Druk przyjazny dla ludzi i planety. Poznaj dobre praktyki, stosowane w drukomat.pl

Druk przyjazny dla ludzi i planety. Poznaj dobre praktyki, stosowane w drukomat.pl

Ekologia wystukuje rytm zmian, jakie zachodzą zarówno w procesach firm produkcyjnych, jak i w nawykach i coraz bardziej świadomych decyzjach konsumenckich. Zrównoważony rozwój, niemarnowanie i recykling to pojęcia coraz częściej odzwierciedlające zachowania w skali mikro i makro, mające na celu dbałość o środowisko. W drukomat.pl wachlarz tych pojęć uruchamia szereg zmian w procesach produkcyjnych i rutynie pracy, by czynić poligrafię przyjaźniejszą – zarówno dla ludzi, jak i planety.

O Drukomat

Drukomat to jedna z największych drukarni internetowych w Polsce, oferująca szeroki zakres usług poligraficznych dla biznesu, dostępnych online, 24/7.

Nie marnujemy

W drukomat.pl od wielu lat optymalizujemy poziom zużycia surowców i materiałów wykorzystywanych w produkcji, co jest szczególnie istotne zwłaszcza teraz, kiedy dostęp do zasobów stawia branżę poligraficzną w obliczu wyzwania (deficyty papieru i farb drukarskich są coraz dotkliwsze), dlatego dbanie o optymalne zużycie materiałów produkcyjnych, minimalizowanie ilości odpadów i przemyślane zarządzanie końcówkami nakładów stało się teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Realizując zlecenia w drukomat.pl, mamy te aspekty nieustannie na uwadze.

Dwa razy pomyślimy, zanim wyrzucimy

W drukomat.pl stawiamy na przemyślaną gospodarkę komunalną. Całkowitemu recyklingowi poddajemy aż 90% wytwarzanych odpadów. Jedynie 10% generowanych odpadów kierowane jest do utylizacji, a my wciąż pracujemy nad tym, aby ten wskaźnik obniżyć.

Ograniczenie zużycia w kontekście naszych działań odnosi się również do wielu aspektów związanych z pakowaniem:

  • płyty offsetowe, zamiast w kartonach, przyjeżdżają do nas bezpośrednio na paletach, dzięki czemu ograniczamy zużycie kartonu i wytwarzamy mniej odpadów (aż 14 tysięcy mniej w skali roku).
  • w procesie pakowania nie stosujemy wypełniaczy z tworzywa sztucznego. Papier, którym przełożone są płyty, a także kartony, w których dostarczane są nam różne produkty czy też gilzy po foliach, banerach czy innych mediach wielkoformatowych wykorzystujemy do pakowania produktów dla naszych klientów – rocznie to ponad 400 000 arkuszy, 6000 gilz oraz kilka tysięcy kartonów.

Optymalizujemy i modyfikujemy działania w taki sposób, aby druk odbywający się pod naszym dachem był bardziej przyjazny otoczeniu.

Dzięki działaniom optymalizacyjnym udało nam się zredukować liczbę zużywanych arkuszy czyszczących w druku cyfrowym, a naszym kolejnym celem jest zmniejszenie ilości papieru, wykorzystywanego w druku offsetowym.

Papier, który z różnych względów nie może zostać wykorzystany w procesach produkcyjnych, otrzymuje drugie życie, trafiając do miejsc organizujących warsztaty terapii zajęciowej oraz instytucji pożytku publicznego.

W drukomat.pl podpowiadamy jak drukować świadomie. Praktyczny zestaw porad dostępny jest w tym artykule.

Inwestujemy w energooszczędne rozwiązania

Powiększając zaplecze sprzętowe w drukomat.pl kierujemy się przesłanką energooszczędności, dzięki czemu nasz park technologiczny zasilają maszyny o wysokim potencjale nie tylko wydajnościowym, ale także ekologicznym. Heidelberg Speedmaster XL 106 – 8P z suszeniem LED UV, Konica Minolta AccurioJet KM-1 oraz nowoczesna linia do produkcji broszur Horizon StitchLiner MARK III to jedne z naszych obecnych rozwiązań technologicznych, działających w służbie bardziej zrównoważonego druku.

Inwestujemy również w rozwiązania systemowe, które pozwalają na ograniczenie zużycia farb nawet o 15%.

Ograniczamy zużycie papieru

Filozofię tę widać szczególnie w naszych działaniach organizacyjnych, gdzie drukowane raporty zamieniliśmy na elektroniczne (od kadr po księgowość), a w działach związanych z produkcją – ograniczyliśmy liczbę wydruków impozycyjnych, generowanych dla każdego montażu. Optymalizację w zakresie zużycia papieru stosujemy na wielu poziomach działania drukarni – od administracji po serce fabryki, czyli miejsce, w którym wszystkie zlecenia przelewane są na papier.

W naszej działalności nie brakuje rozwiązań zorientowanych na ochronę środowiska, a te opisane powyżej to jedne z wielu, jakie codziennie podejmujemy, aby rozwijać się w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i dostarczać usługi zgodnie z oczekiwaniami firm i osób, dla których bycie eko to nie moda, a sposób myślenia.

Poznaj nasze inne działania.

#ThinkGreenPrintGreen #drukomat #ekologia #zerowaste

 

Artykuł powstał we współpracy z Drukomat.pl.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij