„Ciało obce”: „Lekcje bez tabu” od SEXEDPL dla nauczycieli

„Ciało obce”: „Lekcje bez tabu” od SEXEDPL dla nauczycieli
Druga odsłona kampanii „Ciało obce” przygotowana wspólnie przez Fundację SEXEDPL i agencję Ancymony (*ancy) to ukłon w stronę pedagogów. Również tym razem trzonem działań są bezpłatne, rzetelnie przygotowane scenariusze zajęć poruszające tematy zdrowia psychoseksualnego.
O autorze
1 min czytania 2025-05-21

– To bardzo ważne, że nauczyciele dostają do ręki konkretne, sprawdzone narzędzia do rozmów o ciele, emocjach i relacjach. To oni są dziś na pierwszej linii frontu – towarzyszą młodym ludziom, którzy szukają odpowiedzi i zrozumienia. Druga odsłona kampanii to wyraz uznania dla ich pracy i wsparcie w zadaniu, które często bywa trudne i samotne – podkreśla Anja Rubik, założycielka Fundacji SEXEDPL.

W spocie wideo opublikowanym w mediach społecznościowych główne role zagrali twórcy scenariuszy: Basia Pietruszczak, Tosia Kopyt i Hubert Pajączkowski, oraz znani nauczyciele: Przemek Staroń i Aneta Korycińska („Baba od polskiego”). Za reżyserię odpowiada Leo Gordienko. Cały klip został nakręcony w jednym z warszawskich liceów – tak, by oddać klimat szkolnej codzienności.

Bezpłatne lekcje bez tabu

Do celów projektu „Lekcje bez tabu” stworzono również stronę internetową www.lekcjebeztabu.pl, na której dostępne są wszystkie stworzone dotychczas scenariusze szkolnych lekcji i zajęć dodatkowych. Każdy zestaw obejmuje m.in. ćwiczenia, pytania do dyskusji oraz propozycje materiałów dodatkowych, które dotyczą takich tematów, jak: dojrzewanie, miesiączka, emocje, zdrowie intymne, cyberprzemoc czy stawianie i respektowanie granic w relacjach.

W szkołach w całym kraju przeprowadzono również 130 lekcji pokazowych, w których udział wzięli edukatorzy z ramienia Fundacji SEXEDPL.

Jak tłumaczą pomysłodawcy akcji, „druga odsłona kampanii <<Ciało obce>> to manifest: szkoła może (i powinna) być przestrzenią otwartego dialogu, wzajemnego zrozumienia i miejscem otrzymywania rzetelnej i holistycznej edukacji”. Główną motywacją do realizacji Lekcji bez tabu jest wsparcie nauczycieli/ek i edukatorów/ek, którzy na co dzień pracują z młodymi osobami.

– Praca nauczycielki i nauczyciela jest trudna, nawet chyba coraz trudniejsza. Dzięki gotowym scenariuszom możemy skupić się na tym, co jest w niej najważniejsze: na zastanowieniu się, czego potrzebuje wybrana klasa, konkretni uczniowie i uczennice, na dopasowaniu tematów i treści do ich potrzeb, na ustaleniu, z jakimi refleksjami chcemy zostawić młode osoby – podkreśla Tosia Kopyt.

Więcej na temat akcji „Lekcje bez tabu” Fundacji SEXEDPL przeczytasz >> TUTAJ.

Zdjęcia: mat. pras.

PS „Lekcje bez tabu”: fundacja SEXEDPL zaprasza do mówienia o ciele, emocjach i relacjach w szkole

„Lekcje bez tabu” to wspólny projekt fundacji SEXEDPL, Konsorcjum Filantropijnego i Uniwersytetu SWPS. Jego celem jest ułatwienie uczniom, nauczycielom i rodzicom rozmowy na tematy związane z ciałem, relacjami i emocjami. Chodzi o to, aby uzupełnić lukę w systemie polskiej edukacji, przez którą brakuje miejsca na pogłębione lekcje dotyczące m.in. dojrzewania.