CM(T)O – hybrydowe połączenie marketingu i technologii. Jak branża wymusza nowe podejście do zatrudnienia?

CM(T)O – hybrydowe połączenie marketingu i technologii. Jak branża wymusza nowe podejście do zatrudnienia?
4P i Kotler – choć nadal przydatne, nie są wystarczające. Bez napędu big data i połączenia z AI oraz smart customer journey, nie wystarczą do zbudowania przewagi konkurencyjnej czy stworzenia wymarzonego dla klienta doświadczenia, o którym chciałby opowiadać znajomym.
O autorze
3 min czytania 2019-06-11

Rola tradycyjnego CMO ewoluuje, o czym przekonują nas, chociażby takie ruchy, jak rozważanie przez Unilever usunięcia tej pozycji w firmie i rozdzielenie jej zadań*. W którą stronę zmierza branża i jakie kompetencje będą najistotniejsze w kolejnych latach wśród marketingowców?

Customer centric approach a tradycyjna rola CMO

Nieustanna zmiana otoczenia rynkowego oraz pogoń za nowinkami technologicznymi jest w badaniach* czynnikiem wymienianym jako źródło coraz mocniej pchające organizacje w kierunku strategii, które zbiorczo można określić mianem customer centric. Zgodnie z badaniami IBM ponad 80% dyrektorów marketingu wprost twierdzi, że ich modele biznesowe są zagrożone i wymagają aktualizacji*. Przez ostatnie lata technologia mocno definiuje zmiany na rynku*, co prowadzi w konsekwencji do redefinicji potrzeb organizacji, a co za tym idzie również profilu idealnego kandydata.

Kluczowymi kwestiami we wdrożeniu customer centric approach jest analiza potrzeb klienta, analityka i monitoring ścieżek naszego odbiorcy w sieci. Big data staje się nieodłącznym elementem tworzenia długofalowej relacji z klientem. Im więcej o nim wiemy, tym lepiej jesteśmy w stanie jako marketingowcy odpowiedzieć na jego potrzeby. Jednak sama wiedza o zachowaniach klienta i procesach myślowych, jakie przechodzi, to jeszcze nie wszystko.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Nowe obszary dla CMO

Bardzo istotnym i niejednokrotnie niedostępnym dla tradycyjnej roli CMO zajęciem jest rozprzestrzenienie tej kluczowej wiedzy o klientach w całej organizacji. Dlaczego? Nawet najciekawsze strategie i rozwiązania customer journey klienta nie będą efektywne, jeśli wiedza i potrzeba ich wdrożenia nie przeniesie się na resztę organizacji. Na działy sprzedaży, pozyskiwania klientów, obsługi posprzedażowej itd. – czyli te miejsca, w których klient faktycznie styka się z jakąś formą uosobienia marki – czy to w postaci sprzedawcy, specjalisty w call center, czy też bota.

Właśnie technologie cyfrowe takie jak bot wbrew pozorom świetnie ułatwiają usystematyzowanie relacji w tych kluczowych miejscach styku. Są one o wiele bardziej usystematyzowane i przewidywalne aniżeli kontakt konsultanta z klientem, a odpowiednio wykorzystane w wielu przypadkach mogą także symulować i mapować ludzkie odruchy na konkretne działania wykorzystując do tego najlepsze praktyki psychologii.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Adapt the change

Kolejną istotną kompetencją wynikającą wprost ze zmiany percepcji potrzeb klienta jest umiejętność szybkiej adaptacji dużej ilości informacji i przystosowania do zmieniającej się rzeczywistości. Jedynie człowiek o iście renesansowym podejściu jest w stanie przewodzić w firmie procesami, na które wpływa tak wiele zmiennych. Analityka w połączeniu z kompetencjami miękkimi, a więc integrowaniem funkcji w ramach organizacji po raz kolejny daje tu o sobie znać. Technologia i narzędzia w sposób istotny pomagają nam zbierać i systematyzować dane, ale dopiero pogłębiona analiza, często porównawcza i wyciąganie z niej szerszych wniosków w kontekście naszej działalności są w stanie doprowadzić do dobrych decyzji. Mimo tego, że żyjemy w czasach AI i machine learning, to człowiek nadal podejmuje decyzje o sposobie, zakresie, a także o samym doborze narzędzi, które wykorzystuje w firmie. Ponadto, to także od nas zależy, w jaki sposób dane te będą faktycznie wpływały na nasze decyzje strategiczne.

Realny wpływ

Jeżeli już o decyzjach mowa – nieodłączną cechą CMO są umiejętności liderskie i to nie tylko na poziomie tworzenia dobrych relacji w zespole, ale także na poziomie realnego wpływ na kierunek biznesu. Nie ma gorszej sytuacji niż ta, w której CMO wie, czego potrzebuje klient organizacji i nie potrafi wyperswadować odpowiednich zmian zarządowi. Niestety, badania pokazują, że jedynie kilkanaście procent osób zajmujących się marketingiem w dużych przedsiębiorstwach jednocześnie zasiada w zarządzie, a więc ma realny wpływ na kształt i kierunek strategiczny organizacji*. W Polsce ten stosunek jest jeszcze mniejszy, ponieważ wynosi zaledwie kilka procent. Można zatem postawić pytanie – jak realizować tak doniosłe działania jednocześnie nie posiadając realnego umocowania do wprowadzenia zmian? Czy reorganizacji potrzebuje nie tylko stanowisko CMO, ale także szerzej – pewnego rodzaju postrzeganie procesów marketingowych w firmie?

Rolą CMO jest dziś wpływać na strategię, wykorzystywane technologie, na komunikację i przepływ informacji w organizacji, kształt produktu, sprzedaż, motywację pracowników, tak by strategia ta była skutecznie realizowana – sporo wyzwań. Wspomniane jednak zmiany dotyczą nie tylko Was – CMO, ale także całego sektora. Dla agencji oznaczają one integrację coraz większej ilości zadań i zjawisk, dla pracowników – wymóg coraz szybszego nabywania umiejętności; dla zarządów – potrzebę zrozumienia istoty i wagi marketingu i technologii jako kluczowych punktów definiujących strategię.

 

*www.thedrum.com/news/2019/04/02/unilever-considers-retiring-cmo-role-following-keith-weeds-departure
*www.hbrp.pl/b/nowa-rola-cmo—chief-experience-officer/P2GsEsVR7
*www.ibm.com/services/insights/c-suite-study
*www.youtube.com/watch?v=NQoUXlOhn6E&t=3s
*iab.org.pl/aktualnosci/webinarium-na-zywo-nowa-rola-cmo-chief-experience-officer-2018/