Głównym celem przyjętej w piątek 2 grudnia br. ustawy jest zapewnienie możliwości potwierdzenia swojej tożsamości przy wykorzystaniu aplikacji mObywatel. Dotyczy to sytuacji, w których do tej pory konieczne było posiadanie tradycyjnego fizycznego dowodu osobistego.
– Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym – wskazał Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera*.
Zobacz również
Dzięki wprowadzonym zmianom możliwe będzie także wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame z dokumentami tradycyjnymi, w tym m.in. dowodem osobistym, prawem jazdy, legitymacją studencką czy Karta Dużej Rodziny. Użytkownik aplikacji będzie również miał możliwość dokonywania w jej ramach opłat administracyjnych.
Nowe przepisy mają także pomóc stworzyć rozwiązanie, które pozwoli jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom, w tym organizacjom zawodowym, zrzeszeniom i związkom sportowym, na prowadzenie ewidencji, uruchamianie i zarządzanie swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli. Jak wskazano w OSR, „działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów, które z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców.
źródło: www.gov.pl
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
PS: Koniec telefonów z ofertami od „robotów”
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Z początkiem listopada br. sejm przyjął nowelizację ustawy o prawach konsumenta. Poprawka dotyczy tzw. „robocalls”, czyli półautomatycznych systemów do prowadzenia rozmów telefonicznych, używanych do reklamowania produktów i usług. Będą one traktowane jako czyn nieuczciwej konkurencji.
PS 2: Nowe ograniczenia w branży medycznej
Z początkiem 2023 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące reklamowana wyrobów medycznych. Zabronione będzie promowanie wyrobów przeznaczonych do używania przez specjalistów – m.in. implantów czy wypełniaczy opartych na kwasie hialuronowym. Za złamanie przepisów grożą wysokie kary.