Co w startupach piszczy? Pięć najważniejszych wydarzeń tygodnia (24.06-30.06.16)

Co w startupach piszczy? Pięć najważniejszych wydarzeń tygodnia (24.06-30.06.16)
Dwa kantory w jeden dzień osiągnęły 200 mln złotych obrotu, naukowiec z Politechniki Warszawskiej stworzył sztuczną pszczołę, a przedsiębiorcy z Poznania pracują nad wypożyczalnią samochodów elektrycznych na minuty. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych wydarzeń startupowych z tego tygodnia.
O autorze
2 min czytania 2016-06-30

1. Te dwa polskie kantory wymiany walut osiągnęły obrót 200 mln złotych. W jeden dzień

Po tym, jak Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii Europejskiej, ruch w kantorach był taki, że ich drzwi się nie zamykały – klienci chcieli wymienić tracącą na wartości walutę. Korzystali również z kantorów internetowych, w tym Walutomatu i Internetowykantor.pl. I tak, tylko w piątek 24. czerwca serwisy te obsłużyły więcej o 400% użytkowników, niż zwykle oraz osiągnęły obrót na poziomie 200 milionów złotych.

czytaj więcej >

2. Sztuczna pszczoła zapyla truskawki i czosnek. To wynalazek naukowca z Politechniki Warszawskiej

Dr inż. Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej stworzył sztuczną pszczołę, chociaż sam jej tak nie nazywa. Według niego B-Droid to autonomiczny układ do zapylania roślin. I faktycznie, urządzenie nie przypomina owada, bo nie dość, że jest znacznie większe od pszczoły, to na dodatek porusza się na „wózku”. Przemieszczając się miedzy grządkami, zapyla rośliny używając do tego miotełki. Jak na razie przetestowano maszynę na uprawach czosnku i truskawek. Wyniki eksperymentu są obiecujące.

czytaj więcej >

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

3. Wynajem samochodów elektrycznych na minuty. SharCar wkrótce ruszy w Polsce

W Poznaniu startupowcy pracują nad SharCar, wypożyczalnią samochodów elektrycznych na minuty. Ma ona działać na tej samej zasadzie, co wypożyczalnie miejskich rowerów. W kilku lokalizacjach staną więc punkty, gdzie kierowcy będą mogli odbierać pojazdy, a po pokonaniu trasy odstawiać auta na wskazanych stacjach ładowania. Co ważne, nad całym systemem będzie czuwać aplikacja mobilna. Dzięki niej użytkownicy znajdą wolne samochody, uruchomią ich silniki i rozliczą się za przejechane minuty.

czytaj więcej >

Słuchaj podcastu NowyMarketing

4. Często pod wodą i ani godziny na etacie. Jak Leszek Czarnecki zanurkował po miliardy

Leszek Czarnecki nigdy nie pracował na etacie. Już jako dwudziestoczteroletni chłopak otworzył pierwszą spółkę. Było to Przedsiębiorstwo Alpinistyczno-Nurkowe TAN, które zajmowało się robotami podwodnymi. Kilka lat później sprzedał firmę wspólnikowi, a zarobione pieniądze zainwestował w Europejski Fundusz Leasingowy. Był to początek budowy finansowego holdingu, którym dziś Leszczek Czarnecki zarządza i dzięki któremu dorobił się ponad dwóch miliardów złotych. Poznaj jego historię sukcesu.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

czytaj więcej >

5. Kobiety w biznesie. 9 Polek, które robią startupy

Kobiety radzą sobie w biznesie równie dobrze, co mężczyźni. Dowodzi tego chociażby fakty, że na czele YouTube’a stoi Susan Wojcicki, a Yahoo kieruje Marissa Mayer. Na naszym podwórku kobiety także zajmują wysokie stanowiska w firmach technologicznych oraz otwierają własne. Wśród nich jest m.in. Joanna Cichocka, która z Igorem Sawczukiem stworzyła Wandlee, bota obsługującego klientów na Facebooku. Dowiedz się, czym jeszcze zajmują się przedsiębiorcze Polki.

czytaj więcej >