SEM/SEO na przełomie 2021/2022 (cz. 1)

SEM/SEO na przełomie 2021/2022 (cz. 1)
Które kampanie z obszaru SEM/SEO okazały się najciekawsze w 2021 roku? Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed SEM/SEO w 2022 roku?
O autorze
16 min czytania 2022-01-04

Pozostałe podsumowania roku 2021 przeczytasz tu >

SEM/SEO na przełomie 2021/2022 podsumowują: Kacper Skrzypiec-Nowak i Mateusz Rzetecki, K2 Precise; Michał Pustuł, Cube Group; Marta Włodarska i Katarzyna Skolimowska, Resolution; Dariusz Ilnicki i Michał Gierat, Result Media.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Kacper Skrzypiec-Nowak
SEM team leader w K2 Precise (Grupa K2)

3 najciekawsze akcje/kampanie z obszaru SEM z 2021 roku w Polsce

Mata przejmuje Maka – ciekawe wyjście McDonald’s do nowych, młodych użytkowników, dla których raper Mata jest „głosem pokolenia”. Należy tutaj docenić bardzo dobre dobranie przedstawiciela i stworzenie pod to zarówno komunikacji (spoty na YouTubie i komunikacja social) jak i nowego zestawu. Całość pozwoliła firmie na dotarcie do nowych użytkowników.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

CCC, Fuzzy na Black Month – nowy brand hero od CCC specjalnie na listopadowe promocje. Szeroko promowany zarówno w Google (YouTube, GDN), ale także w social mediach i w OOH. Tańczący fioletowy, futrzasty stworek przykuwał uwagę użytkowników i zachęcał do skorzystania z sezonowych rabatów.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

InPost i promocja aplikacji – kampania zachęcająca do korzystania z aplikacji przy odbiorze paczek z Paczkomatu i pokazująca, że paczkę odebrać i nadać można w „3 krokach”. Dodatkowo reklama nawiązuje też do coraz częściej wykorzystywanego w kampaniach motywu bliskości – każdy paczkomat powinien być „rzut beretem” od klientów.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na obszar SEM

Video Action Campaign – nowy, bardziej rozbudowany typ kampanii wideo nastawionej na konwersję. To ważny krok, który pokazuje, że Google coraz mocniej stawia na performance swoich produktów, także tych, które wcześniej najczęściej były zarezerwowane dla działań wizerunkowych. Wprowadzenie VAC to także wstęp do kolejnych typów kampanii, gdzie wideo zyskuje coraz ważniejszą rolę w generowaniu konwersji czy przychodów.

Performance Max – wprowadzony w Q4, nowy rodzaj kampanii, której celem jest generowanie konwersji lub przychodów. To kolejna, po Universal App Campaign, kampania dostępna w Google Ads, która jest w pełni zorientowana na cel, a także emituje się we wszystkich przestrzeniach dostępnych w Google. Ta zmiana jasno pokazuje, że Google nadal będzie dążyć do automatyzacji niektórych działać, co w perspektywie kolejnych lat może oznaczać zmiany w pracy specjalistów SEM na całym świecie.

Utrzymująca się pandemia Covid-19 – to sytuacja, w której przyszło nam żyć już niemal od 2 lat i której wpływ jest bardzo mocno widoczny w działaniach reklamowych. Sam Covid-19 sprawił, że część produktów czy usług, które wcześniej zarezerwowane były dla offline, teraz zostały przeniesione do internetu – w internecie kupujemy, tutaj komunikujemy się z bliskimi, coraz częściej także pracujemy zdalnie.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed SEM w 2022 roku

Mierzenie i zjawisko wielokanałowości – problem dotyczący przede wszystkim kampanii, w których nie liczą się już tylko kliknięcia, ale także wyświetlenia czy obejrzenia. Już teraz w systemie Google Ads w ustawieniach konwersji dostępne jest kolejne, trzecie już okno konwersji dotyczące angażującego wyświetlenia wideo. Problem mierzenia będzie szczególnie ważny ze względu na zmiany w zachowaniu użytkowników w internecie i coraz większą świadomość.

Cookieless world – zmiana zapowiadana przez Google już od dłuższego czasu i przeniesiona na kolejny rok. Będzie to wyzwanie dla wszystkich, zarówno klientów, jak i reklamodawców czy wydawców. Wejście w życie cookieless world może znacząco wpłynąć na możliwości przede wszystkim remarketingowe, ale także na kierowanie związane z danymi o użytkownikach (demografię, listy odbiorców).

Lokalność – trend widoczny już za oceanem i powoli wchodzący także do Europy. Rosnąca ilość zapytań „near me” sprawi, że rozwiązania promocji lokalnych będą coraz ważniejszym elementem strategii marketingowych dla wszystkich reklamodawców, także marek globalnych. Ten trend może także pozytywnie wpłynąć na mniejsze, lokalne biznesy, które mogą dzięki temu wykorzystać swoje atuty.

Nowinki technologiczne a SEM w 2022 roku

Google Analytics 4 i wyzwania mierzenia danych w działaniach online. 2022 rok powinien przynieść coraz powszechniejsze wykorzystywanie GA4 w analityce internetowej, co znacząco może wpłynąć na podział wydatków na reklamę online – nowy Analytics wprowadzi zliczanie konwersji także po wyświetleniu, co w krótkim czasie może znacznie poprawić rentowność działań wizerunkowych. Na nowym rozwiązaniu w mierzeniu danych skorzystać może przede wszystkim YouTubie – angażujące wyświetlenia wideo mogą okazać się wreszcie „policzalnym” czynnikiem prowadzącym do konwersji. GA4 to także nowe spojrzenie na odbiorców – zyskamy dostęp do raportów prognozowanych odbiorców. Mierzenie GA4 ułatwi mierzenie omnichannel oraz cross-device, co wpłynie pozytywnie na rozumienie znaczenia online w marketingu. 

Mateusz Rzetecki
SEO & CM director w K2 Precise (Grupa K2)

3 Najciekawsze akcje/kampanie z obszaru SEO z 2021 roku w Polsce

Kiedy oceniam jakąś kampanię SEO, najważniejsze są dla mnie wyniki, a także sposoby, które wykorzystano do ich osiągnięcia. Niestety w naszej branży firmy rzadko kiedy zdradzają swoje sekrety i dzielą się konkretnymi strategiami. Częściej są to tylko zdawkowe informacje i ogólniki, na podstawie których nie można wyciągnąć żadnych interesujących wniosków. Dlatego też niezwykle trudno oceniać jakiekolwiek akcje i kampanie, a co dopiero wybrać te najlepsze.

Jednak odchodząc od typowych projektów SEO, myślę, że dość dużo świeżości do branży wniósł cykl szkoleń SEO Grześka Strzelca – „Papa SEO”. Sama koncepcja szkoleń w miesięcznym abonamencie to coś interesującego i unikatowego.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na obszar SEO

Aktualizacja Google Page Experience z czerwca 2021. Od tego momentu Core Web Vitals stały się czynnikami rankingowymi, a przez to każdy w branży zaczął przykładać więcej uwagi do optymalizacji. Wychodząc z założenia, że będą one miały ogromny wpływ na pozycje witryn w rankingu Google. Czas pokazał, że poprawa CWV jest istotna z perspektywy użytkowników, ale nie daje ogromnych wzrostów w organiku.

Aktualizacja MUM (Multitask Unified Model) z maja 2021. Czyli dalszy rozwój AI po stronie Google w celu serwowania jeszcze lepszych odpowiedzi na zadawane przez internautów pytania.

Każda aktualizacja core algorytmu jest dla branży SEO dużym wydarzeniem, ponieważ znacząco może wpłynąć na widoczność serwisów w Google i ruch organiczny.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed SEO w 2022 roku

Rok 2022 przyniesie wiele zmian, a główne wyzwania to:

  • ZERO Search. Zauważamy, że już teraz większość wyszukiwań kończy się na etapie SERPów (search engine results page), a użytkownicy nie przechodzą do stron. Trzeba przygotować się na to, że to zjawisko stale będzie się pogłębiało, a rok 2022 nie zapowiada zmian na korzyść.
  • AI content. Udział sztucznej inteligencji w tworzeniu treści staje się coraz bardziej widoczny. Powstają coraz nowsze narzędzia, które wykorzystują AI, jednak wciąż są niedoskonałe. Moim zdaniem jeszcze długa droga to tego, aby zastąpiła copywriterów, ale czytając wypowiedzi na branżowych grupach, to jestem w tej nielicznej grupie 🙂
  • Technical SEO. Nowe technologie w SEO zyskują na znaczeniu. Najlepszym przykładem są zyskujące na popularności frameworki, takie jak na przykład Flutter, który jest zupełnie nieprzystosowane pod wyszukiwarki. Ich odpowiednia optymalizacja i zadbanie o przyjazność dla robotów Google będzie niewątpliwie wyzwaniem w kolejnych latach.

Nowinki technologiczne a SEO w 2022 roku

Wspominałem już o głównych wyzwaniach stojących przed branżą SEO w 2022 roku. Już teraz wyraźnie widać główny kierunek, w którym podąża branża i jest nim techniczne SEO. Najciekawszymi nowinkami w nowym roku będzie rozwój frameworków (w tym wspomnianego Fluttera). Przystosowanie ich do rozwiązań Google da nam mnóstwo zabawy.

Michał Pustuł
head of SEO, Cube Group

3 najciekawsze akcje/kampanie z obszaru SEO z 2021 roku w Polsce

Sukces w naszej branży definiowany jest na wiele różnych sposobów i kiedy projekt ma wysoką widoczność to może się to na przykład nie przełożyć na konwersje. Czy wtedy można odhaczyć sukces? Moim zdaniem połowicznie. Jestem zdecydowanie zwolennikiem łączenia dobrego SEO i dobrego UX, żeby ruch, który dostarczymy, działał na korzyść klienta, a nie był tylko statystyką w Google Analytics. Dla mnie skuteczną i naprawdę wartą uwagi kampanią SEO będzie taka, która dostarczy wysoki ruch, który jednocześnie będzie dla klienta wartościowy pod kątem konwersji.

Takich danych jednak na rynkowych case studies nie dostaniemy.

Warto wtedy zwrócić uwagę, szukając ciekawych kampanii, na konkursy branżowe, gdzie często są analizowane zakulisowo także kwestie, które nie zostają udostępnione szerszemu audytorium.

Osobiście zwracam także uwagę na ciekawe kampanie contentowe, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Miło obserwować jak idea Google „rób dobry content, a linki przyjdą same” jest czasami realizowana w praktyce.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na obszar SEO

Core Web Vitals

Tak jak w zeszłym roku mówiłem o tym w kontekście wyzwań, tak ten rok pokazał, że kto zaspał z optymalizacją strony pod te wskaźniki, ten został w tyle. Zdumiewające jest jak wiele witryn zbagatelizowało tę kwestię mimo dużego wyprzedzenia czasowego, jakie dawało Google na poprawienie kluczowych kwestii. O ile układ sił na rynku mocno się nie zmienił, tak analizując okres między czerwcem a sierpniem, można zauważyć, że wiele witryn mocno odczuło tę aktualizację.

Częstotliwość zmian algorytmów

Google wprowadza prawdopodobnie kilka drobnych zmian dziennie, ale w roku 2021 mieliśmy także wiele większych zmian. W tym roku przede wszystkim skupiono się na poprawieniu jakości wrażeń użytkownika oraz na piętnowaniu witryn pozycjonowanych spamowymi linkami. Trend jest jasny – Google coraz lepiej uczy się promowania witryn, które realizują jego wytyczne. Nadal da się znaleźć oczywiście strony wolne, zaspamowane, które będą w TOP10, ale staje się to coraz rzadziej obserwowaną anomalią.

AI – sztuczna inteligencja

Algorytmy Google w coraz większym stopniu opierają się na mechanizmach sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Z kolejnymi zmianami algorytmów coraz trudniej „przekonać” Google do interpretowania danej kwestii po naszej myśli. W tym roku cała branża ma problemy z indeksowaniem nowych treści, uznawaniem canonicali przez Google, a nawet z serwowaniem takiego title i description w wyszukiwarce, jakie ustawiliśmy na stronie. Coraz lepiej rozumiana jest intencja użytkownika i algorytmy chcą dopasować zapytania konkretnie do tej intencji, nawet ignorując lub zmieniając niektóre rzeczy na stronach.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed SEM/SEO w 2022 roku

Wyróżnienie się na tle konkurencji

Przez lata konkurencyjność w SEO dla najlepszych fraz stale rosła. Z każdym rokiem nowi zawodnicy dołączają do wyścigu o topowe pozycje. W roku 2020 oraz 2021 trend przenoszenia się do sieci i zwiększania nakładów na działania online był z racji częstych lockdownów wyjątkowo silny. Dodatkowo firmy są coraz bardziej świadome tego, że dobre SEO wymaga jakości. Wszystko to powoduje, że w 2022 będziemy mierzyć się z konkurencją tak dużą, jak jeszcze nigdy wcześniej. Każdy detal będzie miał znaczenie.

Przewidzenie ruchów Google

Widzimy jakie są trendy w zmianach algorytmów, jednak Google nadal pozostaje nieprzewidywalne w swoich interpretacjach. To, co zawsze było dużym wyzwaniem, staje się jeszcze większym, kiedy algorytmy zaczynają same wybierać, co z naszej strony pokażą w wynikach wyszukiwania. Żeby tworzyć SEO, które będzie skuteczne przez lata, a nie tylko dzisiaj, musimy jednak wejść na chwilę w buty Google i zastanowić się jakie strony zdobywają widoczność teraz, jakie mogą to robić za rok, a jakie w przyszłości. Robienie takiego SEO, żeby każda zmiana algorytmów była wyczekiwana, a nie rodziła obawy, to prawdziwe wyzwanie w tej branży.

Content

Możliwości poprawek technicznych na stronie w końcu się wyczerpują, podobnie jak listy wartościowych linków, które możemy pozyskać. Największą różnicę będzie robił content na stronach i architektura serwisów. Planowanie i realizacja treści z każdym rokiem coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Algorytmy kierują się coraz bardziej w kierunku poprawy wrażeń użytkownika oraz realizacji jego intencji, a co lepiej ją realizuje, niż wyczerpująca odpowiedź na zadane pytanie?

Nowinki technologiczne a SEM/SEO w 2022 roku

Voice search

Może nie jest to stricte nowinka – przez ostatnie lata często wspominano, że popularność voice search będzie rosła. Jednak to, co może być game changerem to urządzenia, które uczynią z tego sposobu wyszukiwania natywny. Oczywiście mamy inteligentne głośniki, ale zakres komend, jakie tam wykorzystujemy, jest ograniczony zazwyczaj do zarządzania swoim smart domem lub okazjonalnych pytań o pogodę.

Giganci technologiczni od lat pracują nad swoimi technologiami AR, które mogą umożliwić kolejny krok w tym, w jaki sposób korzystamy z technologii na co dzień. Swoje koncepcje inteligentnych okularów prezentowało już Xiaomi oraz Samsung. Być może w 2022 roku kolejny będzie Apple, który ma największe szanse na spopularyzowanie takich rozwiązań. A im więcej takich urządzeń na rynku, tym voice search będzie bardziej nabierał na znaczeniu.

Marta Włodarska
SEM specialist w Resolution, Grupa OMD

3 najważniejsze wyzwania stojące przed SEM w 2022 roku

Dość dużym wyzwaniem dla wielu reklamodawców będzie obdarzenie większym zaufaniem automatyzacji i pracy z kampaniami opartymi o machine learning. Wprowadzane przez Google nowe rozwiązania i typy kampanii do systemu Google Ads są dostępne już od dłuższego czasu, ale nadal dość często można spotkać się z opiniami, że kampanie optymalizuje automat, co może przynieść więcej strat niż pożytku.

Osobiście jestem zwolenniczką korzystania ze strategii smart bidding i chociaż bywają one kapryśne, na końcu drogi przynoszą bardzo dobre rezultaty. I wbrew utartym opiniom, nadal w znacznym stopniu wymagają one naszej kontroli oraz bieżącej optymalizacji. Natomiast ich olbrzymią zaletą jest uwzględnianie wielu kontekstowych sygnałów zachowania użytkownika w wyszukiwarce, nauka adaptacyjna już na poziomie zapytania oraz wykorzystywanie historycznych oraz bieżących danych dotyczących kampanii w celu optymalizacji. Dodatkowym plusem działań opartych o smart bidding jest prostota ich generowania i możliwość wyboru optymalizacji przez system pod konkretny KPI, już na poziomie tworzenia kampanii.

Dla reklamodawców wyzwaniem będzie także rosnąca inflacja, która w znacznym stopniu odbije się na planowanych budżetach reklamowych na rok 2022 oraz wpłynie na spadek pozyskiwania dóbr materialnych przez rynek konsumencki. Dla wielu przedsiębiorstw problematyczna może okazać się realizacja założonych KPI, przy jednoczesnym optymalizowaniu kosztów.

Rok 2022 będzie również kontynuacją systematycznie znikających 3rd party cookies, aż do całkowitego zablokowania możliwości ich wykorzystywania. Zmiana ta odetnie zarówno wydawców, jak i marketerów od danych na temat zachowań internautów w sieci. Brak możliwości wykorzystywania plików cookie stron trzecich tworzy wyzwanie nie tylko dla marketerów, ale również dla wielu firm, które zaczną tworzyć strategie marketingowe i systemy optymalizacji konwersji oparte na danych własnych. System Google Ads korzysta z ciasteczek first-party zbierając bazy danych o użytkownikach przy pomocy własnych usług i w obliczu kontynuacji zmian pozostaje całkowicie bezpieczny.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na obszar SEM

Wraz z pojawieniem się ograniczeń w obszarze third-party cookies, dużym wydarzeniem było zniesienie przez Google limitu wydatków przy kierowaniu na listę klientów (Customer Match). Umożliwiło to pełne wykorzystanie potencjału danych własnych (first-party cookies) mniejszym firmom i przedsiębiorcom. Użytkownicy, którzy bezpośrednio wchodzą w interakcje z firmą online lub offline, pozwalają lepiej poznać siebie, swoje potrzeby, są bardziej otwarci na budowanie relacji z marką. Dzięki temu jesteśmy w stanie tworzyć jeszcze bardziej spersonalizowane treści, prezentować dotychczasowym klientom podobne produkty lub oferty specjalne, a nieaktywnych klientów zachęcać do ponownego zaangażowania. Z punktu optymalizacyjnego wykorzystanie kierowania na listę klientów, dostarcza dużą liczbę sygnałów dla strategii smart biddingowych, które wpływają na zdobywanie wiedzy przez systemy uczące się.

Kolejnym wydarzeniem, które mocno wpłynęło na obszar SEM, było pojawienie się funkcji konwersji rozszerzonych (EC), które zwiększają dokładność w mierzeniu liczby konwersji. Pozwala ona dokonywać pomiarów również wtedy, kiedy pliki cookie nie są dostępne. Dane własne o konwersjach są przesyłane do Google za pomocą algorytmu szyfrowania. Funkcja ta uzupełnia dotychczasowe tagi konwersji w sposób chroniący naszą prywatność, ponieważ zaszyfrowane dane są dopasowywane do kont Google zalogowanych użytkowników (na razie tylko Gmail). Konwersja zostaje dopasowana w kampanii do zdarzeń reklamowych, np. kliknięć lub wyświetleń.

Ważnym wydarzeniem było pojawienie się nowego, domyślnego typu reklamy w sieci wyszukiwania – elastycznych reklam w wyszukiwarce. Ten typ reklamy ma na celu generowanie większej ilości kliknięć i konwersji w oparciu o algorytmy uczące się. Format ten jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się zachowania użytkowników wyszukiwarek, co szczególnie mocno zauważalne było w roku pandemicznym. Elastyczne reklamy pozwalają zatem docierać do większej liczby klientów w czasie rzeczywistym, niezależnie od zmiany ich zachowań. Pozwalają utworzyć reklamę, której nagłówki dopasują najbardziej trafny komunikat z kliku dostępnych treści do zapytania użytkownika. System Google Ads automatycznie testuje różne kombinacje nagłówków, by sprawdzić, które są najskuteczniejsze.

Katarzyna Skolimowska
SEO & content specialist w Resolution, Grupa OMD

Najważniejsze wydarzenia i szanse w branży SEO 2021 / 2022

Rok 2021 w wielu aspektach SEO był kontynuacją „wyjątkowości” roku wcześniejszego ze względu na liczne zmiany, z jakimi cała branża digital musiała się zmierzyć podczas pandemii. W tym roku poznaliśmy nowe wymagania, jakie stawia przed nami wyszukiwarka Google oraz utwierdziliśmy się w przekonaniu, o które aspekty działań optymalizacyjnych należy zadbać najbardziej w zbliżającym się wielkimi krokami 2022 roku.

SEO w 2021 roku

Zacznę od lokalnego SEO, które w tym roku kontynuowało swój wzrost, a dzięki pandemii dodatkowo zyskało na znaczeniu. Wiele lokalnych biznesów w tym czasie komunikowało się ze swoimi klientami poprzez profil Google Moja Firma. Za jego pośrednictwem informowano o bieżącej sytuacji firmy, godzinach otwarcia czy formie świadczenia usług. W 2021 roku bardzo ważne było wspieranie lokalnej społeczności i zdecydowanie zwiększyło to obecność lokalnych biznesów w wyszukiwarce.

Kolejnym ważnym aspektem SEO w 2021 roku było utrwalenie stwierdzenia „Content is King”. Treści bowiem stanowiły ważny aspekt każdej aktualizacji algorytmu. Warto wspomnieć tu także zasadę E-A-T (Expertise-Authority-Trust), według której wysokiej jakości treści odpowiadające na zapytania użytkowników to jeden z najważniejszych wskaźników decydujących o obecności witryny w wyszukiwarce.

Pozostajemy w wątku algorytmów, ponieważ o aktualizacji Core Web Vitals, która odbyła się w lipcu 2021 roku słyszał każdy, kto interesuje się digitalem. Był to jeden z większych update’ów na przestrzeni lat. Google dał jednak czas na dopasowanie się do nowych wymogów, ponieważ ich wprowadzenie zapowiadał już w 2020 roku. Aktualizacja polegała na dodaniu trzech nowych wskaźników wpływających na widoczność strony: LCP (Largest Contentful Paint), FID (First Input Delay) oraz CLS (Cumulative Layout Shift). Portale, które nie zdążyły dostosować się do nowych wymogów znacząco odczuły zmiany w spadkach widoczności oraz ruchu na stronie.

Trendy SEO w 2022 roku i towarzyszące im szanse.

SEO polega na dostosowaniu strony do wielu wymogów odpowiadających za widoczność wyników w SERP. W nadchodzącym roku szykują się kolejne zmiany, które zrewolucjonizują działania optymalizacyjne portali.

Bardzo ważne będzie koncentrowanie się na intencjach użytkownika. Trend ten zyskuje na popularności od lat. Tworzenie stron, które skupiają się na zamiarach użytkowników, będzie miało fundamentalne znaczenie dla sukcesu w SEO. Internauci są coraz bardziej zdecydowani i wyszukują konkretne informacje. Jeżeli strona ich nie zawiera, nie zajmie dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Chcąc w pełni odpowiedzieć użytkownikowi na wyszukiwaną frazę, należy zwrócić uwagę również na optymalizację pod kątem różnych mediów wyszukiwania – ona także nabierze większego znaczenia w 2022 roku. Oprócz wyszukiwania tekstowego użytkownicy mogą wyszukiwać również głosowo i obrazem. W tych przypadkach konieczne będzie skupienie się na optymalizacji zdjęć na stronie oraz tworzeniu treści zawierających potoczne frazy, o które użytkownik może zapytać Asystenta Google.

Przyszłość SEO obejmuje również wyszukiwanie semantyczne. Semantyka to nauka o słowach i ich relacjach oraz o tym, co te słowa oznaczają w określonych kontekstach. W SEO wyszukiwanie semantyczne koncentruje się na określeniu kontekstu i intencji wyszukiwanych haseł. Czyli odwiecznie wyznawana zasada tworzenia treści dla robotów, a nie użytkowników, słabnie. Po licznych aktualizacjach wyszukiwarki są już wystarczająco „inteligentne”, aby wychwycić to, czego chce internauta. Zatem generowanie treści ukierunkowanych na potrzeby użytkowników pomoże uzyskać dobre pozycje w rankingu.

Każda witryna, realizując wspomniane trendy w 2022 roku, ma szanse uzyskać lepsze wyniki i pozycje w SERP. Nie należy jednak zapominać, jak ważne jest kontynuowanie prac optymalizacyjnych na już znanych czynnikach wpływających na widoczność witryny, takich jak m.in.: szybkość strony (Core Web Vitals), przyjazność dla urządzeń mobilnych, ciągła optymalizacja treści poradnikowych i produktowych, budowanie poprawnego profilu linków oraz dbanie o wydajność techniczną witryny.

Dariusz Ilnicki
SEM manager, Result Media

3 najciekawsze akcje/kampanie z obszaru SEM z 2021 roku w Polsce

1. Sektor gier wideo przez ostatnie lata osiągał bardzo szybki wzrost. A kampanie dla takich produkcji charakteryzują się nie tylko kreatywnością, ale przemyślaną i spójną strategią, która przynosi świetne efekty. Przykładem takich działań jest m.in. kampania dla „Cyberpunk 2077”.

