumiejąc ich aktualne potrzeby.

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku 

METAVERSE to słowo, które zelektryzowało branżę po wystąpieniu Marka Zuckerberga, w którym zapowiedział, że w ciągu kilku lat nasze życie przeniesie się do świata wirtualnego. Bez wątpienia temat AR i VR będzie wałkowany przez cały 2022 rok, jak i przez kolejne lata, jest to bowiem trend, w kierunku którego dążymy już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz marki naprawdę będą miały okazję wkroczyć do świata meta również ze swoim contentem. Czy rzeczywiście ziści się scenariusz rodem z filmu „Ready Player One”? Czas pokaże.

Ewa Sulewska
content manager w agencji Dziadek do orzechów 

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

Tyskie „Więcej nas łączy niż dzieli”
Ależ ja lubię takie kampanie! Za humor, elastyczność, wielokanałowość i dystans do siebie, Tyskie dostaje u mnie piątkę z plusem.  Mam wrażenie, że marka wykorzystała trochę nasze polskie kompleksy i przełamała tabu obaw do wszystkiego co inne. W tym roku właśnie tego potrzebowaliśmy!

Zakładamy maski
Jak dla mnie kampania idealnie wpasowująca się w tonality marki. Jest radosna, oryginalna i nieco odjechana. Jestem bardzo ciekawa, co McDonald’s przygotuje dla nas w przyszłym roku, ponieważ „Zakładamy maski”, wejście na TikToka, a później Zestaw Maty pokazały, że „Mak” jak zawsze jest o krok przed konkurencją. 

Król w Canal+
Canal+ musiał sporo zainwestować w kampanię swojego serialu „Król”, ale uważam, że totalnie się opłaciło. Wszystko tu grało, pasowało i wychodziło poza ramy – podobnie jak sam serial. Moje serce najbardziej podbiła „Gazeta Królewska”, która nie tylko była swoistym przewodnikiem po produkcji, ale też nawiązywała do prawdziwych wydarzeń i międzywojennych reklam.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Clubhouse
Szybko przyszło, szybko poszło. W pierwszej połowie 2021 wszyscy jaraliśmy się Clubhousem, polowaliśmy na elitarne zaproszenia i przekonywaliśmy siebie nawzajem, że „zakładanie pokoi” jest umiejętnością must have każdego marketera. Tak było. I się skończyło. 

Więcej reklam, więcej użytkowników
W tym roku z pewnością mogliśmy zauważyć wzrost liczby reklam na TikToku. Na moje oko ma to związek z otwarciem polskiego oddziału firmy, w którym pracowite pszczółki robiły co w ich mocy, by przekonać do inwestycji w reklamy klientów i agencje. Odnieśli widoczny sukces, bo reklamy na TikToku stają się powoli równie irytujące co na YouTube. Jestem bardzo ciekawa, w którą stronę będzie rozwijał się serwis i jak zareagują na to kolejne marki. 

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Eko-komunikacja
Działanie proekologiczne już od dawna są czymś, czego klienci wręcz wymagają od swoich ulubionych marek. Im jednak trudno jest nadążyć za szybkimi zmianami i co rusz słyszymy o wpadkach i mniej lub bardziej zamierzonym greenwashingu. Myślę, że komunikacja i działania w duchu ekologii są nie tylko wyzwaniem 2022 roku, ale i kilku najbliższych lat. I mam nadzieję, że standardy w tej dziedzinie ustalimy jak najszybciej!

Dotarcie do młodszych odbiorców w naturalny sposób
Wspominałam już o zwiększonej liczbie reklam na TikToku i wspomnę o niej jeszcze raz. Uważam, że dorośli w ogóle nie potrafią się bawić! Reklamy napojów, słodyczy, kolorowych kosmetyków dla nastolatek i jednorazowych ubrań są tak sztuczne, że nawet ja (lat 30) potrafię w sekundę wyczuć płatny content. A co dopiero nastolatki! Marki powinny nauczyć się komunikować z młodszymi odbiorcami na nowe sposoby, nie odgrzewając starych propozycji i jedynie transportując ich do nowych mediów. Video w pionie nie jest już żadną nowością, teraz musimy iść o krok dalej!  

Komunikacja z wyczuciem
To, co zrobiło Tyskie w akcji „Więcej nas łączy, niż dzieli” było piękne m.in. dlatego, że pokazując różne osoby, żadna z nich nie została pokazana w sposób stereotypowy ani obraźliwy. Tego w komunikacji musimy się jeszcze nauczyć. Podejście „to już nic nie można powiedzieć?” czy „a co oni taki delikatni?” jest wyjątkowo słabe i świadczy wyłącznie o niezrozumieniu dzisiejszych, a także przyszłych realiów. Proszę, bądźmy dla siebie mili. Tak jest fajniej! 

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku
Powiem raczej o moich oczekiwaniach niż o czymś, co już istnieje. Mianowicie spodziewam się mocnej inwestycji firm takich jak Google i Amazon w swoich asystentów głosowych. Z polską Siri pożegnałam się już dawno, ale ciągle trzymam kciuki za Alexę. Dla marketerów byłby to fantastyczny placement reklamowy, który pozwalałby dotrzeć do odbiorców na nowym poziomie. 

Czekam też na wykorzystanie pełnego potencjału podcastów i aplikacji z audiobookami. Choć jaramy się nimi od dawna, niewiele marek ma na takie działania faktyczny pomysł. Z ostatnich działań, które zwróciły moją uwagę, w podcasty i audiobooki inwestowali m.in. Empik, Netflix, Canal+ czy Showroom i wyszło całkiem fajnie.

Małgorzata Dadok-Grabska
inbound/content marketing manager w DGpromo

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

Kampania, która odbiła się szerokim echem w mediach w 2021 to promocja Lodów Koral Ekipy. Można chyba wręcz powiedzieć, że stała się ona pewnego rodzaju zjawiskiem społecznym. Współpraca znanej od lat marki Koral z jednymi z najpopularniejszych Youtuberów wywołała prawdziwy pik sprzedażowy i stała się wiralem.

W zaledwie 30 dni od premiery odnotowano ponad 1,5 miliona wyświetleń fraz związanych z lodami Ekipy, 61 milinów wyświetleń hasztagu #lodyekipy na Tiktoku, nie wspominając o ilości contentu stworzonego przez użytkowników, którzy nie tylko recenzowali produkty, ale wrzucali do sieci także filmy z poszukiwań deficytowego towaru. Zintegrowane działania contentowe wywołały efekt kuli śnieżnej, co finalnie przełożyło się na znaczne zyski z kampanii. Jak widać, odpowiedni wybór ambasadora marki, który jest pozytywnie odbierany przez grupę docelową, potrafi zdziałać cuda.

Niezwykle ciekawą kampanią była też ta zorganizowana przez fundację K.I.D.S. pod hasłem „Najmłodszy Headhunter na świecie”. Jej celem było dotarcie do profesjonalistów z różnych dziedzin i przekonanie ich do przyłączenia się do fundacji oraz wsparcia działań na rzecz wdrażania innowacji w szpitalach. Mali headhunterzy wzięli najpierw udział w warsztatach design thinking, gdzie zdobyli wiedzę z zakresu potrzeb szpitali przyszłości oraz wolontariatu. Spotkali się także z osobami zawodowo zajmującymi się rekrutacjami. W ramach warsztatu dzieci przygotowały również zaproszenia w formie wideo, które następnie zostały rozesłane do kandydatów z całego świata poprzez portal LinkedIn.

Ta akcja to wspaniały test na ludzką empatię. Przy zerowym budżecie, ale zaangażowaniu wielu chcących pomóc ludzi, a także kreatywności dzieci, cały projekt zakończył się wielkim sukcesem. Młodzi headhunterzy zrekrutowali między innymi byłą Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, prezesa InPostu – Rafała Brzoskę czy dziennikarza, Jarosława Kuźniara. Wyniki w liczbach mówią same za siebie: 103 specjalistów, którzy zadeklarowali łącznie ponad 4600 godzin wsparcia, o wartości niemal 3 mln złotych.

Na wyróżnienie zasługuje także kampania Allegro, która ponownie z pomocą mistrzowskiego storytellingu porusza tym razem temat uprzedzeń. Choć premiera spotu odbyła się dopiero z początkiem grudnia, to już po kilkunastu godzinach otrzymała wiele pozytywnych komentarzy, a o jej pozytywnym odbiorze świadczą także liczne udostępnienia i ponad 500 tysięcy wyświetleń w kanale YouTube. Hasło przewodnie „Zobaczmy w sobie to, co najważniejsze” wykorzystane zostało również w filmach produktowych oraz w kampaniach w mediach społecznościowych.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Uważam, że znaczący wpływ na content marketing, jak i na inne branże, miała i ma trwająca pandemia. Wciąż odczuwaliśmy w 2021 rynkowe zawirowania przekładające się na plany marketingowe i budżety. Choć kończący się rok „wyzwolił” wiele branż, to jednak postpandemiczne realia nie były łatwe. Po pierwsze ze względu na zmianę przyzwyczajeń konsumentów, a po drugie ze względu na konieczność jeszcze bardziej racjonalnego zarządzania funduszami. Marki musiały także nauczyć się funkcjonować w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu i umieć reagować na nagłe wydarzenia.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Rok 2022 zapoczątkuje nową erę jeszcze krótszego czasu skupienia uwagi. Ten, kto chce wygrać, powinien produkować wartościowe treści, które już od pierwszych chwil angażować będą odbiorców, nie dając im przejść dalej, otworzyć kolejnego okna czy skorzystać z oferty konkurencji. Kluczem do sukcesu jest danie czytelnikowi haczyku w kilku pierwszych zdaniach tekstu czy sekundach filmu, a następnie zwinne przejście do meritum. 

Wyzwaniem, przed jakim staną również marki w 2022 roku, będzie jeszcze większa adaptacja wideo do strategii contentowych. Choć wielu przedsiębiorców ma obawy przed tym formatem, to jednak wszystko wskazuje na to, że rozwój potencjału TikToka czy rolek na Instagramie jest nieunikniony. 

Wyzwaniem będzie też produkcja treści chętnie „konsumowanych” przez odbiorców. Trzeba jednak pamiętać, że strategia „na ilość” i wrzucanie do kanałów społecznościowych nieprzemyślanego contentu już nie wystarczy. Rok 2022 wygrają te marki, które będą w stanie tworzyć krótkie, kreatywne, innowacyjne, edukacyjne i rozrywkowe treści, zapewniające wartość odbiorcom i strategicznie powiązane z daną marką. Tylko takie formaty będą w stanie wyróżniać się w dzisiejszym cyfrowym krajobrazie marketingowym. Przeskakiwanie na kolejne losowe trendy bez dostosowania treści do ogólnych celów marketingowych nie jest i nie będzie dobrym wyborem.

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku

W 2022 roku z pewnością warto zwrócić uwagę na wykorzystanie wyszukiwania głosowego. Jak wskazują badania, każdego miesiąca ma miejsce ponad miliard wyszukiwań głosowych ‒ nie można więc pominąć optymalizacji treści pod ten format. Najlepszym sposobem optymalizacji wyszukiwania głosowego jest bezpośrednie i zwięzłe odpowiadanie na pytania. Udzielając krótkiej i klarownej odpowiedzi, zwiększamy szanse na pojawienie się w sekcji polecanych treści w wynikach wyszukiwania. Te, jak wiemy, są chętnie konsumowane przez odbiorców.

Uwagę także warto zwrócić w kierunku nowych technologii ułatwiających tworzenie content planów, a przez to jeszcze lepiej dopasowanych do potrzeb odbiorców treści. Czasem mam wrażenie, że marki tak bardzo chcą pozostać w dobrych relacjach z Google, że zapominają o swoich odbiorcach. Długie teksty, które dopiero po przejściu na kolejne podstrony odpowiadają na pytanie postawione we wstępie, nie są metodą na zbudowanie wiarygodnej marki, angażującej odbiorców. Warto więc wykorzystać potencjał big data, aby poznać jak najlepiej swoją grupę docelową oraz sztuczną inteligencję, aby tworzyć formaty treści, które faktycznie są odpowiednie dla naszych odbiorców i realnie zaspokajają ich potrzeby.

Agnieszka Chacińska
content strategy director w Wavemaker

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

W mojej ocenie ten rok w pierwszej kolejności należał do kontrowersyjnych kampanii, które – nawet jeśli w sposób nie zawsze w pełni zamierzony – wybiły się z clutteru, przykuwając uwagę konsumentów i branży. Czas pokaże, na ile ta strategia przełoży się na cele biznesowe. Przy czym ciężko tu mówić o kampaniach stricte content marketingowych, ponieważ w tym roku wyjątkowo mocno mogliśmy odczuć jak inne działania, chociażby współpraca z influencerami, wpływają na całościową komunikację, wizerunek i treści tworzone przez marki.  

Kampania YES – najlepszy dowód na to, że zakazany owoc zawsze kusi widzów. Wiele dyskutowano o tym, na ile produkcja YES będzie adekwatna do „mindsetu typowej Polki”, czy przebije się do mainstreamu i czy przypadkiem nie budzi zainteresowania głównie marketerów. Mimo wszystko tak drastycznego rozwodu ze stereotypem kobiety w Polskiej reklamie dawno nie widzieliśmy w kreacjach. Obok tej realizacji, niezależnie od poglądów, nie można przejść obojętnie – zwłaszcza przy obecnych uwarunkowaniach politycznych. Brawa za przełamanie rutyny w kategorii i odważne wyjście z clutteru. Czy ta odwaga nie przyćmiła blasku biżuterii YES? Nawet jeśli, to według mnie otworzyła nowy rozdział w polskiej reklamie, przy okazji wpisując się w potrzeby młodszych konsumentów, oczekujących od marek zaangażowania społecznego. 

Zestaw Maty w McDonald’s – kampania, której trudno było nie zauważyć, nawet jeśli (nie wszystkie?) kontrowersje z udziałem Maty były tutaj niezamierzone. Chociaż wykorzystany pomysł z zaangażowaniem gwiazdy do współtworzenia oferty marki nie jest niczym nowym, to bez wątpienia wspólnie tworzony content (ten w mediach i na talerzu) przyciągnęły uwagę mediów i konsumentów. Towarzyszące kampanii dyskusje na temat promowania fast foodów wśród nastolatków, zarobków influencerów czy bycia „synem znanego taty” nie przeszkodziły marce w biciu kolejnych rekordów sprzedażowych dzięki współpracy ze znanym raperem. Dla mnie ta kampania to najlepszy przykład na to, że dzisiaj dla tworzenia treści, zwłaszcza kierowanej do Gen Z, równie ważne, jeśli nawet nie istotniejsze, jest nie to gdzie i jakie treści tworzymy, ale z kim. 

Lody Ekipy Friza – najciekawsza kampania ze względu na jej zaskakującą siłę rażenia wśród najmłodszych konsumentów. Kolejny dowód na to, że nie można dziś mówić o content marketingu w oderwaniu od współpracy z influencerami, a planowanie aktywności contentowych – coraz częściej powinniśmy zaczynać od samego produktu.  

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Dynamika wzrostu TikToka – bez względu na to, czy przekonuje nas hasło „Don’t make ads. Make TikToks.”, bezdyskusyjny jest duży wzrost tej platformy i jej ogromny potencjał wiralowy. Jaki to ma wpływ na content marketing? Przede wszystkim otwiera nowy rozdział w podejściu do tworzenia treści video. Jeszcze bardziej natywnych, jeszcze dalszych od wymuskanych shootów, ale przede wszystkim – nastawionych na SOUND ON. Warto też zwrócić uwagę na zyskujące popularność, wciąż „niewyeksploatowane” przez polskie marki kategorie treści na tej platformie – zwłaszcza spoza obszaru rozrywki.

Wpadki influencerów – ten rok pokazał, że content marketing kierowany do młodych konsumentów nie istnieje bez influencerów. Wyzwaniem jest jednak wybór gwarantujących zasięgi twórców, które stworzą dla marki treści wysokiej jakości i bez ryzyka wpadek wizerunkowych. Tych wpadek w minionym roku było tak wiele, że warto odnotować je wśród wydarzeń mocno wpływających na obraz branży. Jakie to ma znaczenie dla tworzonych treści? Przede wszystkim rzutuje na konieczność dokładnego „prześwietlania” influencerów przed rozpoczęciem działań i wyboru osób, które mogą najlepiej wspierać wizerunek marki. Szacujemy, że przełoży się na wzrost popularności narzędzi badawczych, takich jak wykorzystywany przez nas Influence Power Index, pozwalających na dokładne przeanalizowanie postrzegania influencera, m.in. w kontekście wartości, z którymi marka chce być identyfikowana. 

Trzecie „wydarzenie” to ciekawy fakt z tegorocznych Cannes Lions - wśród 75% nagrodzonych kampanii znalazły się kreacje zaangażowane społecznie. I chociaż tego typu kampanie, co roku są łakomym kąskiem dla jurorów, to ta liczba pokazuje też, jak wielkim wyzwaniem staje się kształtowanie komunikacji wpisującej się w zmieniające oczekiwania konsumentów względem treści tworzonych przez marki. W szczególności poszukiwanie autentycznych kontekstów, w które marka może się wpisać ze swoimi działaniami CSR.

Trzy największe wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Brand safety – rosnąca rola nowych platform, zwłaszcza TikToka oraz treści tworzonych we współpracy z influencerami oznaczają dla marketerów jeszcze więcej wyzwań związanych z brand safety. Na niektóre z nich możemy się przygotować, z innymi – musimy się pogodzić, działając na nowych platformach. Wyzwaniem dla marek będzie podjęcie decyzji, jaki poziom ryzyka warto podjąć, aby nie rezygnować z nowych możliwości dotarcia do konsumenta. 

Powiązanie działań contentowych z live shoppingiem – bez wątpienia w przyszłym roku jeszcze mocniej zyska na znaczeniu live shopping. Wyzwaniem będzie powiązanie go z całą architekturą treści na ścieżce zakupowej klienta, tak aby wykorzystać potencjał tych rozwiązań, znaleźć atrakcyjny sposób na zmonetyzowanie tego trendu i połączenie go z innymi aktywnościami marki,  zwłaszcza jej ambasadorami, ale bez wchodzenia w przaśną konwencję telezakupów Mango. 

Trzecie wyzwanie niezmiennie związane jest z koniecznością działania w postcovidowej rzeczywistości. Chociaż pogodziliśmy się ze zmianami, to nie pozostały one bez wpływu na sposób tworzenia treści. Wiele marek w dalszym ciągu musi szukać niestandardowych, a efektywnych kosztowo rozwiązań. Część marketerów planuje treści zakładając kilka możliwych scenariuszy, zwłaszcza, gdy odnoszą się one do wydarzeń „w realu”. Dla większości marek wciąż wyzwaniem jest agile marketing i elastyczne, szybkie wdrażanie zmian w treściach zaplanowanych w ramach kampanii.  

Nowinki technologiczne a content marketing 2022 roku

NFT – może trudno nazwać NTF nowinką technologiczną, ale ten rok pokazał, że tym obszarze jest jeszcze spora przestrzeń do zagospodarowania dla marek. Możliwości konwersji treści na NFT i ich sprzedaży otwierają wiele kreatywnych dróg dla kampanii. Od tworzenia jednorazowych aukcji na cele charytatywne, po limitowane kopie unikalnych treści produkowanych dla marki we współpracy z influencerami.

Metaverse – raczej wizja przyszłości niż konkretne rozwiązanie i nowość. Bez względu na to, jak podejdziemy do samej idei, rzeczywistością stają się cyfrowe światy tworzone przez marki lub we współpracy z markami. Patrząc na temat bardziej przyziemnie - bez wątpienia możemy spodziewać się tutaj kolejnych innowacji i możliwości wejścia w z treściami marki w obszar szeroko pojętego gamingu. 

Szersze wykorzystanie AR, podcastów – mówi się o nich już od kilku lat, ale dla wielu klientów to wciąż dziewiczy obszar. W przyszłym roku spodziewałabym się nowych, ciekawych kreacji z wykorzystaniem AR, głównie w obszarze TikToka oraz nowych możliwości angażowania podcasterów do działań contentowych realizowanych na większą skalę.

Natalia Nurek
strategic planner w GoldenSubmarine

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

ING „Porozmawiajmy o pieniądzach”, czyli seria rozmów poruszających nasze kulturowe tabu, podana w bardzo lekkiej i przystępnej formie.

OLX, podobnie jak w ubiegłych latach, nadal zaskakuje kreatywnym contentem. Przykładem może być „Fanatyk. Historia Prawdziwa”, czyli projekt z pogranicza filmu, reklamy, branded, ale też seria filmów z Tomaszem Oświecińskim promujących serwis OLX Praca.

IKEA, jako jedna z pierwszych marek w Polsce, zdecydowała się na wykorzystanie formatu live shoppingu, czyli formatu łączącego e-commerce, rozrywkę i edukację. Taka forma była szczególnie istotna w dobie trwającej pandemii, ponieważ użytkownicy mogli otrzymać namiastkę „tradycyjnego” doświadczenia zakupowego. 

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Podobnie jak w ubiegłym roku jest to pandemia. Jednak w 2021 roku jako użytkownicy jesteśmy już „oswojeni” z hybrydowymi rozwiązaniami i przenoszeniem wydarzeń czy innych aktywności (częściowo lub zupełnie) do świata online. Jeszcze w 2020 roku cieszyliśmy się, że Internet daje nam „namiastkę normalności”. Jednak wraz z upływem czasu oraz zwiększająca się aktywnością marek, rosną również nasze oczekiwania i bardziej selektywnie podchodzimy do wybieranego contentu. 

Dyskusje społeczne (od tematów ekologicznych po te polityczne i światopoglądowe), które nie dotyczą już tylko wąskiej grupy „najbardziej zainteresowanych”. Z jednej strony takie dyskusje dają przestrzeń do budowania ciekawego contentu, a z drugiej mogą być też źródłem wielu niebezpieczeństw. 

Konferencja Content Marketing World, czyli największa konferencja content marketingowa na świecie, która jest źródłem inspiracji oraz wiedzy na temat trendów oraz najlepszych praktyk z zakresu tworzenia treści. 

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Warto zauważyć, że trwająca pandemia nie zmieniła szczególnie dotychczasowych trendów w content marketingu, a raczej je wzmocniła. Użytkownicy są już „zmęczeni contentem”, a ich czas skupienia uwagi stale ulega skróceniu. Dlatego tak ważne jest przede wszystkim dokładne badanie potrzeb odbiorców, stawianie na jakość, a nie na ilość oraz automatyzacja, która usprawnia tworzenie, publikację i dystrybucję treści oraz pozwala na optymalizację przyjętej strategii.

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku

Termin metaversum staje się coraz bardziej popularny zarówno w świecie technologii jak i biznesu.  Mówiąc krótko, metaversum to inaczej współdzielona cyfrowa przestrzeń, która jest oparta na integracji obecnych i przyszłych technologii, cyfrowych platform, serwisów czy usług. To przestrzeń w której rzeczywistość wirtualna i fizyczna nakładają się na siebie. 

W 2022 roku do takiej wizji Internetu będzie nam jeszcze daleko, ale z pewnością taki kierunek rozwoju biznesu i technologii będzie również wpływał na content marketing.

Emilia Radecka
head of content w Cube Group

3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

Content w 2021 roku bardzo mocno stawiał na wartości.

„Jestem kobietą” – kampania YES, w której biżuteria jest właściwie dodatkiem do jakże ważnego społecznego przekazu. Autentyczne kobiety, pokazane w sposób łamiący stereotypy, ale bardzo prawdziwy! Kampania w zaledwie kilka godzin po premierze uzyskała pokaźny wolumen wyświetleń na YouTube’ie, ale i zebrała wiele przychylnych recenzji.

Dla różnych i równych podróżnych – Free Now. Dla kleru i queeru, Dla Vlada i Władysława, dla LGBT+ i 500+ – między innymi takimi hasłami marka podejmuje kwestie równościowe. Gra słów jest jednocześnie mocnym i zwracającym uwagę przekazem.

Trochę inny nurt, ale zdecydowanie zasługującym na wyróżnienie, jest też doskonała kampania marki Koral: Lody Ekipy. Zaryzykuję stwierdzenie, że był to jeden z najbardziej pożądanych produktów 2021 roku! Wszystko za sprawą contentu idealnie dopasowanego do grupy docelowej. Bo które dziecko nie marzy o tym, żeby być youtuberem? Kampania z Frizem na czele sprawiła, że lody nie tylko rozchodziły się w zawrotnym tempie, ale wartość osiągały nawet papierki po lodach.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Na pewno budowanie społeczności wokół marki. To bardzo widoczny trend 2021 roku, przede wszystkim za sprawą social mediów. Pokazuje, jak bez dużych nakładów finansowych zbudować stabilny i stale promujący się brand. Dlaczego budowanie społeczności jest wyzwaniem? Bo działa tu nie tylko system poleceń i zaangażowanych ambasadorek / ambasadorów marki. Społeczność jest też miejscem, w którym pojawia się hejt – a nad nim trzeba umieć panować.

Dopasowanie treści do grupy docelowej. Personalizacja już od kilku dobrych lat mocno dawała o sobie znać. Przeniesieni do przestrzeni wirtualnej za sprawą lockdownu jeszcze bardziej jej potrzebujemy. Marki, które chcą sprzedawać, muszą trafić na podatny grunt. Idealnym przykładem tego typu działań jest wspomniana wcześniej kampania Lodów Ekipy.

Seedowanie treści. Personalizacja komunikatów to jedno, drugie to ich dystrybucja. Jakie kanały wybierać, by trafiać do odbiorców z inkluzywnym przekazem? Jak je testować? Wreszcie jak optymalnie zarządzać budżetem, by wąski przekaz przyniósł szeroką sprzedaż?

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku

Instagram Reels – udostępnienie funkcji w Polsce już pokazuje ciekawe efekty. Na prawdziwy boom przyjdzie pewnie zaczekać do 2022 roku. Rolki mogą stać się alternatywą dla TikToka, jednak w innej grupie wiekowej. Pokazują też, jak bardzo idziemy w kierunku wideo.

Voice Search – również niesłabnący trend od kilku lat. Głosowo nie tylko wyszukujemy. Nagrywamy wiadomości, żeby było szybciej i łatwiej. To pokazuje, w jakim kierunku idzie content. Wkrótce będzie musiał odpowiadać na zapytania niemalże w roli wirtualnego asystenta.

Sieć 5G – większa przepustowość oraz niemal nieograniczone możliwości dla rozwoju contentu. To nie tylko przesunięcie w kierunku bardziej wymagających typów treści, np. wideo. To przede wszystkim dążenie do przeniesienia wielu aspektów życia w warstwę wirtualną, do której już o wiele silniej przynależymy, chociażby za sprawą pracy zdalnej.

Dominik Niedźwiecki
head of SEO w Agencja.com

Trzy najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce

Trudno wskazać rewolucyjne i narzucające trendy kampanie content marketingowe, które powstały w 2021 roku. Nie oznacza to jednak tego, że zespoły contentowe nie były kreatywne. Po prostu robiliśmy z grubsza to samo, ale więcej, a kluczem było dbanie o szczegóły i wyszukiwanie świeżych kontekstów.  

Wyróżnić możemy choćby działania startupu Infakt, który zajmuje się księgowością online. Szczególnie aktywni byli w kwestii Polskiego Ładu. Doskonale wyczuli, że jest zapotrzebowanie na teksty informacyjne na ten temat, ale też tworzyli webinary i filmy, a ciekawe reklamy docierały do szerokiego grona. 

Tradycyjnie sporo pozytywnego fermentu wytworzyła aktywność w internecie OLX, a pod koniec roku zawsze czujne jest też Allegro.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing

Zamknięcie Kanału Sportowego na Youtube pokazało, jak ważna jest konieczność dywersyfikacji platform, na których umieszczamy swoje treści. Nawet kilkudniowy kryzys może bowiem doprowadzić do znacznego „obcię” zasięgów. Właściciele Kanału Sportowego wnioski wyciągnęli szybko, zapowiadając budowę własnej platformy.

Na znacznie większą skalę ten problem unaoczniła październikowa awaria Facebooka i Instagrama. Wyłączenie na kilka godzin tych social mediów sprawiła, że część firm stała się kompletnie niewidoczna w sieci, bo swoja komunikacje opierała tylko o te dwa kanały.  

Z technicznych aspektów to, wbrew szumnym zapowiedziom, aktualizacja Core Web Vitals nie odbiła się bardzo mocno na widoczności serwisów internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania. Z jednej strony szkoda, bo dałoby to mocny sygnał do pracy nad optymalizacją szybkości i użyteczności witryn. Z drugiej jednak strony  jest to wystarczająco jaskrawy znak, pokazujący, w którym kierunku idzie Google i czego będzie wymagał od webmasterów w kolejnych latach.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku

Wyzwania są niemal niezmienne od lat, czyli nawiązywanie kontaktów zarówno z obecnymi jak i potencjalnymi klientami, a także pozostałymi odbiorcami, bez zasypywania ich niechcianymi wiadomościami stricte marketingowymi. 

Przejście do sedna w takich relacjach jest kluczem do sukcesu. Nie musisz opisywać całej historii powstania świata, żeby opowiedzieć to co ważne dla twojej marki.  Nie oznacza to jednak tego, że nasz odbiorca nie jest w stanie przetworzyć dłuższych treści, a wyszukiwarki nie będą ich dobrze pozycjonować. Jednak już na wstępnie musisz udowodnić, że treści, które przekazujesz, mają odpowiednią wartość.

Ważny jest też szerszy przekaz, z którym idziemy do odbiorcy. Według Barometru Zaufania Edelmana, według konsumentów to właśnie marki są najbardziej wiarygodne i daleko w tyle zostawiają rządy, a nawet media. Z przeprowadzonych badań wynika, że klienci oczekują wręcz od firm, zaangażowania społecznego i szukania rozwiązań dotyczących trudnych spraw społecznych jak równouprawnienie czy kwestie ekologiczne. 

To, że należy dostosowywać język do odbiorcy, wiemy doskonale. Należy mówić tak, żeby ich przekonać, żeby oni nas rozumieli, a nie musieli przekopywać się przez słownikowe zawiłości, bo oczywiście tego nie zrobią. Jak jednak komunikować się z generacją Z? To nie są już dzieci, to nie jest młodzież, bo choć wydają nam się bardzo młodzi, to już są to nasi współpracownicy, ale też przedsiębiorcy, początkujący prawnicy czy lekarze, a nawet rodzice. Pokolenie Z ma swój kod językowy, do którego należy się dostosować, ale też nie można przecież, w co drugim zdaniu pisać „pogchamp”, bo co najwyżej szybko zaklasyfikowani będziemy jako boomerzy. 

Kolejne wyzwanie związane jest z największym kryzysem ostatnich miesięcy, czyli awarią Facebooka i Instagrama. Jak na dłoni widać, że nasza komunikacja nie może być oparta tylko na platformach społecznościowych, bo bez nich stajemy się niewidoczni. Należy zadbać, żeby treści, które zostały stworzone na potrzeby social mediów, były też pokazywane np. na naszych blogach firmowych. Oczywiście w odpowiednio dopasowanej formie. 

Hasło „nie buduj na pożyczonej ziemi” jest prawdziwe jak nigdy wcześniej, a dywersyfikacja miejsc publikacji to niezbędny element pracy. Nie powinno się choćby na stronie internetowej korzystać tylko z osadzania filmów z YouTube, bo jeśli nasz kanał zostanie zamknięty, to tracimy bardzo ważny kanał komunikacji również na naszym portalu. 

Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku

Google zapowiedziało w tym roku nowy algorytm – MUM, czyli Multitask Unified Model. Oczywiście od zapowiedzi do realizacji droga daleka, jednak wdrożenie go zgodnie z obietnicami, może wywrócić do góry nogami podejście do sposobu wyszukiwania. Nowy algorytm Google ma znacznie lepiej rozumieć kontekst zapytań oraz stojącą za nimi intencję. Dając tym samym bardziej kompleksowe odpowiedzi, które jeszcze lepiej wesprą specjalistów. Już dzisiaj w wynikach wyszukiwania można znaleźć bowiem odpowiedzi bez wchodzenia na podstrony i widzimy, że to znacznie ułatwia pracę.

Z zaciekawieniem będziemy patrzeć na dalszy rozwój startupów zajmujących się content inteligence. Technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję, która ma nam – twórcom - ułatwić analizowanie danych. Zdejmie z nas ten trudny obowiązek i da więcej czasu na popuszczenie wodzów fantazji przy kreacji treści.

Z perspektywy copywriterów niezwykle obiecująco wyglądają również narzędzia, które tworzą treści z wykorzystaniem AI. Wystarcz stworzyć krótki opis zagadnienia, a system na tej podstawie jest w stanie budować własne opisy. Efekty pracy sztucznej inteligencji są momentami zdumiewające. Szczególnie istotne jest to, że AI pracuje także z wykorzystaniem języka polskiego.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij