Cracow Gallery Weekend Krakers to projekt promujący sztukę współczesną. Od siedmiu lat, w te trzy kwietniowe dni, dzięki wernisażom, wystawom i oprowadzaniom kuratorskim możemy poznać nieco bliżej krakowski świat sztuki.
Galerie i nie tylko
W wydarzeniu biorą udział zarówno galerie z wieloletnią tradycją, jak i efemeryczne inicjatywy artystyczne oraz project roomy często zawiązujące się specjalnie z tej okazji. KRAKERS to zarówno instytucje publiczne, galerie z bogatymi kolekcjami i długim stażem na rynku sztuki, ale także ukryte miejsca, czy wernisaże w podwórkach.
Zobacz również
– Oddolne inicjatywy artystów powstają w pracowniach (dawny TELPOD), jak na przykład debiutująca w 2016 roku na Krakersie Potencja, z czasem zyskują wymiar galerii, artist run space z własnym miejscem i programem. – mówią organizatorzy.
Obok tego, co nowe, Krakers to również miejsce dla mocnych nazwisk świata sztuki współczesnej. – Podczas szóstej edycji CGW Krakers 2017 organizowaliśmy w Muzeum Historii Fotografii wystawę Normana Leto „Nieistniejące przestrzenie wystaw”, Otwarta Pracownia pokazała prace Marka Sobczyka, a galeria Dyląg collages i frottages Mieczysława Janikowskiego z lat 60-tych. – dodaje koordynatorka projektu, Katarzyna Mierzwińska.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Więcej niż wystawa
KRAKERS to nie tylko wernisaże i wystawy. W skład bogatego programu wchodzą również panele dyskusyjne, warsztaty, oprowadzania kuratorskie oraz wydarzenia muzyczne. To również fringe’owo działania w przestrzeni miejskiej – np. wróżenie w bramie, w której niegdyś przepowiadała przyszłość znana wszystkim Krakowianom Dzidzianna.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Bergman 100: Retrospektywa
Z okazji setnych urodzin Ingmara Bergmana w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS zaprasza na 5 dni ze szwedzkim reżyserem. Retrospektywa będzie okazją do przypomnienia jego najwybitniejszych dzieł oraz analizy jego twórczości z perspektywy kina, teatru i sztuk wizualnych.
Hasło CGW Krakers 2018
Hasłem tegorocznej edycji CGW Krakers jest Zmiana. Jak mówią organizatorzy – coraz nowsze technologie, wirtualna rzeczywistość, uzyskanie praw wyborczych przez robota humanoidalnego w Arabii Saudyjskiej, można wymieniać tak bez końca. To czas, w którym zmiana wydaje się być jedyną stałą wartością. Jej permanentny charakter i wszechobecność w naszym życiu sprawiają, że nie możemy się już na nią przygotować. 2018 rok to również 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Zagadnieniu zmiany chcielibyśmy się więc przyjrzeć z różnych stron, pojmując je wielopłaszczyznowo. – dodają.
Co znajdziemy w programie?
W programie KRAKERSA znajdziemy miejsca znane na mapie Krakowa od dziesięcioleci, jak Fejkiel Gallery, Artemis, Dyląg, galerie związkowe, ale także nowe inicjatywy jak Prekariat, Elementarz dla mieszkańców miast, Rajska Poczekalnia, Art House, czy Potencja, które trzymają rękę na pulsie sztuki aktualnej. Do hasła Zmiana mocno nawiązują wystawy i wydarzenia odnoszące się do roli kobiet w sztuce, ich miejsca w hierarchii akademickiej oraz uzyskania praw wyborczych, jak na przykład działanie performatywne „Macierz” realizowane przez Kolektyw Kuratorski w przestrzeni Collegium Maius, wystawa „Przemiany” z udziałem m.in Alicji Zebrowskiej, Marty Deskur, Agaty Kus w Art Agenda Nova oraz panel dyskusyjny w Międzynarodowym Centrum Kultury. Bardziej historyczne wystawy zaproponują F.A.I.T., który przybliży twórczość Piotra Marka oraz Otwarta Pracownia prezentująca malarstwo Ryszarda Grzyba. Ciekawa kolaboracja artystyczna zapowiada się też w przypadku Widnej i SM Dębniki, które podczas Krakersa wystąpią razem.
Więcej informacji o programie i galeriach biorących udział w CGW KRAKERS 2018 już wkrótce na stronie www.cracowgalleryweekend.pl oraz Facebooku: www.facebook.com/cracowgalleryweekend