W pierwszej połowie 2015 roku największym reklamodawcą w kategorii moda była branża odzieżowa, przeznaczając na promocję ponad 45 milionów (47% wszystkich wydatków). To niewielki, 4% wzrost w porówaniu z analogicznym okresem 2014 roku. 29% wydatków ponieśli producentci zegarków i biżuterii, przeznaczając na promocję łacznie ponad 27 milionów złotych. Kwota ta jest o 51% wyższa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Branża obuwnicza zainwestowała ponad 11 milionów (12%) zwiększając tym samym swoje wydatki o 26%. Firmy z kategorii okulary i soczewki zainwestowały ponad 8 milionów (9% ogółu) notując jednocześnie największy – 68% – wzrost nakładów na promocję w porówaniu z pierwszą połową 2014 roku. Producenci wyrobów skórzanych i skóropodobnych w analizowanym okresie wydali nieco ponad 2 miliony (2%) – wynika z analizy domu mediowego Codemedia.
Firmy działające w branży modowej najczęściej reklamowały swoje produkty w magazynach, gdzie w analizowanym okresie ulokowały 62% swoich budżetów marketingowych czyli ponad 60 milionów złotych. To wzrost o 41% w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku. Najczęściej firmy promowały się w luksusowych magazynach i dwutygodnikach adresowanych do kobiet takich jak: Twój Styl, VIVA, Pani, a także tygodnikach lifestylowych – liderem w tym segmencie jest Flesz.
Zobacz również
15% – ponad 14 milionów złotych – firmy zainwestowały w kampanie telewizyjne. Jest to kwota o 9% niższa niż w analogicznym okresie 2014 roku. Firmy lokowały największe budżety w czołowych stacjach: TVN, Polsacie, TVP1 i TVP2. Z kanałów tematycznych najczęściej wybierany był Discovery Channel.
Ponad 8 milionów (8%) firmy z tej kategorii przeznaczyły na promocję w Internecie. W porównaniu z 2014 rokiem znaczenie tego kanału wzrosło, a firmy wydały więcej o ok. 17% – wynika z analizy domu mediowego Codemedia. Kampanie reklamowe były najczęściej realizowane na portalach: Wp.pl, Onet.pl i O2.pl. Zaraz za nimi uplasował się Pudelek.pl wyprzedzając Gazeta.pl.
8% budżetów pochłonęła reklama outdoorowa, która kosztowała w sumie prawie 8 milionów. W tym przypadku widać niewielki – 8% wzrost. Po 2% firmy zainwestowały w takie kanały jak gazety, kino i radio.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Według różnych statystyk Polacy się bogacą i przeznaczają więcej pieniędzy na dobra luksusowe. Potwierdzenie tego znajdujemy także w branży reklamowej. Zegarki i biżuteria, które możemy zaliczyć do kategorii dóbr luksusowych zanotowały znaczący wzrost inwestycji na promocję w porównaniu do analogicznego okresu z 2014 roku – komentuje Sławomir Kornicki, Członek Zarządu Codemedia.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Więcej informacji: www.codemedia.pl