Dlaczego domena .pl wciąż cieszy się największą popularnością?

Dlaczego domena .pl wciąż cieszy się największą popularnością?

Domena .pl jest najczęściej wybieranym rozszerzeniem w polskim internecie. Dlaczego po ponad 30 latach wciąż cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców? Kluczem do sukcesu w sieci jest rozpoznawalność.

Jednym ze sposobów na jej zbudowanie jest prosty do zapamiętania adres internetowy. W polskim internecie to właśnie domena .pl zapewnia najlepszą rozpoznawalność. Nic dziwnego, skoro istnieje już ponad 30 lat i doskonale wpisała się w świadomość internautów.

Domena .pl w 2021 roku – raport NASK

Podsumowanie trzeciego kwartału 2021 opublikowane przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) nie wywołało specjalnego zaskoczenia w branży. Liczba domen z rozszerzeniem .pl wciąż rośnie. Zgodnie z danymi przedstawionymi w cytowanym raporcie domena .pl osiągnęła przyrost w wysokości 1,58%. Obecnie liczba aktywnych nazw w domenie .pl to ponad 2,5 miliona. Zagłębiając się w raport, możemy dowiedzieć się, że około 2 milionów nazw ma wyłącznie rozszerzenie .pl, pozostałe natomiast utrzymywane są w domenach funkcjonalnych, takich jak info.pl, lub regionalnych, np. krakow.pl. Prawie 160 000 to nowe nazwy, zarejestrowane właśnie w trzecim kwartale 2021 roku, co daje nam średnio 1700 rejestracji na dobę.

Przeglądając statystyki, należy uwzględnić naturalny ruch na rynku domen. Część z nich wraca do puli z powodu braku odnowienia. W trzecim kwartale 2021 roku uwolnione zostały 133 784 domeny. Natomiast około tysiąca nazw domeny .pl zostało usuniętych z rejestru. Z drugiej strony wskaźnik odnowień w tym samym okresie wynosił 72,76%.

Czy polski internet jest bezpieczny?

W raporcie NASK podano dane na temat liczby domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC. W trzecim kwartale 2021 roku było ich prawie pół miliona. Zabezpieczenie domeny za pomocą Domain Name System Security Extensions polega na nadaniu domenie unikatowego klucza służącego do uwierzytelnienia. Taka forma zabezpieczenia strony chroni przed phishingiem, czyli podszywaniem się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia danych czy środków finansowych od nieświadomych oszustwa użytkowników.

Dodatkowo wielu właścicieli domen korzysta z Registry Lock. Jest to dodatkowe zabezpieczenie zapewniające ochronę dla wszystkich operacji, które można wykonać dla domeny. Co to oznacza w praktyce? To, że nikt niepowołany nie pozbawi nas dostępu do panelu zarządzania naszymi domenami. 

Pozytywny trend w kierunku starannego zabezpieczania swoich zasobów sieciowych obserwujemy od kilku lat. Jest to zjawisko, które sprzyja nie tylko przedsiębiorcom, ale również ich klientom i kontrahentom.

Czy tylko Polacy korzystają z domeny .pl?

Oczywiście, że nie – struktura narodowościowa właścicieli domen z rozszerzeniem .pl jest bardzo interesująca. Niemal 9% nazw w domenie .pl jest obecnie w posiadaniu abonentów z innych krajów świata. Nie dziwi fakt, że większość z nich stanowią nasi zachodni sąsiedzi. Wiele niemieckich firm prowadzi działalność również w Polsce. Nie spodziewajmy się jednak, że na kolejnych miejscach znajdą się Czesi czy Litwini. Równe pule, po 1% nazw w domenie .pl, posiadają abonenci z Chin i USA.

Jeszcze bardziej interesujące są dane nowych rejestracji z trzeciego kwartału 2021 roku. Otóż abonenci zlokalizowani w Polsce zarejestrowali 80% nowych domen, natomiast pozostałe to inwestycje ze strony kapitału zagranicznego. Z czego aż 5,5% nazw zakupionych w domenie .pl nabyli Chińczycy, natomiast 3% Amerykanie. Czy to oznacza, że polski rynek internetowy znalazł się w kręgu zainteresowania dużych inwestorów? Z pewnością tak, choćby ze względu na fakt, że nasz e-commerce wciąż jest w fazie intensywnego rozwoju. Pandemia z 2020 roku dodatkowo przyspieszyła ten proces i sprawiła, że niemal cały handel czasowo przeniósł się do sieci.

Domeny uwolnione – czy warto w nie inwestować?

Rynek domen uwolnionych znajduje się stale w kręgu zainteresowania osób planujących założyć nowy biznes internetowy. Szczególnie że, jak wiemy, pula adresów jest ograniczona. A domena .pl jest na tyle popularna, że często nazwa biznesu powstaje na podstawie listy wolnych nazw. Niestety czasy, gdy można było wymyślić nazwę firmy i bez kłopotu zarejestrować ją jako nazwę w domenie .pl, dawno minęły. Prawdopodobnie również dlatego dopuszczone zostały nazwy z polskimi znakami diakrytycznymi (IDN). Obecnie takie domeny stanowią zaledwie 1% wszystkich aktywnych nazw w domenie .pl i nie mają tendencji wzrostowej. Zainteresowanie rejestracją nazw z „kropkami i ogonkami” od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie. 

Jak widać, nazwy w domenie .pl cieszą się dużą popularnością – nie tylko wśród polskich abonentów. Jeśli planujesz przenieść swój biznes do sieci lub zacząć zupełnie nowe, wirtualne przedsięwzięcie, zacznij od rejestracji łatwej do zapamiętania domeny. Koszt takiej operacji może opiewać na kwotę kilkuset złotych lub, jeśli trafisz na atrakcyjną promocję, kilku złotych rocznie. Warto sprawdzić oferty dużych operatorów – u nich pula dostępnych domen jest szersza, a ceny bywają bardzo atrakcyjne.

 

Publikacja powstała we współpracy z home.pl

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij