Hashtagi i zakupy: Jak social media rewolucjonizują e-commerce [WEBINAR]

Hashtagi i zakupy: Jak social media rewolucjonizują e-commerce [WEBINAR]

Hashtagi i zakupy: Jak social media rewolucjonizują e-commerce [WEBINAR]

Dowiedz się, jakie narzędzia pomogą Ci w rozwinięciu strategii sprzedażowej – od tworzenia contentu, aż po moderację – i jakie procesy można zautomatyzować.

WEŹ UDZIAŁ

Piotr Szymczak (PayPo): W przeciągu ostatnich 12 miesięcy spontaniczna rozpoznawalność naszej marki wzrosła ponad dwukrotnie, a liczba naszych klientów zwiększyła się o blisko 50%

Piotr Szymczak (PayPo): W przeciągu ostatnich 12 miesięcy spontaniczna rozpoznawalność naszej marki wzrosła ponad dwukrotnie, a liczba naszych klientów zwiększyła się o blisko 50%
Dlaczego marka PayPo zdecydowała się na zmianę komunikacji? Jaką rolę w tej komunikacji pełnią nowe brand heroes – PayPoki? O działaniach wizerunkowych marki rozmawiamy z Piotrem Szymczakiem, dyrektorem operacyjnym PayPo.
O autorze
6 min czytania 2023-01-09

Dlaczego marka PayPo zdecydowała się na zmianę komunikacji?

PayPo to nowoczesna metoda płatności, za którą musi iść nowoczesny design. Dlatego przez ostatni rok pracowaliśmy nad zmianą naszego design systemu, odświeżyliśmy również nasz brand book i jasno określiliśmy nasz key visual, który towarzyszy nam obecnie w każdej kreacji. Realizując spoty z naszymi brand hero stworzyliśmy również nasz nowy jingiel, który teraz wieńczy każdą naszą produkcję video oraz audio. W trakcie tego procesu odświeżyliśmy całkowicie wygląd naszej strony oraz stworzyliśmy jasne ramy dla naszych kreacji reklamowych. Zmiana komunikacji tak naprawdę dopiero nas czeka. Chcemy, aby PayPo stało się domyślną metodą płatności dla Polaków, ale żeby to się udało, to musimy uświadomić klientów, jakie korzyści niesie ze sobą kupowanie za pomocą odroczonych płatności. Przede wszystkim to synonim bardziej przemyślanych zakupów, bezpieczniejszych, lepiej zaplanowanych, bardziej świadomych. Klient może zapłacić dopiero po zobaczeniu towaru, jego przymierzeniu lub wypróbowaniu. Czy tego samego dziś nie oczekujemy od zakupów w sklepach tradycyjnych? Czy zakupy online nie mogą przynosić podobnych zalet? Mogą, jeśli robimy je za pomocą PayPo. 

Jaką rolę w tej komunikacji pełnią Wasze nowe brand heroes – PayPoki? Gdzie odbiorca może je zobaczyć i poznać?

PayPoki to nasz główny distinctive brand assets. Trzy animowane postacie różniące się podejściem do zakupów. Symbolizują one nas samych i to jak każdy z nas robi zakupy na co dzień. Czasem są to zakupy bardziej kompulsywne, które mają nam przynieść przede wszystkim pewną radość. Takie podejście do zakupów to cecha naszego żółtego PayPoka.  Innym razem porównujemy coś godzinami, potrafimy przeczytać cały internet zanim się zdecydujemy na dany produkt i taki też jest nasz zielony PayPok. Fioletowy PayPok symbolizuje podejście złotego środka, który jest dziś głównym key message naszego brandu. Sytuacja makroekonomiczna, wysoka inflacja itd. nie napawają optymizmem, ale z drugiej strony po 2 latach pandemii potrzebujemy nowych pozytywnych bodźców. Zakupy pozwalają nam czasem zapomnieć o problemach bieżących i za pomocą drobnych rzeczy poprawić sobie humor. Wszystko ma oczywiście swój umiar i wydawać pieniądze należy rozsądnie, do czego zachęca nasza firma. 

PayPoki występują w naszej komunikacji wewnętrznej towarzysząc naszym klientom na naszej stronie, w kanałach social media oraz w naszych kreacjach reklamowych. Możemy je poznać bliżej przede wszystkim za pomocą spotów video, które można zobaczyć na naszym kanale YouTube.  

Czy brand hero wpływa na Wasz wizerunek? Jakie działania wizerunkowe jeszcze podejmujecie? 

W 2021 roku prowadziliśmy badania rynku. Analizowaliśmy to, czy Polacy lubią i pamiętają reklamy firm z sektora finansowego. Okazało się, że większość Polaków pamięta kampanie z Markiem Kondratem z ING, czy Radkiem Kotarskim z Millennium Banku. Jednakże większość badanych stwierdziła, że nie przypomina sobie szczegółów tych kampanii, ponieważ nie przykładała uwagi do samego produktu podczas ich oglądania. Większość badanych stwierdziła również, że nie lubi oglądać reklam usług finansowych. Postanowiliśmy w związku z tym, że musimy wyróżnić się czymś na rynku i poszukać własnego sposobu na to, aby zainteresować potencjalnych klientów naszą usługą. Tak powstały trzy animowane postacie, które przede wszystkim cechuje to, że są unikatowe, przypominają nas samych, a jednocześnie bawią nas do łez swoim zachowaniem i podejściem do codziennych sytuacji. Już dziś PayPoki mają swoje grono fanów zarówno wśród naszych klientów, jak i naszych partnerów handlowych, dlatego PayPoki pojawiają się też na różnych gadżetach, w tym w postaci pluszowych maskotek. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

PayPoki to nie jedyny sposób, w jaki budujemy nasz wizerunek. Podejmujemy szereg inicjatyw, które mają za zadanie przybliżyć Polakom usługi BNPL. PayPo prowadzi regularnie działania z influencerami, regularnie publikujemy nowe artykuły na naszym blogu oraz publikujemy w prasie artykuły, które mają charakter poradnikowy. Prowadzimy też działania outdoorowe. W tym roku np. podczas kampanii BTS nasz double decker objechał kilka głównych miast w Polsce przypominając rodzicom, że mogą wydatki związane z powrotem dzieci do szkoły rozłożyć sobie na dłuższy okres. W 2023 r. będziemy podobnych inicjatyw podejmować więcej.  

Jakie są teraz główne kanały dystrybucji dla PayPo? Czy w ostatnich miesiącach doszły jakieś nowe?

PayPo w 2022 roku skupiało się na tym, aby maksymalnie rozszerzyć swój zasięg działania w kanale e-commerce. Tylko w ubiegłym roku zintegrowaliśmy bezpośrednio blisko 100 sklepów internetowych. Podjęliśmy współpracę z dostawcą płatności internetowych iMoje, a nasze usługi zostały udostępnione m.in. na platformie sklepowej Sky-Shop. Wkrótce ogłosimy kolejne strategiczne partnerstwa. Naszym celem na najbliższe miesiące oraz lata jest jednak opanowanie rynku zakupów tradycyjnych. I na tym będziemy się skupiać w najbliższym czasie. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Czy obecnie więcej działacie online czy offline, jeśli chodzi o Wasze kampanie reklamowe?

PayPo jako usługa dostępna jest dziś głównie w sklepach internetowych, więc naturalne jest to, że nasze działania reklamowe koncentrują się na kanałach digitalowych. Od blisko roku poszerzamy jednak kanały dystrybucji realizując własne kampanie reklamowe lub crossowe z naszymi partnerami w kanałach takich jak TV, radio, prasa, czy outdoor. Realizowaliśmy w ostatnim czasie też kampanie np. na platformie Spotify oraz w kinach. Mix kanałów, który stosujemy pozwala nam skutecznie docierać do coraz większego grona klientów. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy spontaniczna rozpoznawalność naszej marki wzrosła ponad dwukrotnie, a liczba naszych klientów zwiększyła się o blisko 50%. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Czy chętnie podejmujecie się niestandardowych działań reklamowych (np. loteria)? Jakie efekty przynoszą Wam te działania?

PayPo jest liderem odroczonych płatności w Polsce z ponad milionem aktywnych i lojalnych klientów. Nasza firma współpracuje z 25 000 sklepów internetowych i stawia sobie dwa główne cele. Pierwszym jest generowanie bardzo wysokiej konwersji dla naszych partnerów handlowych. Regularnie poprawiamy nasze procesy, przeprowadzamy badania A/B i rozwijamy dodatkowe usługi, aby regularnie poprawiać nasze wyniki. Już teraz w niektórych sklepach nasz conversion rate wynosi 92%. To wynik porównywalny do metod płatności typu pay now, jak np. pay-by-linki. Drugim ważnym celem, który sobie stawiamy to wysoki udział PayPo we wszystkich transakcjach realizowanych u naszych merchantów. Nasze transakcje cechują się bowiem wysokim AOV, który wpływa bardzo pozytywnie na wyniki finansowe naszych partnerów. Już teraz w topowych sklepach w Polsce nasz share of checkout wynosi średnio nawet 20%, a w niektórych sklepach osiąga poziom nawet 40%. Takie wyniki generujemy dzięki bardzo lojalnej bazie klientów, którą dodatkowo aktywujemy działaniami niestandardowymi takimi jak np. loteria. Bierzemy też udział w wydarzeniach takich, jak np. Stylowe Zakupy, a dodatkowo wraz z naszymi klientami organizujemy regularne promocje dla naszych klientów. Tego typu aktywności wpływają bardzo pozytywnie na liczbę transakcji, którą nasi klienci generują naszym partnerom. 

PayPo działa również z merchantami – głównie z branży odzieżowej. Z kim współpracujecie i na czym polegają te działania?

PayPo dziś jest dostępne w 25 000 sklepach internetowych. Nasza firma obsługuje sklepy praktycznie w każdej kategorii. Najsilniejszą jest oczywiście kategoria fashion oraz beauty, gdzie naszymi partnerami są takie marki jak Modivo, CCC, Answear, Wittchen, Sephora oraz grupa LPP. Obsługujemy dziś jednak również podmioty z wielu innych branż, a wśród nich są takie firmy jak Media Markt, Media Expert, Wakacje.pl, Empik, Apart, Decathlon, czy Homla.

Z wieloma naszymi partnerami prowadzimy regularne wspólne kampanie crossowe, wykorzystując ich kanały własne oraz wspólnie prowadzimy działania wizerunkowe i performance. Działania te przynoszą obopólną korzyść zarówno nam, jak i merchantom. PayPo dzięki nim zdobywa nowe grono klientów oraz wzmacnia rozpoznawalność swojej marki. Rośnie też zaufanie do naszego brandu. Nasi partnerzy wykorzystując nasz wizerunek w swoich reklamach często cieszą się wyższym ROAS w kampaniach, ponieważ sam fakt, że sklep udostępnia płatności PayPo wpływa pozytywnie na conversion rate kampanii. Dodatkowo nasze wspólne kampanie zachęcają nasze grono klientów do transakcji w sklepach, które wspólnie z nami prowadzą działania marketingowe.  

Jakie cele i wyzwania czekają na markę PayPo w 2023 roku?

Dziś PayPo ma bardzo silną pozycję na rynku e-commerce. Naszym kolejnym krokiem jest zakorzenienie się na rynku zakupów tradycyjnych i taki cel stawiamy sobie na rok 2023 r. Nasza usługa jest już dostępna w offline w sklepach takich, jak CCC, Half Price, Wittchen czy Homla, ale chcemy bardzo dynamicznie zwiększać jej zasięg, dlatego pracujemy nad własną kartą płatniczą, która będzie umożliwiać naszym klientom zakupy w większości sklepów tradycyjnych. 

Drugim wyzwaniem, które sobie stawiamy to zdobycie tytułu lidera płatności odroczonych w Rumunii, gdzie niedawno pojawiły się nasze usługi. Już teraz nasza usługa cieszy się tam dużą popularnością i w najbliższych miesiącach uruchomimy nasze usługi w wielu topowych sklepach. Na Rumunii jednak nie poprzestajemy, ponieważ PayPo ma ambicję zostać liderem odroczonych płatności na rynku CEE, więc powoli planujemy ekspansję na kolejne kraje. 

Piotr Szymczak – dyrektor operacyjny założonego w 2016 roku fintechu PayPo, działającego w branży płatności odroczonych w Polsce.

Od 15 lat zdobywa i powiększa swoje doświadczenie zawodowe, współpracując ze znanymi markami ze świata e-commerce. Swoją karierę rozpoczynał w dziale R&D jednego z największych marketplace’ów w Polsce. Jako dyrektor e-commerce prowadził dział sprzedaży usług płatnych w największym serwisie społecznościowym w kraju; jako dyrektor operacyjny i członek zarządu odpowiadał za budowę jednego z czołowych serwisów automatyzujących procesy logistyczne w obszarze e-commerce. 

Od marca 2021 roku, jako dyrektor operacyjny w PayPo, odpowiada przede wszystkim za obszar R&D i działania marketingowe, jednocześnie nadzorując pracę działów customer service, maintenence oraz e-commerce integration.