Widzowie doceniają naziemną TV, chcą więcej dokumentów, sportu i filmów – MEC przedstawia „Projekt Cyfrowizja II”

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Widzowie doceniają naziemną TV, chcą więcej dokumentów, sportu i filmów – MEC przedstawia „Projekt Cyfrowizja II”

Blisko 90 proc. widzów naziemnej telewizji cyfrowej pozytywnie ocenia zmiany zachodzące w ich ofercie telewizyjnej. W stworzonym przez nich rankingu najciekawszych stacji NTC ogromnie zyskał Fokus, awansowały też Puls i TV4.

Na multipleksie marzeń Polacy wciąż widzieliby międzynarodowe marki premium – Discovery, National Geographic, czy AXN - pokazuje „Projekt Cyfrowizja II”, druga edycja badania agencji mediowej MEC.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Ocena naziemnej telewizji cyfrowej utrzymuje się na wysokim poziomie, wynika z „Projektu Cyfrowizja II”, badania agencji MEC zrealizowanego na próbie ponad 1,1 tys. respondentów pod koniec października br., a więc na krótko przed ogłoszeniem przez KRRiT wyników konkursu na zagospodarowanie ósmego multipleksu.

70 proc. wszystkich badanych i blisko 90 proc. widzów NTC (naziemnej TV cyfrowej) uważa, że oferta bezpłatnej TV jest lepsza niż kiedyś. Wśród klientów platform i kablówek – a więc tych o znacznie wyższych (jak wynika z badania) oczekiwaniach wobec TV - odsetek przekonanych o tym, że w bezpłatna TV jest lepsza niż kiedyś wynosi ok. 60 proc. Najbardziej usatysfakcjonowani zmianami, jakie zaszły w ofercie NTC, są mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tys. mieszkańców, a także widzowie młodzi (15-24 lata).

Marki kanałów nadających w ramach naziemnej telewizji cyfrowej są dobrze rozpoznawane – znajomość czterech głównych stacji oscyluje wśród polskich widzów wokół 90 proc., jedynie świadomość Polo TV jest niższa niż 60 proc.

Ranking najciekawszych stacji NTC, jaki wyłania się ze wskazań badanych, otwierają największe kanały komercyjne: TVN i Polsat. Odsetek widzów naziemnych uznających te stacje za raczej lub bardzo ciekawe sięga 76 proc. Do pierwszej czwórki najlepiej ocenianych kanałów awansował w tym roku Puls, a pierwszą piątkę zamyka Fokus TV, który w porównaniu z ubiegłorocznymi badaniami MEC, ogromnie zyskał w oczach widzów TV naziemnej. W rankingu najciekawszych stacji znacznie wyżej plasuje się też TV4 – podobnie jak w przypadku Fokus TV oglądalność tej stacji wyraźnie wzrosła (udziały Fokus i TV4 w październiku 2015, miesiącu realizacji badania, zwiększyły się dwucyfrowo w porównaniu z październikiem ub.r.).

 

W grupie najgorzej ocenionych kanałów prowadzi TV Trwam, uznany za raczej lub bardzo nieciekawy przez większość badanych (57 proc.), a za nim plasują się Polo TV (35 proc.), TVP Polonia (26 proc.), TVP ABC (22 proc.) i Polsat Sport News (22 proc.). Do wyniku TVP ABC, stacji kierowanej do dzieci, należy jednak podejść ostrożnie – w badaniu odpowiadały osoby w wieku 15+. 

Mało sportu i podróży 

Choć oceniają ofertę naziemnej TV pozytywnie, widzowie chętnie uzupełniliby ją o dokumenty, filmy i sport. Wysoko w rankingu ich oczekiwań plasują się też programy edukacyjne oraz audycje lokalne, dotyczące ich miasta czy regionu. Te ostatnie najchętniej widzieliby w swej ofercie mieszkańcy mniejszych miast (20-100 tys.) – pokazał „Projekt Cyfrowizja II”.

Programów sportowych brakuje w naziemnej TV przede wszystkim mężczyznom – w ich rankingu pożądanych w ofercie NTC programów, sport plasuje się na równi z programami typu factual (podróże, dokumenty). Z kolei w rankingu kobiet korzystających tylko z oferty naziemnej TV prowadzą filmy zagraniczne, 22 proc. badanych wskazała też na programy lifestyle’owe.

Badani mogli też wybierać w badaniu konkretne kanały, o jakie najchętniej uzupełniliby ofertę multipleksów w Polsce. Poza możliwością spontanicznych wskazań, dostali też listę najlepiej oglądanych płatnych stacji w Polsce i wskazywali te, które najchętniej zobaczyliby w bezpłatnej TV. Czołówkę takiego rankingu tworzą Discovery, National Geographic i AXN.

Respondentom „Projektu Cyfrowizja II” MEC przedstawił też listę firm, które złożyły – bądź są związane z firmami, które złożyły - do KRRiT wnioski o nadawanie na ósmym multipleksie. Czołówkę tego rankingu tworzą Discovery, TVN i Polsat. Na wykresie prezentujemy graczy, którzy uzyskali powyżej 25 proc. wskazań wśród widzów TV naziemnej.

Dla większości widzów w badaniu MEC nie ma znaczenia kraj pochodzenia nadawcy stacji. Blisko połowa respondentów zapytanych o to czy woleliby, by ofercie bezpłatnej TV naziemnej pojawiły się kanały polskich lub zagranicznych nadawców, zadeklarowała, że nie ma to dla nich znaczenia. Jedna trzecia postawiłaby na polskich graczy, a 18 proc. – na zagranicznych.

Badanie zrealizowano za pośrednictwem wywiadów telefonicznych i internetowych na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej dla populacji telewidzów w Polsce i liczącej 1100 respondentów w wieku 15+, realizacja: MEC Analytics & Insight

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij