Wywodzące się z Białorusi Wargaming – twórcy World of Tanks – opuszczają Rosję i Białoruś

Wywodzące się z Białorusi Wargaming – twórcy World of Tanks – opuszczają Rosję i Białoruś

Wargaming – twórcy World of Tanks, opuszczają Rosję i swoją rodzimą Białoruś. I to pomimo tego, że są świadomi strat, jakie może spowodować ta decyzja. Tym samym firma dołączyła do marek sprzeciwiających się rosyjskiej agresji.

Twórcy World of Tanks mówią NIE dla rosyjskiej agresji

Wargaming dołączyło do grona firm, które sprzeciwiają się rosyjskiej agresji na Ukrainę i oficjalnie wycofują się z rosyjskiego oraz białoruskiego rynku. Już wcześniej firma przekazała milion dolarów na rzecz Czerwonego Krzyża, aby wesprzeć Ukraińców i wsparła swoich 550 kijowskich pracowników.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Twórcy takich tytułów jak World of Tanks czy World of Warplanes rozstali się też ze swoim dyrektorem kreatywnym – Siergiejem Burkatowskim, który popierał działania rosyjskich polityków i tamtejszych sił zbrojnych. Jak wskazuje cdaction.pl – firma miała przez trzy tygodnie przeprowadzać strategiczną rewizję operacji biznesowych na świecie. Skutek? Wycofanie się z rosyjskiego i białoruskiego rynku.

– Efektywnie od 31 marca firma przetransferowała swoje gry w Rosji i Białorusi do lokalnie zarządzanej firmy Lesta Studio, która nie jest już powiązana z Wargamingiem. Wargaming nie czerpie z tego kroku żadnych korzyści teraz, czy w przyszłości. Co więcej, oczekujemy znaczących strat w związku z tą decyzją. Będziemy finalizować operacyjny transfer tak szybko jak to możliwe pozostając w pełnej zgodzie i poszanowaniu wszelkich praw, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo oraz wsparcie naszym pracownikom. W okresie przejściowym wszystkie nasze gry pozostaną dostępne w Rosji i Białorusi, operacjami bieżącymi zajmie się nowy właściciel. Wargaming rozpoczął również proces zamykania biura w Mińsku. Odbywa się on w pełnym poszanowaniu prawa. Dyrektorzy produktów i usług spotkają się ze swoim zespołami, aby przedyskutować wpływ decyzji na poszczególne działy – mówi dziennikarzom cdaction.pl Konrad Rawiński, starszy menadżer PR Wargamingu na Europę Północno-Wschodnią.

Wargaming nie boi się sprzeciwić swojej macierzy

Choć spółka Wargaming Group Limited jest zarejestrowana w Niklozji na Cyprze, to sama firma wywodzi się z Białorusi i to w Mińsku ma swoje główne studio projektowe. Oprócz tego Wargaming zatrudnia wielu pracowników w Ukrainie, Białorusi i Rosji. Tych jest ponad 1750.

Sama firma została założona przez Victora i Vladimira Kislyiów 2 sierpnia 1998 r. w Mińsku i dopiero w 2011 r. spółka przeniosła się na Cypr. Ich czołowy tytuł – World of Tanks ma 160 mln zarejestrowanych użytkowników, a w rekordowym momencie grało w niego 1,1 mln graczy na raz. Co ciekawe – tytuł ten jest bardzo popularny zarówno wśród młodych, jak i starszych graczy, nawet 50–60 latków.

Produkcja jest też szczególnie powszechna w Rosji, ale również w Białorusi, Ukrainie i Polsce. Co ciekawe – w TOP3 najlepiej zarabiających e-sportowców WoT znajdują się właśnie Rosjanie oraz Białorusin.

PS

„Do zabijania”, „Do zamiatania poczucia winy” – takie i inne wymowne hasła pojawiły się na etykietach cenowych obok produktów w sklepach Leroy Merlin. To kolejna akcja w ramach bojkotu konsumenckiego wymierzonego w firmę działającą w Rosji.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij