Praca w IT bez wychodzenia z domu

Praca w IT bez wychodzenia z domu

Które zawody pozwalają na pracę zdalną? Oczywiście należy do nich niemal cała branża IT. To właśnie w niej wiele osób pracuje bez wychodzenia z domu, korzystając z dostępu do różnych systemów i narzędzi. Jeżeli nie ma technicznych przeszkód do pracy na odległość (np. konieczności fizycznego dostępu do dokumentów, sprzętu, kontaktu z klientem), wielu pracodawców zgadza się na nią.

Znaczny udział w takim podejściu miała oczywiście pandemia. Sporo firm zdecydowało się na wysłanie swoich pracowników do domów, gdzie jak się okazało, ich praca często jest nawet bardziej efektywna, niż z biura. Dodatkowo home office jest dla sporej części pracowników bardzo wygodnym sposobem wykonywania swoich obowiązków. Sprawdźmy więc, jakie stanowiska w branży IT pozwalają na pracę zdalną w 2022 roku.

Programiści front end i back-end

Osoby techniczne, w tym także programiści, są obecnie w nieco uprzywilejowanej pozycji. Wraz z przenoszeniem się kolejnych usług do Internetu (handel, e-urzędy, bankowość) praca programistów staje się coraz bardziej cenna. Zarówno w przypadku programistów back-end, jak i front end developer, praca zdalna może być więc sposobem na przyciągnięcie nowych osób do danej firmy. Spora część programistów lubi ten sposób pracy. W połączeniu z elastycznymi godzinami pracy (lub zadaniowym rozliczeniem się z pracy) daje to sporą wolność, możliwość podróżowania, czy… po prostu wyspania się. Praca zdalna jest bardzo wygodna i pozwala na realizację swoich pasji poprzez efektywną pracę w dogodnych godzinach, często wieczornych lub nawet nocnych.

Graficy, UX designerzy

Kolejną grupą osób w branży IT, którzy często mogą wykonywać swoje obowiązki z niemal dowolnego miejsca na świecie są graficy oraz projektanci UX. Podobnie do stanowiska front end developer, praca w ich przypadku jest w dużym stopniu uzależniona od kreatywności pracownika. Wielu z nich czuje się w swoich domach bardzo komfortowo i to właśnie tam przychodzą im do głowy najlepsze pomysły. Pracodawcy widzą to i chętnie pozwalają pracownikom odpowiedzialnym za aspekty związane z grafiką i UX na pracę w trybie home office.

Pracownicy działów obsługi użytkownika

Sporą część osób zatrudnionych w branży IT stanowią pracownicy działów obsługowych. Zwykle pracują na narzędziach wspierających korespondencję. Jeżeli dostęp do nich jest możliwy i bezpieczny spoza biura, często nie ma przeszkód by wykonywali pracę z domu.

Jeszcze kilka lat temu przeszkodą w takim podejściu był problem z komunikacją i pracą w zespole. Dziś na rynku jest jednak sporo oprogramowania i narzędzi pozwalających na bardzo efektywną pracę online. Należą do nich programy do wideokonferencji z dodatkowymi możliwościami, jak udostępnianie ekranu i plików, a nawet wspólną pracę całego zespołu w danym programie.

Partnerem materiału jest No Fluff Jobs – front end developer praca zdalna.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij