Warto zwrócić na to uwagę i zapoznać się z warunkami umowy, szczególnie tymi, które będą miały duży wpływ na przebieg usługi. Poświęć przynajmniej kilka minut i zapoznaj się ze szczegółami faktoringu, które mogą mieć wpływ na decyzję, czy faktycznie zechcesz skorzystać z tej oferty i widzisz w niej szansę na realne korzyści dla swojej firmy.
Ile kosztuje usługa faktoringowa
Tak jak wszystkie inne usługi finansowe, faktoring również związany jest bezpośrednio z kosztami, jakie ponosi klient, czyli faktorant. Ze względu na to, że umowa faktoringowa jest nienazwana zgodnie z polskim prawem, koszt oferty może być diametralnie różny, zależnie od warunków ustalonych między stronami umowy.
Zobacz również
Koszt faktoringu często podawany jest jako jedna z nielicznych wad ofert, czy faktycznie przedsiębiorca ma się czego obawiać, decydując się na skorzystanie z usługi?
Podstawowym kosztem faktoringu jest oprocentowanie zaliczki wypłaconej przez faktora po wykupie faktur. Odsetki naliczane są zgodnie ze stawką WIBOR od dnia wypłacenia środków na konto faktoranta do momentu rozliczenia faktury z kontrahentem przedsiębiorstwa. Faktor naliczy do odsetek również prowizję, która ustalana jest w wysokości od 0,20% do 3,00% w skali miesiąca.
Do dodatkowych opłat możemy zaliczyć opłatę przygotowawczą oraz administracyjną. Faktor wyegzekwuje także koszt związany z ponagleniami dla dłużnika, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Światowy Dzień Książki 2025. Marketerzy polecają swoje ulubione lektury
Faktoring możemy porównać do kredytu konsumenckiego, jednak pod względem kosztów, to właśnie faktoring jest korzystniejszy dla usługobiorcy. Warto zatem rozważyć skorzystanie z tej oferty, jeśli może ona w jakimś stopniu przyczynić się do rozwoju firmy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Korzyści dla przedsiębiorstwa
Jakie korzyści gwarantuje faktoring? Co powoduje, że tak wielu przedsiębiorców decyduje się na regularne korzystanie z tych usług?
Faktoring jest gwarancją płynności finansowej przedsiębiorstwa. Wiele polskich firm boryka się z problemem związanym z egzekwowaniem terminowych płatności za świadczone usługi. Podobnie do kredytu kupieckiego, faktoring może zapewnić stały dostęp do pieniędzy i możliwość rozwoju firmy.
Dużą korzyścią dla faktoranta jest możliwość zaoferowania swoim kontrahentom oddalonych w czasie terminów opłat. To ogromna wartość, która może spowodować wzrost zainteresowania usługami przedsiębiorstwa i zdobyciem nowych klientów.
Zależnie od podpisanej umowy faktoringowej, przedsiębiorca minimalizuje swoje ryzyko w sytuacji niewypłacalności swoich kontrahentów. To faktor zobowiązuje się do ściągnięcia należności i administracji całego procesu.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że faktoring pełny związany jest z wyższymi kosztami, których można uniknąć, decydując się na faktoring niepełny lub mieszany. Zanim jednak zdecydujesz się na wybranie usługi, koniecznie zastanów się, czego oczekujesz od firmy, jakiej umowy i jakie warunki będą najlepsze dla twojej spółki.