2. Dane i sposób ich wykorzystania do prowadzenia kampanii to przyszłość skutecznego działania w sieci. Kampania nowego mercedesa EQC to przykład oryginalnego pomysłu powiązania stopnia naładowania baterii telefonu z komunikatem dotyczącym możliwości samochodu elektrycznego i dystansu, który można z takim naładowaniem pokonać.

3. Specjalistyczny produkt nie jest łatwy do promowania. Kampania Decathlona „Strażnicy Łowisk” skierowana do wędkarzy miała za zadanie zwiększyć świadomość oferty wędkarskiej marki wśród konsumentów. To dobry przykład precyzyjnego targetowania, budowania zaangażowania wokół nośnej idei i skutecznej komunikacji w social mediach.

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na obszar SEM

1. Jednym z istotniejszych elementów z obszaru SEM w 2021 roku była z pewnością zmiana w sposobie działania dopasowania do wyrażenia i całkowite odejście od modyfikatora dopasowania przybliżonego. Ta zmiana wymusiła głębszą analizę raportów wyszukiwanych haseł oraz modyfikację struktur kampanii. Odczuli z pewnością mocniej marketerzy, którzy w mniejszym stopniu wykorzystywali strategie smart bidding.

2. Ułatwienie tworzenie odbiorców na podstawie first-party data. Dzięki zmianom tworzenie list odbiorców i podobnych odbiorców stało się bardziej dostępne dla reklamodawców. Kolejnym ułatwieniem jest także narzędzie umożliwiające podgląd importowanych danych. Dzięki temu w łatwy sposób jesteśmy w stanie zadać o ich wysoką jakość.

3. Rozszerzenia graficzne – pojawienie się nowego rozszerzenia znacząco wpłynęło na wygląd kart wyszukiwania. Reklamodawcy, którzy wykorzystali to jako pierwsi, z pewnością zaobserwowali znaczący wzrost w CTR. Rozszerzenia graficzne pomagają w stworzeniu bardziej angażującej reklamy oraz przybliżeniu cech produktu finalnemu użytkownikowi.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed SEM w 2022 roku

1. Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed SEM w 2022 roku jest z pewnością analiza śledzonych konwersji oraz przypisanie im prawidłowych wartości biznesowych. Takie podejście pozwoli algorytmom strategii ustalania stawek na dotarcie do najbardziej wartościowych użytkowników.

2. W związku z planowanym odejściem od plików cookies, i coraz większym naciskiem na bezpieczeństwo danych, reklamodawcy muszą postawić większy nacisk na stworzenie profili podobieństwa najbardziej wartościowych użytkowników na podstawie własnych danych – kluczowa jest ich prawidłowa segmentacja oraz jakość automatyzacja przy aktualizowaniu tych list.

3. Zmiany w tworzeniu i podejściu do treści reklam. Treść reklam jest kluczowa w przyciągnięciu uwagi odbiorcy. Możliwość tworzenia rozszerzonych reklam tekstowych przestanie być dostępna w 2022 roku. W związku z tym niezwykle ważne będzie zaadaptowanie strategii komunikacji do założeń elastycznych reklam tekstowych.

Nowinki technologiczne a SEM w 2022 roku

1. Z pewnością kluczową zmianą technologiczną jest możliwość integracji konta Google Ads z wieloma popularnymi partnerami. Takie podejście daje możliwość np. połączenia z kontem CRM, eksportowaniu leadów z rozszerzenia formularzy, rozwój list customer match czy też importowanie danych offline z CRM.

2. Tryb uzyskania zgody oraz konwersje rozszerzone – w dobie zwiększonej ochrony danych osobowych powyższe elementy są kluczowe dla maksymalnego wykorzystania potencjału algorytmów strategii ustalania stawek Google Ads przy jednoczesnej ochronie danych użytkowników.

Michał Gierat
SEO manager, Result Media

3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na obszar SEO

Pandemia nadal miesza szyki nawet tak doświadczonym graczom jak Google, który od kilku lat zapowiada priorytet mobile indexing. Jednak mimo prowadzonych działań edukacyjnych globalny kryzys pokazał, że wiele witryn ciągle nie jest przygotowanych do indeksowania zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych. Mobilna wersja strony nadal jest kluczowa z punktu widzenia SEO, ale Google pozostawił otwartą oś czasu tych zmian i zapewne ciąg dalszy nastąpi w 2022 roku.

