"Tajemnice Zbrodni" - pierwszy w Polsce reportaż nakręcony smartfonem Sony Xperia™ Z3 w technologii 4K

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść

Chcieliśmy, by ten dokument powstał. To prawdopodobnie pierwszy w Polsce film dokumentalny nakręcony smartfonami w technologii 4K. Kolejny dowód, że Sony Xperia może być alternatywą wobec tradycyjnych narzędzi rejestrowania obrazu.

Pretekstem do nakręcenia reportażu "Tajemnice Zbrodni" stały się wydarzenia na planie filmowym serialu "Zbrodnia" w reżyserii Grega Zglińskiego. Serial można będzie oglądać w telewizji AXN od 16 października; w rolach głównych występują między innymi Magdalena Boczarska, Wojciech Zieliński, Radosław Pazura, Joanna Kulig i Dorota Kolak. To adaptacja bestselleru szwedzkiej powieściopisarki Viveki Stein ‒ "Na spokojnych wodach".

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

‒ Naszym celem ‒ mówi Agnieszka Jaśkiewicz, Head of Marketing Poland w Sony Mobile Communications ‒ było zaprezentowania pełnej gamy możliwości smartfonu Sony Xperia Z2, który doskonale nadaje się do półamatorskiej produkcji filmowej, gwarantując najwyższą jakość obrazu w technologii 4K. To było także ciekawe dziennikarskie wyzwanie: chcieliśmy pokazać publiczności, a szczególnie mediom, że można dziś kręcić atrakcyjne materiały filmowe wykorzystując tak poręczne urządzenia, jakimi są smartfony Xperia. Zarówno Sony Xperia Z2 jak i rodzina Xperii Z3 - to świetne narzędzie dla dziennikarzy!

"Tajemnice Zbrodni" nie są tradycyjnym "making-off", który powstaje na planie produkcji każdego filmu. To prezentacja planu filmowego od kuchni, widziana oczami ludzi, których nazwiska pojawiają zwykle na dalekich miejscach napisów końcowych każdego filmu. Tutaj oni są bohaterami ‒ dziewczyny z cateringu, dyżurni planu, ostrzyciele, wózkarze, dźwiękowcy, dekoratorzy, charakteryzatorki. "Tajemnice Zbrodni" to opowieść o nich i o serialu zarazem, pokazana z lekkim przymrużeniem oka, w formie gatunkowego pastiszu, który poznaliśmy już w "FilmOffce" wyreżyserowanej przez Bodo Koxa ‒ pierwszej komedii nakręconej smartfonami Xperia, także w technologii 4K.

Realizacją reportażu zajęła się agencja KOD ID. Montaż materiału to dzieło Pawła Kielera, jednego z niewielu polskich montażystów filmowych, który specjalizuje się w montowaniu filmów w technologii 4K. Udźwiękowienie filmu zawdzięczamy Wojtkowi Chołaścińskiemu. Grafiką zajęło się studio Selected Pictures. Autorem plakatu filmowego promującego film (włączamy go do informacji prasowej) jest Andrzej Pągowski.

‒ Byliśmy na planie zaledwie przez dwa dni zdjęciowe ‒ mówią twórcy filmu. ‒ Na początku, gdy wyjęliśmy smartfony i zaczęliśmy kręcić pierwsze sceny, patrzono na nas z pewną pobłażliwością, trochę jak na ciekawskich turystów. Ale później, kiedy pokazaliśmy pierwsze efekty, zwłaszcza jakość obrazu, Xperia budziła już powszechny respekt. To była wielka przyjemność: patrzeć jak powstaje pierwszy w Polsce serial AXN i pokazywać ludzi, którzy z taką pasją go tworzą.

Zdjęcia kręcono w czerwcu i sierpniu 2014 roku. Do realizacji filmu użyto wyłącznie smartfonów Xperia Z2. Wszystkie ujęcia powstały w świetle zastanym, naturalnym. Żadna ze scen nie była doświetlana. Podobnie dźwięk: w reportażu można usłyszeć (poza muzyką) wyłącznie dźwięki nagrane Xperią.

‒ To miał być dokument z lekkim przymrużeniem oka ‒ opowiadają twórcy filmu ‒ utrzymany w konwencji "FilmOffki". Bodo Kox uczył jak przygotować się do kręcenia filmu, my pokazaliśmy ‒ jak kręci się film. Od kuchni. Nie mogliśmy być zbyt blisko pierwszego planu, stąd nie ma w naszym materiale żywych scen z serialu, koncentrowaliśmy się raczej na jego zapleczu. Jedno ujęcie w filmie może trwać kilka sekund, ale jego przygotowanie potrafi zająć kilka dni i angażuje bardzo wiele osób.

Już na starcie przyjęliśmy założenie, że nie chcemy tworzyć kolejnego spotu na YouTube, lecz pełnoprawny, nieco staromodny dokument reporterski w długiej formie. Takie materiały można dzisiaj oglądać głównie w telewizjach, kręcone profesjonalnymi kamerami ‒ my poszliśmy na całość, mają zaledwie cztery smartfony mieszczące się w kieszeniach naszych spodni…

"Tajemnice Zbrodni" to reportaż, który powinien zainteresować zarówno amatorów sztuki filmowej, jak i środowisko filmowe, dziennikarzy, twórców niezależnych programów video w Internecie:

‒ Sony przełamuje kolejną barierę w sztuce filmu i reportażu filmowego ‒ dodaje Agnieszka Jaśkiewicz. ‒ Twórcy mogą sięgać po Xperię, szukając odpowiedniej dla siebie jakości, ostrości, dynamiki zdjęć. W naszym najnowszym produkcie, Sony Xperia Z3, właściwości filmowe zostały jeszcze wzmocnione: stabilizacją obrazu, szerokim kątem (25mm), czułością ISO (12800), aplikacjami, które pozwalają rejestrować równocześnie obraz z kilku smartfonów i montować film bezpośrednio w telefonie. Ma to wartość szczególnie w środowisku reporterskim, kiedy trzeba przywieźć dobrej jakości, szybko nakręcony i zmontowany materiał, dając mu szansę natychmiastowej emisji. Tę funkcjonalność Xperii "Tajemnice Zbrodni" pokazują nadzwyczaj dobrze. Film ma jakość obrazu, której nie powstydziłyby się dobre stacje telewizyjne.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij