W tym roku do festiwalu zgłoszono 7 664 kampanii. Oto kampanie, które zdobyły Grand Prix.
Nike: Nothing Beats a Londoner
Nagrody: Grand Prix w kategorii Multi-platform Social Campaign, 1 x Tytanowy Lew, 1 x Złoty Lew, 2 x Srebrny Lew
Zobacz również
Opis: „Nic nie pobije Londyńczyka” to obraz młodego Londynu, opowieść o problemach i wyzwaniach jego mieszkańców, którzy pokazują, jak ciężko mają. Młodzi londyńczycy zamiast narzekać, wykorzystują trudy życia jako paliwo. W spocie, oprócz znanych gwiazd, takich jak Harry Kane, Mo Farah, Eden Hazard, Alex Iwobi, zobaczymy również młodych sportowców z londyńskich klubów, prawdziwe dzieci, prawdziwy język, prawdziwe historie. Marka postawiła na autentyczność i sprawiła, że młodzi londyńczycy mogli poczuć się jak gwiazdy sportu, które uwielbiają
Efekty: ponad 9 milionów wyświetleń pełnego filmu na YouTubie z ponad 18 000 komentarzy, ponad 150 artykułów w mediach, liczne parodie.
Apple: Today@Apple
Nagrody: Grand Prix w kategorii Customer Retail, 1 x Tytanowy Lew.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Opis: Sklepy Apple są czymś więcej niż tylko punktem sprzedaży. Celem kampanii było pójść krok dalej z technologią Apple i wzmocnić więź między sklepami i społecznością. Apple stworzył edukacyjne doświadczenie zaprojektowane wokół ludzkich interakcji. Marka zorganizowała szkolenia, które odbywały się we wszystkich salonach Apple.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Efekty: Od maja 2017 roku odbyło się 600 000 spotkań w przestrzeni Apple. W spotkaniach uczestniczyły miliony osób. Znani muzycy, artyści, projektanci i liderzy społeczności wykorzystali przestrzeń do dzielenia się swoją pracą i inspirowania innych.
Bodyform: bloodnormal
Nagrody: Grand Prix w kategorii Glass: The Lion for Change, 1 x Tytanowy Lew.
Opis: Kampania miała na celu pokazanie świata, w którym okres jest całkowicie normalny, a widok krwi okresowej ma zostać traktowany jak coś pięknego i ludzkiego. Jednak jak pokazują badania i reklamy, w których zamiast krwi widzimy niebieski płyn, świat ciągle uważa ten temat za tabu.
Efekty: Bloodnormal działa. Empatia zabija wstyd. Kampania rozpoczęła się tylko w czterech krajach i do teraz rozprzestrzeniła się na ponad 32, a w kolejnych przygotowuje się do launchów. Kampanie wspomniano w ponad 4 milionach publikacji, a 72% to pozytywne reakcje.
Apple: Welcome Home
Nagrody: Grand Prix w kategorii Brand or Product Integration into Music Content, 1 x Srebrny Lew.
Opis: „Welcome Home” demonstruje wciągające wrażenia słuchowe, jakie HomePod może dostarczyć w każdym domu. Jest to opowieść o pozytywnym wpływie dźwięku i muzyki na nasze życie, opowiedziana za pomocą dynamicznego ruchu. Przypominamy, że spot został stworzony przez Spike’a Jonze’a.
Efekt: W ciągu 24 godzin spot znalazł się na pierwszym miejscu na karcie popularności YouTube, gdzie przez 14 dni był najchętniej oglądaną reklamą w marcu 2018. Film wygenerował 900 artykułów w międzynarodowych środkach masowego przekazu.
The Times: JFKunsilenced
Nagrody: Grand Prix w kategorii Creative Data Collection & Research, 1 x Złoty Lew, 3 x Srebrny Lew, 2 x Brązowy Lew.
Opis: Dallas Trade Mart Speech to pierwsze na świecie przemówienie wykonane w całości z danych pochodzących z setek starych przemówień nagranych w różnej jakości dźwięku.
Efekt: Czytelnicy The Times mogli usłyszeć przemówienie The Trade Mart 55 lat po śmierci prezydenta Kennedy’ego, a marce przybyło ponad 17 tysięcy nowych subskrypcji.
Plastic oceans: Trash Isles
Nagrody: Grand Prix w kategorii Creation of a New Brand Identity, 2 x Złoty Lew, 1 x Srebrny Lew, 1 x Brązowy Lew.
Opis: Na północnym Pacyfiku jest tak dużo plastiku, że tworzy to obszar wielkości Francji. W Światowy Dzień Oceanu Fundacja Tworzyw sztucznych Oceanu i LadBible złożyły wniosek do ONZ o uznanie Trash Isles jako oficjalnego kraju.
Efekt: Ponad 220 000 osób podpisało petycję change.org i zostało obywatelami miasta śmieci. Akcja w kilka dni osiągnęła 690 000 lajków, reakcji i komentarzy. Kampania Trash Isles ma ponad 50 milionów wyświetleń wideo.
Xbox Design Lab Originals: The Fanchise Model
Nagrody: Grand Prix w kategorii Sectors > Media / Entertainment, 3 x Złoty Lew, 2 x Srebrny Lew, 1 x Brązowy Lew.
Opis: Microsoft pozwolił użytkownikom poczuć się jak przedsiębiorcy. Jednym kliknięciem gracze mogli stworzyć swoje projekty kontrolerów. Im więcej osób kupiło konkretny projekt, tym więcej jego twórca zarabiał. Następnie Xbox przygotował dostosowane reklamy, aby promować stworzone projekty w sklepach, OOH, online, w telewizji i w druku. Akcja doprowadziła do większej liczby wizyt w witrynie i większej sprzedaży.
Efekt: Sprzedaż kontrolera Design Lab wzrosła o 350%; 41% odwiedzających witrynę, zgłosiło projekt; średnio zarobiona przez użytkowników kwota to 95,24 USD za kontroler; największy zarobek to 1 131 USD.
Reclame Aqui: Corruption Detector
Nagrody: Grand Prix w kategorii Technology > Data / Insight, 1 x Złoty Lew, 1 x Srebrny Lew, 4 x Brązowy Lew.
Opis: Aplikacja Detektor korupcji wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy firmy Microsoft, która zapewnia 98% dokładność. Twórcy aplikacji stworzyli bazę danych, która zbiera setki dany z sądów w całej Brazylii, by zebrać listę dotyczącą korupcji i oszustw w administracji publicznej. Dzięki aplikacji użytkownik może sprawdzić, czy dany polityk jest związany z korupcją.
Efekt: W ciągu zaledwie jednego tygodnia Detektor Korupcji stał się najczęściej pobieraną aplikacją w Brazylii (ponad 400 000 pobrań). Została również wyróżniona jako aplikacja nr 1 w sklepie Apple Store i w Trending Apps w Google Play.
The ALS Association: Project Revoice
Nagrody: Grand Prix for good, 1 x Złoty Lew, 1 x Srebrny Lew, 3 x Brązowy Lew.
Opis: Nasze głosy sprawiają, że jesteśmy unikalni. Dla większości pacjentów jednak utrata głosu jest szczególnie trudna, ponieważ jest to integralna część osobowości. Projekt Revoice daje ludziom z ALS możliwość swobodnego mówienia, nawet po utracie głosu.
Efekt: Ponad milion wyświetleń filmów w pierwszym tygodniu powstania, w ciągu dwóch tygodni ponad 41 milionów osób opublikowało, skomentowało, udostępniło lub wspomniało o kampanii.
Palay Legacy Project: Palau Pledge
Nagrody: Grand Prix w kategorie Travel, 1 x Złoty Lew, 1 x Brązowy Lew.
Opis: Aby wjechać na piękne ziemie Palau, należy podpisać przyrzeczenie prawne, przystemplować w paszportach i obiecać, że będzie się chronić środowisko. Podczas gdy Palau to małe państwo, jego wysiłki na rzecz złagodzenia skutków masowej turystyki można dostrzec w skali globalnej. Nowa Zelandia już wyraziły zainteresowanie stworzeniem własnego traktatu.
Efekt: Ponad 2 miliony turystów podpisze zobowiązanie w ciągu pierwszych 10 lat.
Asha Ek Hope Foundation: Blink To Speak
Nagrody: Grand Prix w kategorii Good Health, 1 x Złoty Lew, 1 x Srebrny Lew.
Opis: NeuroGen Brain & Spine Institute i Asha Ek Hope Foundation wspierają i leczą ludzi z chorobą neuronów ruchowych (MND) i uszkodzeniami mózgu oraz kręgosłupa. Język oczu jest specjalnie zaprojektowany dla pacjentów, ich rodzin i opiekunów, by złagodzić trudności w mowie. Książka ma na celu pomoc pacjentom na całym świecie i rozpowszechnienie wiedzy na temat ich zmagań i wyzwań.
Efekt: Blink To Speak dała nową nadzieję sparaliżowanym pacjentom i ich rodzinom. Obecnie ponad 5000 pacjentów związanych z Asha Ek Hope i NeuroGen używa lub uczy się używać języka oczu.
Budweiser: TagWords
Nagrody: Grand Prix w kategorii Innovative Use of Print, 2 x Złoty Lew, 4 x Srebrny Lew.
Opis: Mówi się, że obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Zdjęcia prezentowane przez Budweiser są skarbem, który reprezentuje dziedzictwo marki w muzyce. Marka stworzyła serię reklam z wyjątkowymi hasłami i zachętą dla użytkowników, aby szukać ich znaczenia w internecie. Po wpisaniu hasła w Google, użytkownicy trafiali na stronę ze zdjęciami i informacjami na temat Budweisera i jego związku z muzyką. Brand wykorzystał różne kanały, aby przeprowadzić konsumentów przez multimedialną opowieść.
Efekt: Znaczenie zdjęć Budweiser w wyszukiwarce wzrosło o ponad 7000%, osiągając poziomy, o którym nikt nigdy nie pomyślał. Marka osiągnęła ponad 5 milionów wyszukiwań określonych kombinacji słów, które stworzyła w kampanii.
Google: MY LINE
Nagrody: Grand Prix w kategorii Innovative Technology, 3 x Złoty Lew, 4 x Srebrny Lew.
Opis: Wiele osób w różnych regionach Kolumbii nadal nie ma dostępu do Internetu lub smartfonów, ze względu na odległe położenie geograficzne. Dlatego stworzono MY LINE, numer, pod który można zadzwonić i zapytać o to, o co każdy z nas pyta Google każdego dnia.
Efekt: Po raz pierwszy w historii 99,3% populacji Kolumbii ma dostęp do informacji dostępnych w systemach Google.
KPN: Evert_45
Nagrody: Grand Prix w kategorii Online: Fiction, 1 x Złoty Lew, 1 x Brązowy Lew.
Opis: Evert_45 to chłopak, który dzieli się swoimi relacjami z II wojny światowej w social mediach. Czy jest lepszy sposób, aby pozwolić młodym ludziom doświadczyć rzeczywistości wojny i wartości wolności niż za pomocą narzędzi, którymi oddychają?
Efekt: Młodzi ludzie obejrzeli 1,3 miliona minut lekcji historii. Historia Evert_45 dotarła do 70% młodych ludzi, a 93% z nich pozytywnie odpowiedziało na akcje.
P&G: The Talk
Nagrody: Grand Prix w kategorii Corporate Social Responsibility (CSR) / Corporate Image, 1 x Srebrny Lew, 1 x brązowy Lew.
Opis: Jak przygotować czarnoskóre dziecko do dyskryminacji, nienawiści i rasizmu, których doświadczy? Z tym pytaniem borykają się od pokoleń czarnoskórzy rodzice. A marka Procter & Gamble odpowiada to emocjonalnym spotem.
Efekt: Od czasu premiery „The Talk” zyskał ponad 7 milionów wyświetleń w internecie.
Comedy Central: The Donald J. Trump Presidential Twitter Library
Nagrody: Grand Prix w kategorii Ambient > Immersive Experiences, 1 x Srebrny Lew, 1 x Brązowy Lew.
Opis: The Daily Show stworzyło bibliotekę, która została przestrzenią dla Tweetów prezydenta Trumpa. Instalacje zmotywowały konsumentów do interakcji z wyświetlaczami i postami na temat komunikacji w mediach społecznościowych.
Efekt: Wielkie otwarcie biblioteki było tak popularne, że na wejście czekało się 7 godzin. Wystawa została wymieniona 43 000 razy w postach użytkowników w social media w ciągu pierwszych 48 godzin.The Washington Post nazwał bibliotekę „hitem”, The Huffington Post uznał ją za „najbardziej imponującą satyrę obecnej administracji”.
Montrfiore: Corazón
Nagrody: Grand Prix w kategorii Health & Wellness Lions, 1 x Srebrny Lew.
Opis: „Corazón” to 43-minutowy film na temat dawstwa narządów. Slogan „Give your heart” ma zachęcać ludzi do rejestrowania się w bazie dawców narządów. Film opowiada o prostytutce, która otrzymała nowe serce. Przedstawia historię, która wydarzyła się naprawdę.
Efekt: W ciągu kilku godzin wyprzedały się wszystkie bilety na Tribeca Film Festival z Corazón. W pierwszym tygodniu kampanii 10 milionów ludzi obejrzało film i treści z nim związane.
P&G: It’s a Tide Ad Film Campaign
Nagrody: Grand Prix w kategorii Film Lions, 1 x Srebrny Lew.
Opis: Marka Tide chciała znaleźć kogoś, kto byłby równowagą pomiędzy mediami tradycyjnymi a społecznościowymi, ale także był rozpoznawalny dla fanów Super Bowl. David Harbour zdobył rolą w reklamie przychylność nawet najmłodszej publiczności. Brand otrzymał nagrody za serię zabawnych spotów dla P&G.
SC Johnson: First Steps
Nagrody: Grand Prix w kategorii Copywriting > Print & Publishing, 2 x Srebrny Lew.
Opis: Marka KIWI w swojej kampanii postanowiła opowiedzieć historię 6 różnych, kultowych postaci, przedstawiając ich pierwsze kroki. Za kreację, oprócz Grand Prix, marka otrzymała: srebrnego Lwa.
Efekt: SC Johnson to firma prywatna i nie udostępnia wyników kampanii.
AB INBEV: Soccer Song for Change
Nagrody: Grand Prix w kategorii Sectors > Corporate Social Responsibility (CSR) / Corporate Image, 2 x Brązowy Lew.
Opis: Powszechnie znana jako marka dla prawdziwych mężczyzn, Carling postanowiła wykorzystać swój wpływ na południowoafrykańskich mężczyzn, aby zmienić podejście do nadużywania przemocy wobec kobiet.
Efekt: Kampania #NoExcuse jest wdrażana w 5 innych krajach, a specjalny parlament, który marka pomogła stworzyć, debatuje nad ustawą dotyczącą przemocy wobec innej płci.
McDonald’s: Follow The Arches
Nagrody: Grand Prix w kategorii Billboards > Retail, 2 x Brązowy Lew.
Opis: McDonald’s świetnie radzi sobie z komunikacją, jednak zauważono, że np. w Kanadzie sposób oznakowań dotarcia do restauracji jest niespójny. Te obserwacje zaowocowały tym, że na ulicach miast postawiono drogowskazy z wykorzystaniem fragmentów łuku z logo marki.
Efekt: Seria billboardów „Follow the Arches” zyskała uwagę mediów na lokalnym rynku, co pomogło przyciągnąć więcej osób do lokalnych restauracji. Akcja zwiększyła także pozytywne wzmianki na temat brand.
International comitee od the Red Cross: Hope
Nagrody: Grand Prix w kategorii Direction.
Opis: Nagrodzona została również poruszająca kampania dla Czerwonego Krzyża, zrealizowana przez Blur Film Madrid. Spot opowiada historię ojca próbującego uratować ranną córkę – bezskutecznie, bo na objętych wojną terenach bombardowane są szpitale.
Kingo
Nagrody: Grand Prix w kategorii Social Impact.
Opis: Kingo pozwala użytkownikom kupować słoneczną energię elektryczną bez konieczności posiadania i utrzymania sprzętu. Koncentrując swoje działania na obniżeniu kosztów, Kingo oferuje usługę w ramach prepaid, koncentrując swoje działania w rejonach, w których nawet dostęp do Internetu jest utrudniony. Dzięki temu walczy z wykluczeniem energetycznym dostarczając czystą energię do tych osób, które potrzebują jej najbardziej.
Efekt: Kingo stworzyło skalowalny model biznesowy pozwalający rozwiązać jeden z najtrudniejszych problemów: energię. Firma osiągnęła gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich lat startując z poziomu 450 instalacji w 2015 do 60 000 w 2018. Jej celem jest dotarcie do 100 milionów użytkowników przed 2035 rokiem, dzięki czemu stanie się największym dostawcą energii odnawialnej w historii. Za Kingo stanęły nie tylko wielkie firmy z branży energetycznej, ale też banki, czy znani aktywiści środowiskowi, jak Leonardo DiCaprio.
ITC FOODS: Savlon Healthy Hands Chalk Sticks
Nagrody: Grand Prix w kategorii Single Country Creative Effectiveness
Opis: Misją Savlon jest poprawienie standardów higieny w Indiach poprzez wpływanie na zmianę procesów behavioralnych u dzieci w szkołach. Niski poziom higieny rąk wśród dzieci prowadzi do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Firma wprowadziła na rynek kredę do tablicy, która w kontakcie z wodą zyskuje właściwości charakterystyczne dla mydła.
Efekt: Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu przez Savion, wzrosła świadomość indyjskich dzieci na temat niezbędnej higieny rąk, co przekłada się na pozytywne nastawienie również ze strony rodziców na kwestie związane z zasadami czystości. Firma może pochwalić się pozycją nr 3 na rynku środków do higieny rąk w ciągu zaledwie roku swojej działalności.
Tesco: Tesco’s Food Love Stories
Nagrody: Grand Prix w kategorii Excellence in Media Planning
Opis: Problemem sieci supermarketów spożywczych Tesco była niska jakość ich produktów – przynajmniej w świadomości konsumentów. Mimo, że w ślepych próbach produkty z półek angielskiej sieci wypadały najlepiej, konsumenci nie postrzegali tego w ten sposób. W skoordynowanej kampanii wielokanałowej korzystającej z mediów tradycyjnych oraz internetowych, Tesco podzieliło swoją historię na 4 kategorie: rodzina, zdrowie, wegetarianizm i wygoda. W kampanię wbudowano potężne narzędzia analityczne, które testowały i rozbudowywały poszczególne historie, podnosząc świadomość konsumentów.
Efekt: 18% wzrost we wskaźnikach jakości i 38% wzrost sprzedaży – czyli 231 milionów funtów więcej dzięki kampanii, która trwa nadal.
Rocnation: Jay-Z „Smile”
Nagrody: Grand Prix w kategorii Excellence in Music Video
Opis: Reżyser Miles Jay chciał opowiedzieć historię Glorii, wychowującą swoje dzieci w latach siedemdziesiątych. Serce Glorii było rozdarte między byciem matką a szukaniem swojej seksualnej tożsamości. Poprzez tę historię zdajemy sobie sprawę, że walka Glorii z jej seksualnością nieumyślnie pokazała Jayowi, jak przejść przez przeciwności z uśmiechem.
Efekt: „Smile” dotarł do szerokiej publiczności, od hip-hopowych i rapowych melomanów po społeczności LGBTQ.
William Patrick Corgana: „Aeronaut VR”
Nagrody: Grand Prix w kategorii AR, VR & Mixed Reality
Opis: „Aeronaut VR” to trzy i pół minutowe doświadczenie zaprojektowane dla singla wokalisty i gitarzysty Smashing Pumpkins Williama Patricka Corgana – „Aeronaut”. Unikalna treść została zaprojektowana nie tylko jako wciągające doświadczenie VR, ale także jako wideo 2D, które zostało sfilmowane w ramach rzeczywistości wirtualnej za pomocą Cinemachine, nowego narzędzia Unity.