Tegoroczna edycja była rekordowa pod wieloma względami. Mimo niesprzyjającej i kapryśnej pogody, aż 7180 wolontariuszy spędziło ostatni weekend czerwca na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. Połączył ich wspólny cel – dbanie o unikalną przyrodę Tatr i promowanie proekologicznych postaw. Ochotnicy biorący udział w akcji po raz kolejny udowodnili, że z pozoru proste czynności i codzienne nawyki mają olbrzymie znaczenie dla ochrony środowiska. W dwa dni udało im się przemierzyć ponad 275 kilometrów górskich ścieżek i zebrać łącznie 420 kilogramów śmieci.
Mimo, że liczba zarejestrowanych wolontariuszy z roku na rok rośnie, to ilość zebranych przez nich śmieci stopniowo maleje, co jest najlepszym dowodem na to, że tego typu aktywacje zwiększają świadomość społeczną i przynoszą realne efekty.
Zobacz również
W licznym gronie ochotników, którzy przybyli do Zakopanego, znalazły się gwiazdy sportu, telewizji i internetowi twórcy, którzy zmobilizowali setki fanów do wspólnej pracy w górach. Wśród nich byli m.in. aktorzy Joanna Jabłczyńska, Anna Kerth i Tomasz Ciachorowski, prezenter TVN Bartosz Jędrzejak oraz Rafał Sonik – pomysłodawca i organizator projektu „Czyste Tatry”. Wymarsz w Tatry poprzedził fitnessowy trening poprowadzony przez Mariusza Kuczaja „Qczaj” i Adriannę Pałkę – popularnych trenerów personalnych. Odwiedzający finałowe miasteczko mogli wziąć udział w wykładach cenionych himalaistów – Artura Małka i Krzysztofa Wielickiego, oraz Angeliki Chrapkiewicz-Gądek, pierwszej osoby na świecie, która poruszając się na wózku dotarła na wysokość 5200 m n.p.m.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, udało się także pobić planowany rekord Guinnessa i Polski na największy wzór z materiałów podlegających recyklingowi, układając mozaikę z aż 25 tys. kubeczków Jana Niezbędnego. Mozaika, która zajęła ponad 100 metrów kwadratowych, przedstawiała charakterystyczne „M”, czyli symbol województwa małopolskiego.
– Marka Jan Niezbędny na wielu poziomach realizuje ideę dbania o środowisko naturalne, również w wymiarze produktowym. Dlatego wykorzystane w konstrukcji plastikowe kubeczki zostaną poddane recyklingowi. Także worki ekoNatura, do których co roku wolontariusze wrzucają śmieci podczas „Czystych Tatr” spełniają wysokie normy ekologiczne, bo zawierają specjalny dodatek d2w, dzięki któremu po 18 – 24 miesiącach rozpoczyna się ich proces degradacji. Natomiast linia worków Jana Niezbędnego przeznaczona do segregacji odpadów to pomocne rozwiązanie przy samodzielnym sortowaniu odpadów w domu – mówi Mieszko Miazga, Junior Brand Manager, Sarantis Polska
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Po wielu godzinach spędzonych na szlaku na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Wolontariusze mogli odpocząć w przygotowanej przez Jana Niezbędnego Strefie Wypoczynku oraz Kuchni. W pełniącym rolę świetlicy, jadalni i miejsca zbiórek pawilonie można było schronić się przed deszczem, wysuszyć i wyprasować ubrania, przygotować ciepły posiłek, a także zebrać siły, trzymając kubek aromatycznej kawy w rękach.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Podczas tych dwóch dni w Zakopanem była także okazja do gotowania z blogerem kulinarnym Big Fat Daddy, a kucharze znani z programu MasterChef i Top Chef zaprezentowali swoje umiejętności podczas pokazu sztuki kulinarnej. Nie zabrakło niespodzianek dla najmłodszych, dla których Jan Niezbędny przygotował warsztaty edukacyjne na temat segregowania śmieci oraz animacje prowadzone przez duet Animaniak – Lilkę i Fifi. Zwieńczeniem weekendu pełnego niesamowitych wrażeń i emocji był koncert zespołu Pudelsi i Łąki Łan, którego lider słynie z proekologicznego stylu życia.