Badania idealo – Gdzie najtaniej kupować elektronikę za granicą?

Internet nie zna granic. Także konsumenci znad Wisły podczas zakupów internetowych doceniają wygodę płynącą z zakupów transgranicznych i chętnie spoglądają na oferty dostępne w innych krajach.
O autorze
5 min czytania 2014-09-24

Jak wynika z raportu PayPal, spośród 70 proc. Polaków dokonujących zakupów w Internecie, w 2013 roku aż 16 proc. kupowało także za granicą. W badaniach tych najczęściej wybieranym europejskim krajem jest Wielka Brytania – jednak czy zakupy w brytyjskich sklepach zawsze wiążą się z oszczędnościami?

Porównywarka cen idealo.pl postanowiła sprawdzić, jakie korzyści płyną z zakupów produktów elektronicznych za granicą i dokonując ich w którym z krajów Polacy oszczędzają najwięcej. W analizie uwzględniono najkorzystniejsze oferty jednakowych produktów* dostępnych na stronach idealo w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Porównanie to nie pozostawia wątpliwości: średnie ceny produktów w zbadanych krajach często znacznie się różnią. Zakup elektroniki za granicą może się zatem opłacać – także klientom z Polski.

Odtwarzacze Blu-ray

Najkorzystniejsze oferty można znaleźć w…

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

… Niemczech. Na idealo.de można znaleźć najwięcej najkorzystniejszych ofert – aż 13 na 19 produktów dostępnych jest na tej stronie w najniższej cenie. Średnia cena niemieckich ofert odtwarzaczy Blu-ray jest o 29,98 zł, czyli o 8 proc. niższa od europejskiej średniej ceny w wysokości 390,28 zł.

Produkty w najwyższych cenach oferują sklepy internetowe we…

Słuchaj podcastu NowyMarketing

… Francji i w Wielkiej Brytanii. Najwyższą średnią cenę odtwarzacza Blu-ray znaleźć można na francuskiej stronie porównywarki cen idealo. Jest ona o 17,48 zł (5 proc.) wyższa od europejskiej ceny średniej. Najwięcej, bo aż połowa ofert, jest natomiast najdroższa w Wielkiej Brytanii. Łącznie jednak średnia brytyjska cena odtwarzaczy Blu-ray jest wciąż niższa od francuskiej.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Przykład:

Najkorzystniejszą ofertę odtwarzacza Blu-ray Samsung BD-F5500 znaleźć można na niemieckiej stronie porównywarki cen idealo w cenie 226,93 zł. We Francji najniższa cena tego samego urządzenia jest aż o 76,09 zł (czyli o 25 proc.) wyższa i wynosi 303,02 zł. Najniższa polska cena tego odtwarzacza wynosi   279,00 zł, zaś europejska średnia – 282,03 zł (stan: 29.08.2014, godz. 12:46).

Konsole do gier

Najkorzystniejsze oferty można znaleźć we…

… Włoszech. Średnia cen konsoli do gier w tym kraju jest najniższa, przy czym w najniższej cenie oferowanych jest aż 11 z 15 zbadanych modeli. Średnia cena we włoskich sklepach internetowych jest o 86,23 zł (10 proc.) niższa od europejskiej średniej ceny w wysokości 898,61 zł.

Produkty w najwyższych cenach oferują sklepy internetowe w…

… Wielkiej Brytanii. W porównaniu ze średnią europejską ceną konsoli do gier średnia brytyjska cena jest wyższa o 5 proc. (47,79 zł).

Przykład:

Konsola do gier Microsoft Xbox 360 S z dyskiem twardym o pojemności 250GB na włoskiej stronie porównywarki cen idealo oferowana jest od 745,89 zł, przez co jest aż o 297,27 zł (29 proc.) tańsza od najkorzystniejszej brytyjskiej oferty dostępnej za 1043,17 zł (£199,00) (stan: 29.08.2014, godz. 12:58).

Telewizory LCD

Najkorzystniejsze oferty można znaleźć w…

… Hiszpanii. Wśród 93 telewizorów LCD aż 29 oferowanych jest najtaniej w Hiszpanii. Także średnia cena ze sklepów internetowych w tym kraju jest najniższa. Z 3151,96 zł jest ona o 206,53 zł (6 proc.) niższa od średniej europejskiej ceny w wysokości 3358,46 zł.

Produkty w najwyższych cenach oferują sklepy internetowe w…

… Wielkiej Brytanii. Telewizory LCD w najwyższej cenie oferowane są na stronie idealo.co.uk. Spośród 93 zbadanych produktów aż 57 osiąga na brytyjskiej stronie idealo najwyższą cenę. Brytyjskie oferty są średnio o 435,87 zł, czyli o 13 proc. wyższe od europejskiej ceny średniej.

Przykład:

Najkorzystniejsza oferta telewizora Samsung UE50HU6900 na idealo.es wynosi 3660,25 zł. W Wielkiej Brytanii ten sam produkt dostępny jest o 11 proc. (528,17 zł) drożej w cenie 4188,42 zł (£799,00). Średnia europejska cena tego modelu wynosi 3878,34 złote i jest wyższa od polskiej ceny średniej w wysokości 3853,70 zł (stan: 29.08.2014, godz. 13:45).

Dyski zewnętrzne

Najkorzystniejsze oferty można znaleźć w…

… Polsce. Najniższą średnią cenę dysków twardych oferują polskie sklepy internetowe. Jest to jedyna kategoria produktów, w której 50 ze 116 zanalizowanych produktów jest najtańszych nad Wisłą. Nawet mimo zaledwie 5-procentowej (14,87 zł) korzyści cenowej względem europejskiej ceny średniej w wysokości 324,90 zł, dyski zewnętrzne w Polsce są wciąż o 43,10 zł (13 proc.) tańsze niż francuska cena średnia.

Produkty w najwyższych cenach oferują sklepy internetowe we…

… Francji. Spośród 116 zbadanych produktów z kategorii Dyski zewnętrzne, cena 77 z nich najwyższa była we francuskich sklepach internetowych. Francuska średnia cena jest o 9 proc. (28,24 zł) wyższa od średniej ceny europejskiej.

Przykład:

Najtańszy dysk zewnętrzny Lacie Porsche Design Desktop Drive P9230 o pojemności 2TB na stronie idealo.pl oferowany jest w cenie 381,01 zł. Użytkownicy francuskiej strony porównywarki idealo muszą zapłacić za niego aż o 123,20 zł (25 proc.) więcej – najkorzystniejsza oferta tego produktu kosztuje 504,21 zł. Średnia cena dysku zewnętrznego wynosi natomiast 431,52 zł (stan: 29.08.2014, godz. 14:09).

Smartfony

Najkorzystniejsze oferty można znaleźć w…

… Niemczech i we Włoszech. 99 spośród 216 zbadanych modeli smartfonów oferowanych jest w najniższej cenie we Włoszech. Ich cena jest o 70,30 zł niższa od europejskiej ceny średniej w wysokości 1073,79 zł. Niewiele mniej, ponieważ o 43,57 złotych korzystniej wobec europejskiej średniej ceny urządzenia tego typu nabyć można w Niemczech. Tym samym niemieckie i włoskie oferty smartfonów są o odpowiednio 4 i 6 proc. tańsze od międzynarodowej średniej.

Produkty w najwyższych cenach oferują sklepy internetowe w…

… Wielkiej Brytanii. Oferty smartfonów na stronie idealo.co.uk kosztują o 4% (45,62 zł) więcej niż europejska średnia cena. 87 z przebadanych 216 produktów osiągnęło w tym kraju najwyższą cenę.

