Jak to jest z tym Liquid Content?

Jak to jest z tym Liquid Content?

Przygotowując treści pod kątem dystrybucji w sieci, musimy myśleć o tym, jak będą one funkcjonować w różnych kanałach. Nie mamy kontroli nad tym, w jaki sposób użytkownicy będą korzystać z naszych treści i w jaki sposób będą się nimi dzielić.

Musimy pogodzić się z tym, że władzę nad naszymi treściami przejmują odbiorcy i cieszyć się z tego, że wykorzystują je po swojemu. Niemniej jednak, warto przygotować się na wszystkie możliwości, jakie przychodzą nam do głowy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Najlepiej opisać to w oparciu o przykład ostatniej kampanii, którą przygotowaliśmy dla Polskiej Akcji Humanitarnej: Listen for Syria.

Kampania opierała się na połączeniu dwóch pozornie niezwiązanych obszarów: muzyki na Spotify i tragicznej sytuacji wewnętrznych uchodźców w Syrii.

Okazało się, że na Spotify są 4 miliony piosenek, których nikt nigdy nie słyszał. Ani razu! Są zupełnie zapomniane. Tak jak dzieci w Syrii, które z powodu wojny musiały opuścić swoje domy. Bo ich również są 4 miliony.

Kampania Listen for Syria umożliwiła pomoc zapomnianym dzieciom, poprzez słuchanie zapomnianych piosenek za pośrednictwem serwisu.

Cały mechanizm był wymyślony w taki sposób, by szybko budować wirusowy zasięg w oparciu o oryginalny content – niesłuchane piosenki.

Mając mnóstwo takich treści musieliśmy dać możliwość dzielenia się nimi w unikalny sposób – taki, jak najbardziej odpowiada użytkownikowi.

Mógł więc podzielić się właśnie przesłuchanym utworem w sposób dotychczas niespotykany – pokazać, czego jego znajomi w portalach społecznościowych nie będą mogli zrobić, czyli jako pierwsi usłyszeć tego jednego, konkretnego utworu. Można powiedzieć, że to perfekcyjna treść do dzielenia się w mediach społecznościowych – pochwal się i powiedz, że jesteś jedyną osobą, która mogła to zrobić.

Niezbędne było przygotowanie się na to, że nie każdy w taki sposób będzie chciał dzielić się naszymi treściami. Przygotowaliśmy więc film promujący akcję i wgraliśmy go na YouTube oraz bezpośrednio na Facebooka. Wypromowaliśmy hashtag #ListenForSyria, zaangażowaliśmy gwiazdy muzyki i celebrytów do promowania akcji (włączyli się m. in.: zespół Raz Dwa Trzy, Stanisław Sojka, Gaba Kulka, Natalia Siwiec, Agnieszka Szulim, Adam Małysz, Maffashion, Gracjan Kalandyk, Lion Shepherd, Martyna Wojciechowska i wielu innych), na Instagramie (poprzez zdjęcia opisane hashtagiem) i na Twitterze.

Wszystko po to, żeby nasze treści rozprzestrzeniały się bez zbędnych przeszkód.

Mimo tego, użytkownicy znaleźli swoje własne sposoby – np. robili zdjęcia piosenek, które przesłuchali, przeliczali swoje darowizny na ilość mąki, jaką PAH zakupi na potrzeby Syryjskich piekarni, a nawet tworzyli własne playlisty z przesłuchanymi utworami. Być może nie były to działania, które do końca planowaliśmy, ale pokazywały zaangażowanie, które jest kluczowe dla powodzenia tego typu akcji.

Przepis jest prosty: stwórz ideę, w którą odbiorcy uwierzą i daj im narzędzia do tego, by byli choć odrobinę kreatywni. Tak powstaje liquid content. Podstawa dobrej komunikacji transmediowej, o której możecie przeczytać w najnowszym White Paper.

 

Wojciech Michalak
Copywriter, Lemon Sky J. Walter Thompson Poland

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij