Allegro otrzymało szczegółowe uzasadnienie zarzutów od UOKiK. Spółka złamała prawo antymonopolowe?

Allegro otrzymało szczegółowe uzasadnienie zarzutów od UOKiK. Spółka złamała prawo antymonopolowe?
Ponad dwa lata temu UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe wobec Allegro. Spółka otrzymała właśnie szczegółowe uzasadnienie zarzutów (SUZ), jednak nie zgadza się z twierdzeniami Urzędu.
O autorze
2 min czytania 2022-08-09

Allegro nadużywało swojej pozycji rynkowej?

W grudniu 2019 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił Spółce Allegro zarzuty nadużywania pozycji dominującej i faworyzowania swojego sklepu internetowego w stosunku do działalności sprzedażowej prowadzonej przez innych sprzedawców na platformie.

Według UOKiK, niedozwolone działania Allegro polegały na wykorzystywaniu informacji na temat funkcjonowania platformy i algorytmów trafności, które były niedostępne dla innych sprzedawców. W ten sposób spółka mogła lepiej pozycjonować własne oferty w wynikach wyszukiwania, rywalizując na platformie z innymi sprzedawcami. Co więcej, z niektórych funkcji sprzedażowych i promocyjnych mógł korzystać jedynie Oficjalny Sklep Allegro, podczas gdy pozostali sprzedawcy nie mieli do nich dostępu.

W efekcie produkty wielu niezależnych sklepów internetowych były znacznie mniej widoczne na platformie i rzadziej wybierane przez konsumentów, którzy w pierwszej kolejności trafiali na ofertę własną Allegro.

Niektóre zachowania dozwolone dla mniejszych przedsiębiorców stają się niedozwolone dla przedsiębiorców posiadających tzw. pozycję dominującą. W przypadku Allegro takim działaniem może być faworyzowanie własnego sklepu w stosunku do innych sprzedawców – tłumaczył Marek Niechciał, ówczesny prezes UOKiK.
LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

UOKiK z uzasadnieniem zarzutów

Po kilkuletnim postępowaniu Allegro otrzymało szczegółowe uzasadnienie zarzutów (SUZ) postawionych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dokument zawiera m.in. podsumowanie możliwych naruszeń spółki, a także zgromadzone przez UOKiK dowody na poparcie przedstawianych zarzutów.

UOKiK wskazuje w SUZ, że zamierza wydać decyzję stwierdzającą naruszenie pozycji dominującej przez Allegro sp. z o.o. i nakazującą jego zaniechanie w zakresie, w jakim naruszenie nie zostało zaniechane oraz nakładającą karę pieniężną na Allegro sp. z o.o. Maksymalna wysokość takiej kary może wynosić 10% obrotu osiągniętego przez Allegro w roku poprzedzającym nałożenie kary – czytamy w komunikacie.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Urząd podkreśla, że SUZ nie oznacza zakończenia sprawy i nie przesądza, że postępowanie zakończy się wydaniem decyzji o nałożeniu kary.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
Niemniej jednak, z uwagi na fakt, że pewne naruszenia zostały stwierdzone przez UOKiK, prawdopodobieństwo negatywnego wyniku postępowania UOKiK może wzrosnąć – dodaje Urząd.

Allegro nie zgadza się z zarzutami

Allegro twierdzi, że generuje jedynie 1% sprzedaży na platformie, natomiast za pozostałe 99% odpowiadają niezależni sprzedawcy.

Allegro PL podtrzymuje, że nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzowała sprzedaży 1P w sposób niezgodny z prawem konkurencji. Tym niemniej, Allegro PL zamierza dalej w pełni współpracować z UOKiK. Zgodność z przepisami jest dla spółki kluczowa na wszystkich poziomach działalności – komentuje spółka.

PS
UOKiK zamierza walczyć z fałszywymi opiniami w internecie. Będzie baczniej przyglądać się działaniom portali i sklepów e-commerce oraz częściej karać firmy grzywnami. Więcej na ten temat opowiada nam sam prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.