W 2021 roku wydarzyło się wiele innych problemów podmiotów, których funkcjonowanie ma wpływ na działania serwisów na świecie. Należał do nich m.in. pożar serwerowni OVH – ofiarą pożaru padł niemal co piąty adres IP w chmurze OVH.

Kolejnym wydarzeniem, które warto odnotować, jest przejście sklepów Shoplo na oprogramowanie Shopera. Shoper to najczęściej wybierane w Polsce oprogramowanie do prowadzenia sklepu online, ponadto zawiera wiele usług, które usprawniają sprzedaż w internecie. W listopadzie 2021 r. pojawił się też problem z indeksowaniem przez Google witryn hostowanych w SiteGround.

Ważnym wydarzeniem w Polsce było otwarcie Google Cloud oraz nowa szefowa Google Polska. Wiele polskich marek zdobywa klientów na całym świecie, wykorzystując najnowsze rozwiązania online, a Google chce być partnerem w ich rozwoju. W kolejnych latach będziemy się przekonywać, jak zmiany te wpłyną na prowadzenie biznesu w Polsce.

Mijający rok to też znaczące aktualizacje Google. Link Spam Update to wyraz walki Google ze spamem znalezionym w wynikach wyszukiwania, natomiast Core Web Vitals dotyczy oceny przyjazności witryny dla urządzeń mobilnych, bezpieczeństwa przeglądania czy zabezpieczenia HTTPS.

W 2021 roku pojawiły się też nowe narzędzia Google, które pomogą firmie ocenić swoją witrynę oraz poprawić jej profil w Google Moja Firma:

  • Grow My Store – przeprowadza błyskawiczny audyt strony internetowej pod względem łatwości obsługi przez użytkownika. Narzędzie prezentuje statystyki i rekomendacje, wskazuje obszary wymagające ulepszeń, a także podsuwa trendy rynkowe i konsumenckie.
  • Nawigator wyszukiwań lokalnych – bezpłatne narzędzie dostarczające spersonalizowane wskazówki, które pomogą wyróżnić się firmie w wyszukiwarce i Mapach Google, w tym informacje o tym, jak wykorzystać swój profil, aby ułatwić klientom komunikację z firmą, zapoznanie się z jej ofertą czy umówienie się na wizytę.

Ponadto pojawiło się mnóstwo poprawek i aktualizacji narzędzi, m.in. nowy wygląd Google Search Console, którego celem jest poprawa dostępności i wygody użytkownika czy zaktualizowany interfejs API Lighthouse.

3 najważniejsze wyzwania stojące przed SEO w 2022 roku

Wydaje się, że 2022 to będzie spokojny rok nastawiony na poprawki, aktualizacje i eliminowanie usterek w Google, zatem czas na usprawnianie funkcjonowania witryny pod kątem SEO czy dbałość o web performance. Choć Google zapewne ogłosi kolejne zmiany, w mojej ocenie powinny one być skupione wokół pagespeed czy spam update.

Jednym z ciekawszych projektów jest zapowiedź Google, że wyszukiwarka będzie testować nowy protokół IndexNow pod kątem zrównoważonego rozwoju. IndexNow zapewnia właścicielom stron możliwość natychmiastowego informowania wyszukiwarek o najnowszych zmianach zawartości ich witryn. Dzięki niemu wyszukiwarki wiedzą, że adres URL i jego zawartość zostały dodane, zaktualizowane lub usunięte, co pozwala szybko odzwierciedlić tę zmianę w wynikach wyszukiwania.

Nowinki technologiczne a SEO w 2022 roku

Nasze ubiegłoroczne przewidywania okazały się trafne – Google odświeża wygląd narzędzi, niektóre z nich migruje, inne poprawia. Czy można zrobić coś więcej? Możemy pospekulować, np. że niedługo zostanie ogłoszony Google Hub – nowy produkt, który będzie w jeszcze przyjemniejszy sposób agregował wszystkie usługi Google.

Warto też wsłuchać się w wypowiedzi nowej szefowej Google Polska W wywiadach mówi m.in. o video marketingu i wyszukiwaniu głosowym. I tak jak 2016 był rokiem mobile, to być może w 2022 roku będziemy więcej słyszeli o voice search.