5 pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci wybrać rodzaj retargetingu (cz. 2)

Reklama internetowa

partnerem merytorycznym działu jest AdForm

5 pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci wybrać rodzaj retargetingu (cz. 2)

Wiemy już, jakie mamy możliwości personalizacji komunikatu w ramach reklamy retargetowanej. Aby dobrze przygotować się i wybrać wariant dla siebie warto odpowiedzieć na kilka pytań.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Część pierwszą poradnika przeczytasz tutaj.

5 pytań, na jakie warto odpowiedzieć, aby skutecznie dobrać rodzaj komunikacji i technologii w ramach retargetingu:

1. Jakie są statystyki strony www? ilu użytkowników miesięcznie odwiedza stronę?

Generalnie, im mniejsze statystyki tym większe zastosowanie znajdują prostsze warianty retargetingu. Niektóre z technologii wymagają określonej liczby danych – użytkowników, wizyt, transakcji, aby optymalnie działać, lub aby w ogóle opłacało się je implementować. Szczególnie przy wdrażaniu retargetingu dynamicznego. Sugerowana minimalna liczba użytkowników to 20 tys. UU/miesięcznie, a w przypadku niektórych technologii od 100 tys UU. Jeżeli prowadzimy sprzedaż online, warto także sprawdzić miesięczną liczbę transakcji, współczynnik konwersji oraz średnią wartość koszyka zakupowego. Dobrze jest analizować te statystyki łącznie dla całej witryny oraz w rozbiciu na poszczególne źródła ruchu. Z jednej strony te informacje będą wymagane, jeżeli chcemy rozliczać się z dostawcą w modelu CPS, za wygenerowaną sprzedaż, a z drugiej strony pomogą nam określić potencjał retargetingu oraz stawki za kupno powierzchni reklamowej, jakie jesteśmy w stanie zaakceptować.

2. Jak bardzo nasza oferta jest zdywersyfikowana, różnorodna?

Jeżeli nasza oferta jest mało zróżnicowana, nie mamy wielu kategorii produktowych, koncentrujemy się głownie na jednym, lub kilku kluczowych produktach/usługach, to z powodzeniem wystarczy dobrze skonfigurowany retargeting statyczny lub segmentowy. Im oferta lub proces zakupowy są bardziej rozbudowane wówczas możemy testować większą liczbę scenariuszy retargetingowych i skłaniać się ku dynamicznej personalizacji przekazu reklamowego.

3. Jaka stawka będzie odpowiednia?

Z pewnością wielu marketerów odpowiedziałoby, że najniższa ;)! Oczywiście, natomiast trzeba mieć świadomość tego, że im wyższe ustawimy stawki dla retargetingu, tym szybciej i do większego grona naszych użytkowników dotrzemy z ponownym przekazem reklamowym. Wyznaczenie za niskich stawek, uniemożliwia nam skuteczne kupowanie powierzchni reklamowej, ograniczając możliwości emisji oraz powoduje, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału technologii remarketingowych.

Oczywiście należy pamiętać, aby była to stawka, która jest opłacalna i rentowna z punktu widzenia biznesowego. W przypadku e-sklepów, czy firm o zróżnicowanej marżowo ofercie, dobrym rozwiązaniem jest kategoryzacja stawek dla poszczególnych grup produktowych.

4. Jakie są USP (unique selling proposition) mojego produktu, usługi?

Znalezienie i wylistowanie cech, które wyróżniają naszą ofertę, czyli jej unikalnych zalet jest niezwykle ważne. Pozwala nam bowiem na budowanie wielu scenariuszy komunikacji. Możemy wówczas eksponować kolejne walory oferty, dzięki czemu zwiększamy szanse na trafienie w oczekiwania i preferencje użytkownika.

5. Na jaki okres planuję wdrożyć retargeting?

Ważne jest również, aby uzmysłowić sobie, że retargeting, to narzędzie, które najlepiej sprawdza się, jako stały element komunikacji z użytkownikami. Nawet okresy testowe dobrze jest wyznaczyć na kilka miesięcy. Dłuższy okres pozwala faktycznie odkryć potencjał, jaki drzemie w tej formie targetowania reklamy. Mamy również szansę przetestować wiele różnych scenariuszy retargetingowych, wariantów personalizacji kreacji, aby docelowo dobrać te najskuteczniejsze. Szczególnie w przypadku retargetingu dynamicznego czas i ilość danych to kluczowe elementy, pozwalające dobrać odpowiednie mechanizmy personalizacji kreacji, czy budowania profili zachowań itd.

 

Mateusz Sobieraj

CEO & Media Planning Director agencji AdCookie.pl, specjalizującej się w technologicznej stronie marketingu. Opracowuje i wdraża strategie mediowe w oparciu o najnowsze trendy reklamy online. Od 5 lat zajmuje się tematyką RTB i jako jeden z pierwszych w Polsce, realizował kampanie kupując powierzchnię w tym modelu. Pracował przy projektach m.in. dla takich marek jak: ASUS, Komputronik, Agito.pl, Marwit, MyPhone, Mastercook, Militaria.pl, LC Corp, Lokum, Mobile Vikings i wiele innych. Odpowiadając za całość działań mediowych ma okazje porównywać na bieżąco skuteczność nowych vs tradycyjnych modeli emisji oraz skuteczność poszczególnych narzędzi, platform RTB. Chętnie dzieli się wiedzą i dyskutuje na temat jeszcze efektywniejszych sposobów mierzenia i optymalizowania kampanii internetowych.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij