Według raportu GLOBAL GENDER GAP REPORT 2020 roku kobiety w Europie Środkowowschodniej będą miały równy status ekonomiczny, prawny, społeczny i równe szanse dopiero w 2128 roku – czyli za 107 lat.
– Jeśli nie zaczniemy działać teraz, nikt z nas tego nie dożyje – mówią inicjatorzy nowej kampanii społecznej pod hasłem #nieczekam107lat, której celem jest zwrócenie uwagi na problem nierówności płci. Jej pomysłodawcami są: redakcja Ofeminin.pl, Forbes Women oraz UN Global Compact.
Zobacz również
W ramach kampanii #nieczekam107lat określono 8 kluczowych nierówności – zaś każda z nich posiada swojego „ambasadora”. Tym samym m.in. Borys Szyc reprezentuje nierówność w rodzicielstwie, Ewa Chodakowska – nierówność w przywództwie, Lara Gessler – nierówności w dostępie do ochrony zdrowia, natomiast Odeta Moro – nierówność w pracy.
– 107 lat – tyle może trwać osiągniecie prawdziwej równości płci w Polsce. Możesz poczekać lub zacząć zmiany już dziś! Nierówności widać w wielu obszarach naszego życia. Dotyczą nie tylko pracy, awansu, zarobków, lecz także kwestii prywatnych. Nierówność w jednym obszarze ma wpływ na inne. Na przykład obciążenie kobiet obowiązkami domowymi i rodzicielskimi wpływa na ich pozycję na rynku pracy – zauważają inicjatorzy kampanii.
W ramach kampanii powstała dedykowana strona internetowa, na której znalazły się porady dotyczące tego, jak każdy z nas może przeciwdziałać nierówności płci.
Suszonki miesiąca: top 21 kreacji października 2024 [PRZEGLĄD]
Koncepcja kreatywna projektu powstała we współpracy z agencją Must be Loud.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS
Jak wygląda kwestia podziału ze względu na płeć w polskiej branży marketingowej? Czy mężczyźni są faworyzowani, zajmują wyższe stanowiska, a także stanowią większość w jury konkursów branżowych? Zapytaliśmy przedstawicieli branży, jak ją oceniają.
PS2
Z okazji tegorocznego Dnia Kobiet IKEA postanowiła stworzyć cyfrową grę karcianą, za pomocą której zwraca uwagę na nierówny podział codziennych, domowych obowiązków między kobietami i mężczyznami.
PS3
Na początku 2019 roku berlińskie władze ogłosiły, że mieszkanki Berlina otrzymają zniżkę w wysokości 21% na bilet do metra, podczas gdy mężczyźni zapłacą normalną kwotę. Takie działanie ma na celu zwrócenie uwagi na wciąż istniejące różnice w wynagrodzeniach obu płci.