Przeczytaj relację z 1. dnia konferencji | Przeczytaj relację z 2. dnia konferencji
To już ostatni dzień Advertising Week Europe, który upływa uczestnikom pod znakiem pytań o przyszłość marketingu. Na tapecie panelów dyskusyjnych przewijają się 3 kluczowe tematy: wartości i zaangażowanie marek, technologia w służbie optymalizacji dotarcia i rozwoju konsumentów oraz zmiany w podejściu do komunikacji z klientem.
Zobacz również
Tego dnia uczestnicy AWE szczególnie dużo mogli usłyszeć o dopasowywaniu się narzędzi marketingowych do nowych, powstałych na przestrzeni ostatnich kilku lat nawyków konsumenckich. Co ciekawe, bardzo wiele miejsca poświęca się w tym kontekście telewizji i znacznych zmianach w modelach konsumpcji contentu telewizyjnego. Opowiadała o tym między innymi Melinda Spence, head of global insights z Blizzard Media, przytaczając badania mówiące o tym, że obecnie prawie 80% widowni telewizyjnej dotyka zjawisko tzw. second screening, czyli symultanicznego oglądania treści na innych urządzeniach podczas konsumowania treści w TV. Wskazywała ona na praktyczne implikacje takiego trendu, mówiąc między innymi o tym, że jedną z możliwych dróg może stać się grywalizowanie treści reklamowych tak, by konsument był gratyfikowany za obcowanie z marką i uważne zapoznawanie się z jej przekazem.
O innych obliczach multi-screeingu wypowiadali się także eksperci z MiQ, jednego z liderów rynku reklamy programmatycznej. Zwracali oni uwagę na coraz istotniejszą rolę technologii ACR (automatic content recognition), pozwalającej za identyfikowanie rodzaju treści oglądanych przez jednego użytkownika na różnych urządzeniach. Popularyzacja tego rozwiązania pozwoli reklamodawcom na zdecydowanie precyzyjniejsze dopasowanie treści reklamowych do unikatowych kontekstów poszczególnych konsumentów – słowem, dzięki ACR wyświetlane treści reklamowe będą mogły być stricte związane z tym, co lubimy oglądać na co dzień.
Jednym z głównych tematów przewijających się przez sale londyńskiego Capitol Central było także wykorzystanie nowych mediów w komunikacji marketingowej. Wiele mówi się o tym, jak TikTok zmienia model konsumpcji treści, jak metaverse może przyłożyć do tego swoją cegiełkę, i wreszcie jak w tym morzu narzędzi, jakie otwiera się przed marketerami, odnaleźć perspektywę konsumenta i dopasować do niego treści, które zredukują negatywną percepcję reklam. Opowiadał o tym chociażby Steve Hatch, VP Europy Północnej w Meta, który wskazywał na to, że obecnie już ponad 70% konsumpcji mediów jest dokonywanej digitalu. To z kolei otwiera drogę na oddziaływanie na konsumenta za pomocą narzędzi, które coraz lepiej wpisują się w kontekst jego codziennego funkcjonowania, za przykład podając chociażby rozwój technologii AR, która stała się skądinąd absolutnym buzzwordem tegorocznego AWE.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Słuchaj podcastu NowyMarketing