Przykład:

Na włoskiej stronie porównywarki cen idealo można nabyć biały smartfon LG G2 z 16GB pamięci za 1229,27 zł, podczas gdy najkorzystniejsza oferta w Wielkiej Brytanii opiewa na cenę o 121,23 zł wyższą. Tamtejsza cena wynosi 1441,49 zł (£274,99). Najniższa średnia polska cena tego produktu wynosi 1335,00 zł, zaś europejska – 1266,86 zł (stan: 29.08.2014, godz. 14:31).

Niemieckie i włoskie oferty najkorzystniejsze, na zakupach za granicą najbardziej oszczędzają Brytyjczycy

Według badań idealo najkorzystniejsze oferty wybranych produktów znaleźć można w Niemczech i we Włoszech. Tylko w jednej kategorii produktów największą korzyść odnoszą klienci z Polski. Oznacza to, że polscy klienci kupujący artykuły elektroniczne często mają okazję zaoszczędzić na zakupach za granicą. Fakt, że zbadane artykuły dostępne są w wyższych cenach w Niemczech na pozór może okazać się zaskakujący, ma on jednak dość jasny powód: wybrane przez idealo produkty mają w niemieckich sklepach internetowych znacznie wyższą liczbę ofert, co wpływa na wysoką konkurencyjność. Niskie ceny produktów za naszą zachodnią granicą ma swoje uzasadnienie w aktualnej tendencji spadkowej panującej na niemieckim rynku. Dotyczy to szczególnie smartfonów, które kosztują średnio 4 proc. mniej niż w europejskiej średniej. Podobnie wygląda to na rynku włoskim. Oferowane tam produkty należą w raporcie idealo do jednych z najtańszych mimo wyższej, bo aż 22-procentowej stawki podatku VAT niż we Francji i Wielkiej Brytanii (20 proc.) oraz Niemczech (19 proc.). Od początku lipca tego roku obserwowany jest jednak powrót do wcześniejszego, wyższego poziomu cen w tym kraju.

Dla klientów z Polski, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii oznacza to, że w większości przypadków mogą oni znacznie zaoszczędzić dokonując zamówień w Niemczech i Włoszech. Szczególnie dotyczy to Brytyjczyków, gdyż to właśnie w ich kraju większość produktów oferowana jest w najwyższych cenach. Oprócz ogólnie wyższych kosztów utrzymania ważną rolę odgrywa tu też kurs walut i osłabienie pozycji euro i złotego wobec funta, jakie można było zaobserwować ostatni raz dwa lata temu. Dla Brytyjczyków oznacza to więc z jednej strony wyższe ceny krajowe, lecz z drugiej strony również większą moc nabywczą przy zamówieniach w krajach ze strefy euro. W krajach posługujących się europejską walutą natomiast wiąże się to z wysokimi cenami zamawianych w Wielkiej Brytanii produktów.

Czy sklepy internetowe są przygotowane na sprzedaż transgraniczną?

Obecnie na zakupach za granicą najbardziej oszczędzają klienci z Wielkiej Brytanii i Francji. Ponieważ jednak na rozwój cen wpływ mają takie faktory jak konkurencja, kurs walut czy ogólne tendencje wpływające na poziom cen w danym kraju, różnice w cenach w poszczególnych państwach mogą się też regularnie zmieniać.

W celu ułatwienia klientom odnalezienia najniższych cen także za granicą, międzynarodowa porównywarka cen idealo oprócz zestawienia najkorzystniejszych ofert poszczególnych produktów w danym kraju informuje także o ich najniższych cenach na pozostałych współpracujących z nią rynkach.

Oszczędności konsumentów podczas zakupów w sklepach internetowych za granicą zależą jednak przede wszystkim od możliwości, jakich dostarczają im sprzedawcy. Dla sklepów oznacza to zatem, że korzyści płynące z zainteresowania ich ofertami wśród zagranicznych klientów są możliwe dopiero wtedy, gdy wprowadzą oni odpowiednie możliwości logistyczne. Jak wynika z badań idealo nad e-zakupami za granicą, nie wszyscy sprzedawcy internetowi są na nie przygotowani. Przed nimi wciąż jeszcze długa droga do sukcesu w handlu transgranicznym.