Meta uczy sztuczną inteligencję wielozadaniowości i tworzy najszybszy superkomputer AI

Meta uczy sztuczną inteligencję wielozadaniowości i tworzy najszybszy superkomputer AI

Meta opracowała algorytm, dzięki któremu sztuczna inteligencja uczy się za pośrednictwem różnych treści – obrazów, mowy i tekstu. Firma tworzy również superkomputer, który określiła jako „najszybszy na świecie”.

Sztuczna inteligencja nowej generacji

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Sztuczna inteligencja obecnie jest w stanie prawidłowo identyfikować rozmaite obiekty przedstawione na zdjęciach lub opisywane za pomocą tekstu czy mowy. Jest to możliwe dzięki przeanalizowaniu wielu przykładów opatrzonych odpowiednimi etykietami. 

AI napotyka jednak bariery w jednoczesnym analizowaniu danych wizualnych, tekstowych i dźwiękowych. Przykładowo algorytm zaprojektowany do rozumienia obrazów nie może być bezpośrednio zastosowany do czytania tekstu. Modele AI są zatem w stanie wyróżnić się w tylko w jednej z tych dziedzin, a nie w kilku jednocześnie.

Inżynierowie Meta postanowili to zmienić i uczynić sztuczną inteligencję bardziej elastyczną. W tym celu opracowali Data2vec – pierwszy samonadzorowany, wydajny algorytm, dzięki któremu modele AI są w stanie rozpoznawać dane niezależnie od tego, czy jest to mowa, zapis czy obraz. Nowe rozwiązanie przybliża uczenie maszyn do sposobu, w jaki uczą się ludzie – czerpią informacje jednocześnie z różnych źródeł, aby zbudować ogólny obraz rzeczywistości.

– To toruje drogę do bardziej ogólnej samonadzorowanej nauki i przybliża nas do świata, w którym sztuczna inteligencja może wykorzystywać filmy, artykuły i nagrania dźwiękowe do uczenia się skomplikowanych tematów, takich jak gra w piłkę nożną lub różne sposoby pieczenia chleba – wyjaśnia Meta.

AI potrzebuje superkomputera 

Sztuczna inteligencja obecnie jest w stanie wykonywać setki skomplikowanych zadań, takich jak tłumaczenie tekstów na różne języki czy identyfikowanie potencjalnie szkodliwych treści. Kolejne innowacje w obszarze AI będą wymagały jednak komputerów o znacznie większej wydajności, zdolnych do wykonywania trylionów operacji na sekundę.

Meta, niedługo po opracowaniu Data2vec, zapowiedziała stworzenie superkomputera, który będzie w stanie nadążyć nad dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji. 

– Przedstawiamy AI Research SuperCluster (RSC), który naszym zdaniem jest jednym z najszybszych działających obecnie superkomputerów AI i będzie najszybszy na świecie, gdy zostanie w pełni zbudowany w połowie 2022 roku – napisała Meta.

Gigant technologiczny twierdzi, że dzięki RSC modele AI będą mogły szybciej uczyć się rozpoznawać sygnały multimodalne „w celu określenia, czy dane działanie, dźwięk lub obraz są szkodliwe lub niegroźne”. Oprócz pomocy w udoskonalaniu pracy nad sztuczną inteligencją, superkomputer RSC będzie miał swój wkład w rozwój metawersu.

– Gdy RSC wejdzie w kolejną fazę, planujemy, że stanie się większe i potężniejsze, gdy zaczniemy kłaść podwaliny pod metaverse – zapowiada Meta.

PS
Meta opracowała innowacyjną metodę wykorzystania AI do automatycznego animowania ręcznie rysowanych postaci przypominających ludzi.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij