1. Amerykanom się nie udało, próbują Polacy. Poznajcie Ness – mobilną myjnię samochodową
Po roku prowadzenia mobilnej i bezwodnej myjni samochodowej, twórcy amerykańskiego startupu Cherry zdecydowali się zamknąć działalność, mimo że radzili sobie dobrze i pozyskali nieco ponad 5 milionów dolarów. Z podobnym projektem rusza polski zespół Ness. Do umycia dwóch-trzech samochodów wystarczam im zestaw, który mieści się w plecaku. Póki co z ich usług można skorzystać tylko w Krakowie, niemniej planują pojawić się w kolejnych, większych miastach.
Zobacz również
2. WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości. Ich treść poznają tylko odbiorcy
WhatsApp to komunikator, który w 2014 roku za 19 miliardów dolarów kupił Facebook, spółka należąca do Marka Zuckenberga. Obecnie z aplikacji tej korzysta miliard użytkowników, którzy codziennie przesyłają łącznie 42 mld wiadomości tekstowych. Te z kolei od środy mają być szyfrowane. Oznacza to, że ich treść poznają jedynie odbiorcy komunikatu, dzięki czemu poufne informacje nie zostaną przeczytane przez nieuprawnione osoby, np. hakerów.
3. Aplikacja stworzona przez terrorystów trafiła do sklepu Google Play
Przez kilka godzin w sklepie Google Play była dostępna aplikacja mobilna stworzona przez islamskich bojowników. Za pośrednictwem Alemarah, o której mowa, afgańscy talibowie zamierzali propagować swoje poglądy i w efekcie werbować nowych członków ugrupowania terrorystycznego. Dowiedziała się o tym organizacja zajmująca się monitorowaniem działalności dżihadystów w internecie i poinformował o zajściu Google. Spółka usunęła program z platformy.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Słuchaj podcastu NowyMarketing
4. 50 mln linijek kodu, 100 tys. kanapek i 0 mandatów. Yanosik kończy 7 lat!
Siedem lat – tyle w tym roku kończy Yanosik, popularna wśród kierowców aplikacja mobilna. Od 2009 roku nawiguje ona użytkowników po polskich drogach i informuje o utrudnieniach na trasie. Do dzisiaj pobrano ją łącznie 4,5 miliona razy, to znacznie więcej w porównaniu do 2015 roku, kiedy Yanosik był zainstalowany na ok. trzech milionach urządzeń. Do wzrostu liczby użytkowników przyczynił się debiut spółki na rynku New Connect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
5. Bez igieł, bez nakłuwania. Plaster zmierzy poziom cukru we krwi
Naukowcy z koreańskiego Instytutu Nauk Podstawowych opracowali bezinwazyjną technologię monitorowania poziomu cukru we krwi. Jej głównym elementem jest plaster wykonany z grafenu i złota. Wystarczy przykleić go do nadgarstka, żeby zaczął gromadzić dane dotyczące właściwości skóry, takich jak wilgoć, temperatura i pH potu. Na ich podstawie plaster szacuje stężenie glukozy we krwi.