Walka z tworzywami sztucznymi nie przynosi efektów? W ludzkiej krwi wykryto mikroplastik

Walka z tworzywami sztucznymi nie przynosi efektów? W ludzkiej krwi wykryto mikroplastik

Choć walka z plastikiem trwa od lat, a setki marek dumnie ogłaszają kolejne inicjatywy ograniczające zużycie tworzyw sztucznych, naukowcy biją na alarm – plastik dotarł już praktycznie wszędzie. Nawet do krwioobiegu.

Zatrważające ilości plastiku zanieczyszczają już niemal całą planetę, od lądów po morza i oceany. Winą za ogromne ilości produkowanych tworzyw sztucznych obarcza się przedsiębiorstwa, które wkładają niemal każdy produkt w plastikowe opakowania. Nie bez powodu przybywa kampanii promujących walkę ze sztucznymi tworzywami i recykling plastikowych butelek. Jednak czy takie działania wystarczą? 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie  Environmental International pokazują, że po raz pierwszy na świecie naukowcy wykryli mikroskopijne cząsteczki plastiku w ludzkiej krwi. Ich obecność obecność potwierdzono prawie u 80% badanych. Naukowcy podkreślają, że obecność plastiku, który swobodnie wędruje po ludzkim ciele, może nieść zarówno krótko- jak i długoterminowe skutki dla zdrowia.

Skąd plastik w ludzkim organizmie? Odpowiedzi należy szukać powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”. Połowa próbek krwi zawierała cząsteczki plastiku PET, który jest powszechnie wykorzystywany do produkcji butelek do napojów. Z kolei jedna trzecia badanych miała we krwi cząsteczki polistyrenu, czyli tworzywa, które służy do wytwarzania opakowań żywnościowych. Co więcej, jedna czwarta uczestników badania miała w żyłach polietylen, z którego powstają plastikowe torby.

Powyższe wyniki dają do myślenia, biorąc pod uwagę, że według oficjalnych danych, firmy, które produkują najwięcej plastikowych odpadów, to Coca-Cola, PepsiCo czy Nestle, czyli producenci napojów butelkowanych. Okazuje się, że do ponownego przetworzenia trafia zaledwie kilka procent zużytego plastiku. 

Czy szeroko promowany przez marki recykling to fikcja, a konsumenci dają się nabić w butelkę?

PS
Przypomnijmy, że w niektórych krajach w walkę z plastikiem włączają się rządzący. Przykładowo Francja zakazuje pakowania warzyw i owoców w jednorazowe torebki foliowe.

PS 2
Polacy bacznie śledzą losy ustawy, która umożliwiłaby zwracanie opakowań po napojach w sklepach. Czy system kaucyjny ma szansę wejść w życie?

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij