Anonymous zaatakowali Nestle. Hakerzy ukarali firmę za to, że nie wycofała się z Rosji

Anonymous zaatakowali Nestle. Hakerzy ukarali firmę za to, że nie wycofała się z Rosji

Międzynarodowa grupa hakerów dotrzymała słowa. Cyberatak wymierzony w firmy, które nie wycofały się z Rosji po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, został rozpoczęty, a jako pierwsza przekonała się o tym firma Nestle. Okazuje się, że cyberatak niemal natychmiast przyniósł efekty.

fot. YouTube/Anonymous

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Na początku marca Marco Settembri, dyrektor generalny Nestlé na Europę poinformował w mediach społecznościowych, że w związku z wojną, firma ograniczyła niektóre swoje działania w Rosji. Szwajcarski koncern, zrzeszający ponad 2000 marek, nie zdecydował się jednak na całkowite opuszczenie rosyjskiego rynku. Nie pomógł nawet apel ukraińskiego premiera Denysa Shmyha, który napisał, że „płacenie podatków w terrorystycznym kraju oznacza zgodę na zabijanie bezbronnych dzieci i ich matek".

Tym samym Nestle dołączyło do niechlubnego grona marek – takich jak Leroy Merlin, Auchan, Decathlon czy Renault – które zostały oskarżone o wspieranie reżimu Putina.

Anonymous nie rzuca słów na wiatr

Kilka dni temu Anonymous zamieścili w mediach społecznościowych wpis skierowany do zachodnich przedsiębiorstw, które wstrzymują się z decyzją o opuszczeniu rosyjskiego rynku. Hakerzy nie ukrywali, że na liście tych firm znajduje się także Nestle.

Wzywamy tych, którzy nadal działają w Rosji, płacąc podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla – wycofajcie się z Rosji. Dajemy Wam 48 godzin na przemyślenie sprawy i wygaszenie swojej działalności na terenie Federacji Rosyjskiej, inaczej staniecie się naszym celem – ostrzegali  Anonymous.

Firma Nestle jednak nie zareagowała na wezwanie, co spotkało się z zapowiedzianą reakcją haktywistów. Zgodnie z myślą przewodnią – „Jesteśmy legionem. Nie Wybaczamy. Nie zapominamy. Oczekuj nas” – Anonymous postanowiło wymierzyć karę firmie, która przedkłada własny zysk nad solidarność z ofiarami wojny. Grupa hakerów we wtorkowy wieczór opublikowała na Twitterze link przekierowujący do 10 GB danych firmy Nestle. W efekcie światło dzienne ujrzał pakiet informacji na temat 100 tys. klientów biznesowych koncernu. Ujawniono m.in. dane kontaktowe czy zajmowane stanowiska pracy.

Nestle, ostrzegaliśmy was. Anonymous rozliczy was z odpowiedzialności za morderstwa bezbronnych dzieci i matek. Opuście Rosję – czytamy we wpisie Anonymous na Twitterze.

Nestle, jeśli myślisz, że to koniec, to niestety się mylisz. To tylko rozgrzewka – dodano w kolejnym komentarzu.

Nestle i Winiary odcinają się od krytyki konsumentów

Od kilku dni social media firmy Nestle – a także należącej do koncernu polskiej marki Winiary – zalewają krytyczne komentarze ze strony konsumentów. Internauci niemal pod każdym postem wzywają do bojkotu i  udostępniają obszerne listy produktów należących do firmy. Na celowniku polskich konsumentów znalazł się m.in. Majonez Dekoracyjny marki Winiary czy liczne popularne przekąski.

Polski oddział Nestle nabiera wody w usta, a jedyną reakcją na krytykę ze strony konsumentów jest uniemożliwienie dodawania komentarzy pod postami w mediach społecznościowych. Użytkownicy Facebooka, Instagrama i Twittera nie mogą komentować postów Nestle, Winiary czy Nesquick.

Nestle zmienia zdanie?

Największy producent żywności w końcu ugiął się pod naciskiem konsumentów i aktywistów. Nestle wydało oświadczenie, w którym informuje, że z półek w rosyjskich sklepach znikną popularne produkty takich marek jak KitKat czy Nesquik. Firma wstrzymuje też większość importu i eksportu oraz zawiesza inwestycje kapitałowe w Rosji. Koncern będzie jednak nadal dostarczał niezbędną żywność dla niemowląt i żywienie medyczne/szpitalne.

Podczas gdy my nie spodziewamy się, że osiągniemy zysk w tym kraju, ani nie zapłacimy w Rosji żadnych powiązanych podatków w dającej się przewidzieć przyszłości, wszelkie zyski zostaną przekazane organizacjom humanitarnym – podsumowuje Nestle.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij