Frugo - marka porwana, czyli case study projektu Frugo Charaktery zrealizowanego przez Przeagencję

Frugo - marka porwana, czyli case study projektu Frugo Charaktery zrealizowanego przez Przeagencję

Alex Wipperfürth autor „Brand Hijack czyli marketing bez marketingu” uważa, że konsumenci lepiej odbierają markę, którą sami tworzą, są jej bardziej lojalni.

Przykład Frugo pokazuje, że to stwierdzenie jest prawdziwe choć można je sparafrazować i powiedzieć, że konsumenci wskrzeszający markę po dziesięciu latach nieobecności odbierają ją, jako kultową część popkultury, element rzeczywistości przełamujący utarte schematy, kontestujący nudę. Są nie tylko bardziej lojalni, są gotowi bronić marki, o której powrót tak długo zabiegali.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Background akcji

Dobiega końca kampania outdoor promująca trzy charaktery Frugo. Z uwagi na jej pozytywny odbiór Klient decyduje się na kontynuację kampanii w internecie. Celem jest dookreślenie charakterów trzech kolorów Frugo nie objętych kampanią outdoor: białego, żółtego i czerwonego.

Strategia

W kontekście Frugo słowa Alexa Wipperfürth o „tworzeniu marki” przez konsumentów nie są frazesem, to fani wskrzesili produkt gromadząc się licznie wokół społeczności Frugo Wróć na Facebooku. Planując kampanię Charaktery pamiętaliśmy o tym, a zdanie fanów miało kluczowy wpływ na kształt akcji. Postawiliśmy na crowd sourcing zarówno w fazie planowania akcji, jak i na etapie egzekucji.

Frugo Charaktery online

Fan page Frugo Wróć! Stał się główną platformą akcji, którą rozpoczęliśmy od serii luźnych pytań dotyczących tego, jak Fani marki odbierają poszczególne kolory Frugo. Zapytaliśmy między innymi o to: „Co kręci białego” , „Co pasi żółtemu?” oraz „Na co leci czerwony”. Wszystkie nadesłane w komentarzach odpowiedzi stały się inspiracją dla 12 layoutów pełniących kluczową rolę w kolejnym etapie projektu.

Egzekucja

Każdy z fanów Frugo ma swój wkład w wskrzeszenie marki, postanowiliśmy nagrodzić wszystkich. Uruchomiliśmy aplikację konkursową na Facebooku, sam udział w konkursie oraz wypełnienie formularza kontaktowego skutkował nagrodzeniem użytkownika wybranym przez niego plakatem z zakończonej kampanii outdoor (ponad 8 000 rozdanych plakatów).

Zadaniem użytkowników aplikacji był wybór jednego z dwunastu layoutów i dopełnienie charakteru swoim hasłem. Wirusowość akcji wzmacniał fakt, że wszystkie dodane hasła brały udział w konkursie, w którym to głosy fanów decydowały o zwycięstwie. Do wygrania były „Frugobon” Sodexo o wartości 696,69 zł, koszulki ze stworzonymi przez nich hasłami oraz produkty.

Akcji została zwieńczona powieszeniem billboardu ze zwycięzkim hasłem „VIB – Very Important Bottle” w Warszawie. Kreacja z konkursowym hasłem eksponowana była przez cały sierpień.

 

Efekty

  • 17 960 o tyle wzrosła liczba fanów profilu Frugo Wróć w ciągu dwóch tygodni akcji
  • 4 916 stworzonych prac konkursowych
  • 66 807 głosów oddanych na prace konkursowe
  • 151 478 akcji użytkowników w aplikacji  

 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij