Jak poprawić SEO LinkedIn i SlideShare

Jak poprawić SEO LinkedIn i SlideShare
Czy wykorzystujesz LinkedIn i SlideShare w swoim biznesie? Czy wiesz, że przy pomocy kilku prostych sztuczek możesz zoptymalizować profil swojej firmy? Jesteś ciekawy, jak tego dokonać? Przeczytaj nasz artykuł, w którym przedstawiamy 4 sposoby na optymalizację profilu firmy na LinkedIn i Slideshare.
O autorze
4 min czytania 2015-07-07

fot. Startup Stock Photos

Dlaczego warto optymalizować LinkedIn i SlideShare?

LinkedIn jest aktualnie największym portalem social media dla profesjonalistów, posiadającym pokaźną liczbę 347 milionów zarejestrowanych użytkowników (dane z lutego 2015). Platforma uległa również transformacji; aktualnie służy ona również jako narzędzie do self-publishingu, a pojawiające się na niej treści pisane są często przez największych przedsiębiorców, takich jak Bill Gates czy Richard Branson.

SlideShare został w 2012 roku przejęty przez Google, które zwróciło uwagę na szybki rozwój platformy. Wszystko wskazuje na to, że treści z portalu z prezentacjami będą pojawiać się w najbliższym czasie na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Czy wiesz, jak sprawić, aby LinkedIn i SlideShare przyniosły Ci więcej korzyści? Dowiesz się tego czytając nasz artykuł.

#1: Zidentyfikuj najważniejsze frazy i słowa kluczowe

Pozycjonowanie może dotyczyć działań niezwiązanych bezpośrednio z Twoją stroną internetową. Warto zainwestować swój czas w treści zamieszczane na profilu Twojej firmy na LinkedIn i Slideshare. Mogą one bowiem zwiększyć wiarygodność Twojej firmy i tym samym przyciągnąć do niej potencjalnych klientów.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jednym z narzędzi, które możesz wykorzystać do optymalizacji konta firmowego jest planer słów kluczowych Google, który pomoże Ci wybrać najważniejsze słowa kluczowe. Aby z niego skorzystać, zaloguj się na swoje konto Google, kliknij na narzędzia i wybierz planer z rozwijanego menu. Następnie wybierz „Sprawdź dane o liczbie operacji wyszukiwania i jej zmianach”. Umożliwi to sprawdzenie między innymi średniej liczby wyszukiwań danych słów oraz fraz. Jeżeli nie masz pomysłu, zawsze możesz skorzystać z innej opcji wyszukiwania – „Wyszukaj nowe słowa kluczowe za pomocą wyrażenia, witryny lub kategorii”. Ta opcja sprawi, że planer automatycznie podsunie Ci pomysły wykorzystując przy tym różne opcje w ustawieniach wyszukiwania. W ten sposób jesteś w stanie zidentyfikować najważniejsze słowa powiązane ze swoją branżą, które następnie możesz wykorzystać na profilu firmy na LinkedIn i SlideShare. 

#2: Odpowiednio zadbaj o stronę firmową na LinkedIn

Na szczycie, w polu zawierającym podstawowy opis strony, wypisz listę najważniejszych dla Ciebie słów kluczowych i fraz. Ogranicz się do około stu znaków razem ze spacjami. Następnie stwórz szerszy szkic opisu firmy, który przyciągnie uwagę użytkowników. W tym miejscu również wykorzystaj zidentyfikowane wcześniej słowa. Unikaj jednak sztucznego napychania treści zbyt dużą ich ilością i staraj się brzmieć jak najbardziej naturalnie. Na samym końcu przeczytaj opis na głos i upewnij się, że wszystko, co napisałeś, ma sens.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Aby zwiększyć zaangażowanie użytkowników, zachęć ich do obserwowania Twojej strony firmowej po tym, jak zaczniesz publikować aktualizacje statusu (artykuły, prezentacje, wideo itd.) Upewnij się, że wewnątrz tych publikacji również znajdują się wybrane przez Ciebie słowa kluczowe.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

#3: Zoptymalizuj LinkedIn Showcase Pages

LinkedIn showcase pages czyli „strony wystawowe” stanowią rozszerzenie Twojej strony firmowej. Są one stworzone w celu wypromowania najważniejszych marek lub oddzielnych linii produktowych. Dokładnie tak, jak w przypadku stron firmowych, użytkownicy LinkedIn mogą je obserwować, a Ty możesz na nich publikować nowe aktualizacje statusu. Oto, w jaki sposób wykorzystać możliwości, które dają te strony:

  • Umieść najważniejsze słowo kluczowe w nazwie strony i jej opisie. Możesz na ten cel wykorzystać 200 znaków.
  • Upewnij się, że obie strony (firmowa i „wystawowa”) są połączone linkiem.
  • Podczas publikacji nowych treści, warto również pamiętać o zawarciu w nich targetowanych fraz kluczowych.

#4: Zoptymalizuj posty zamieszczane w grupach na LinkedIn

Aktualnie możesz przyłączyć się maksymalnie do 50 grup na LinkedIn. Odnalezienie tych właściwych może działać na Twoją korzyść, ponieważ Google indeksuje i wyświetla dyskusje w grupach w wynikach wyszukiwania. Oto, w jaki sposób najwięcej dzięki temu zyskać:

  • Zawsze trzymaj się reguł określonych przez moderatorów grupy. W ten sposób Twoje publikacje bardzo szybko przejdą proces moderacji i zostaną opublikowane.
  • Zawrzyj wybrane słowa kluczowe w tytule i opisie publikowanych treści.
  • Postaraj się również zwiększyć popularność własnych wpisów poprzez zachęcenie do aktywnej konwersacji członków grupy.
  • Nawiązuj kontakt z użytkownikami, odpowiadając na komentarze i bierz udział w dyskusjach. Google bowiem ceni posty wywołujące wysoki poziom zaangażowania. 

#5: Zoptymalizuj aktywa posiadane na SlideShare

Algorytm wyszukiwania Google docenia SlideShare. Posiadanie znakomitych prezentacji może przynieść wiele korzyści, spośród których największą jest uzyskanie topowych pozycji dla dwóch stron jednocześnie – Twojej strony firmowej oraz opublikowanej przez Ciebie prezentacji.

Istnieje kilka sposobów na optymalizację konta oraz treści publikowanych na platformie SlideShare:

#1: Podczas tworzenia profilu, umieść na nim link do własnej strony internetowej. Dokładnie tak, jak w przypadku strony na LinkedIn. Wykorzystaj najważniejsze słowa kluczowe na początku opisu strony i oddziel je gwiazdką (*) lub podobnym symbolem.

#2: Wewnątrz profilu na SlideShare możesz również zamieścić linki do pozostałych kont w mediach społecznościowych i swojej strony firmowej. W ten sposób wskażesz robotom wyszukiwarek powiązania między tymi stronami.

#3: Jak zawsze, umieść słowo kluczowe w tytule. Warto również umieścić je w opisie prezentacji (najlepiej w pierwszym zdaniu). Słowo kluczowe dodaj również do sekcji tagów, gdzie przypisujesz prezentację do określonych kategorii.

#4: Wysokiej jakości linki zwrotne nadal są jednym z najważniejszych sygnałów dla algorytmów Google. Traktuj swoje konta na LinkedIn i Slideshare jak własną stronę internetową i postaraj się przyciągnąć do nich jak największą liczbę linków (zazwyczaj dzieje się to poprzez publikację i promocję ciekawych treści).

Podsumowanie

Tak jak w przypadku innych aktywności związanych z SEO, osiągnięcie wysokich pozycji profili na LinkedIn i SlideShare w Google wymaga trochę czasu. Nie pójdzie on jednak na marne, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że korzyści płynące z poprawienia pozycji profili na LinkedIn i Slideshare wpłyną jednocześnie na pozycję Twojej strony internetowej. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście tak jest, czy też nie, ale z pewnością warto się o tym przekonać i zacząć optymalizować swoje konta już dziś! 

Co o tym sądzisz? Czy korzystasz z niektórych z wymienionych powyżej taktyk? Czy udało Ci się poprawić SEO przy pomocy SlideShare i LinkedIn? Podziel się przemyśleniami poniżej.

 

Piotr Michalak
Specjalista ds. Projektów SEO, Grupa TENSE