„Before Our Eyes”: Olivia Colman i Adrian Lester mówią o kryzysie praw człowieka w Wielkiej Brytanii. Poruszające video Amnesty International

„Before Our Eyes”: Olivia Colman i Adrian Lester mówią o kryzysie praw człowieka w Wielkiej Brytanii. Poruszające video Amnesty International
Brytyjski oddział Amnesty International w krótkim video zwraca uwagę na problem łamania praw człowieka na Wyspach. Na planie produkcji spotkali się m.in. aktorka znana z „Faworyty" Yórgosa Lánthimosia i aktor oglądany w serialu „Euforia".
O autorze
2 min czytania 2024-03-01

W krótkim video opublikowanym w sieci 28 lutego 2024 r. poruszono trudny i ważny temat, jakim jest brak szansy wielu ludzi do realizacji podstawowych potrzeb, poruszają gwiazdy ekranu.

Dwuminutowy filmik ma formę trailera, który mógłby być zapowiedzią pełnometrażowej fabuły. Jak jednak przekonuje w nagraniu Olivia Colman, grająca rolę prawniczki zaangażowanej w pomoc młodej matce, która właśnie straciła dziecko: „To nie jest nowy film, to rzeczywistość”.

Wybór aktorów zaangażowanych do projektu nie jest przypadkowy. Olivia Colman to nie tylko nagrodzona Oscarem aktorka filmowa i teatralna, ale także ambasadorka brytyjskich oddziałów Amnesty International. Adrian Lester aktywnie działa natomiast na rzecz tej organizacji.

Powszechny problem łamania praw człowieka na Wyspach Brytyjskich

Pomysłodawcy i twórcy video zwracają uwagę widzów na fakt, że niewystarczający dostęp do schronienia, pożywienia czy opieki zdrowotnej to tylko niektóre problemy, z którymi na co dzień mierzą się tysiące osób wokół nas. Według danych rządu brytyjskiego ponad 139 tys. tamtejszych dzieci jest bezdomnych lub ma zapewnione jedynie tymczasowe schronienie. W efekcie, od 2019 roku już 34 małoletnich poniosło śmierć na skutek nieodpowiednich warunków życia.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Co szczególnie trudne do zaakceptowania, Wielka Brytania była jednym z czołowych krajów walczących o umieszczenie zapisów dotyczący prawa do ochrony zdrowia czy dostępu do edukacji w oficjalnych dokumentach Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych ONZ. Mimo tego kraj nie wprowadził wspomnianych reguł we własnym prawie.

„Before Our Eyes”, czyli czas się obudzić

Film dostępny jest zarówno w sieci, jak i w brytyjskich kinach czy na londyńskich przystankach transportu publicznego. W ten niecodzienny, a zarazem przykuwający uwagę sposób Amnesty International chce zwrócić uwagę odbiorców na palący problem związany z dramatycznie rosnącą liczbą przypadków, w których rząd Wielkiej Brytanii nie wspiera najbardziej potrzebujących obywateli i mieszkańców wysp.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jak pokazuje filmik, skutki tych decyzji często są tragiczne. Amnesty International tłumaczy, że poruszającego video ma być sposobem na zwiększenie świadomości ludzi na temat poruszanego problemu, a przede wszystkim — na czynienie tego w efektywny (a przy tym wstrząsający) sposób.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Łatwo jest pomyśleć, że robimy wystarczająco dużo, więc łamanie praw człowieka to problem kogoś innego. Jednak takie rzeczy dzieją się tuż za naszymi drzwiami — przekonuje Colman, zachęcając do zwiększania świadomości.

Poza filmikiem Amnesty International stworzyło również stronę internetową, na której zamieściło video z aktorami zaproszonymi do projektu oraz grafiki ilustrujące omawiany w nim problem.

fot. Amnesty International

W witrynie można nie tylko obejrzeć dodatkowe materiały i przeczytać więcej na temat rosnącego problemu łamania praw człowieka w Wielkiej Brytanii, ale również aktywnie włączyć się do walki o poprawę codzienności osób najbardziej dotkniętych problemem.

Zdjęcie główne: Amnesty International

PS K2 Create z nową kampanią wizerunkową dla Amnesty International „Prawa człowieka łamane są w ciszy”

Amnesty International powierzyło K2Create (Grupa K2) prace nad kampanią wizerunkową, mającej na celu wzmocnienie świadomości organizacji jako tej, która niezłomnie stoi na straży praw człowieka.

PS2 Muminki w nowej akcji na rzecz praw człowieka

Właściciele praw do Muminków zainicjowali niedawno akcję w szczytnym celu. W ramach współpracy z organizacją Amnesty International powstała specjalna kolekcja, z której całkowity zysk zostanie przekazany na walkę o prawa człowieka.