Czytelnicze nawyki milionerów i ludzi sukcesu

Czytelnicze nawyki milionerów i ludzi sukcesu
Droga ludzi sukcesu na szczyt jest różna. Każdy przypadek to inna historia. Jest jednak jeden wspólny mianownik dla większości osób, które wspięły się na zawodowy Olimp — książki. A konkretnie zamiłowanie do czytania.
O autorze
6 min czytania 2017-11-17

fot. unsplash.com

Waren Buffett jest cenionym inwestorem giełdowym i jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Doskonale zna świat biznesu i jego tajniki. Jak sam podkreśla, swoje biznesowe wyczucie zawdzięcza właśnie czytaniu, a czas poświęcony książkom miał i ma duży wpływ na jego życie zawodowe. Kiedyś wyliczył, że dziennie czyta około 500 stron. Dziś poświęca lekturze około 80% czasu. Według Buffetta jest to świetny sposób na pogłębienie wiedzy. Dodatkowo sam nawyk czytania i konieczność zastanawiania się nad treścią sprawia, że człowiek staje się mniej impulsywny, co procentuje podejmowaniem trafnych decyzji biznesowych.

W przypadku ludzi sukcesu najważniejsza nie jest jednak ilość przeczytanych książek, a ich tematyka. Okazuje się, że częściej sięgają po książki, które mają edukować, a nie relaksować czy zabawiać. Bill Gates, który czyta około 50 książek rocznie, zazwyczaj sięga po książki non-fiction. Tematyka najczęściej dotyczy zdrowia, technologii, biznesu lub nauki: „Przejrzałem listę książek, które przeczytałam w tym roku i zauważyłem jeden wzorzec – napisał w grudniu 2015 roku – większość z nich odpowiada na pytanie: jak działa świat? Niektóre wyjaśniają jego fizyczne prawidłowości, np. jak wykorzystywane są stal i szkło albo jak pozbyć się śmiertelnych chorób. Inne natomiast dają wgląd w ludzką naturę, ukazując: nasze mocne strony i słabości, zdolność do długoterminowego rozwoju oraz rzeczy, które cenimy.

Oprócz książek popularnonaukowych, w bibliotekach ludzi sukcesu często znajdują się biografie. Elon Musk to jeden z najbardziej wpływowych i utalentowanych ludzi w świecie technologii naszych czasów, twórca PayPala, Tesla Motors, SpaceX — człowiek, który chce wysłać ludzi na Marsa. Kiedy zapytano go, skąd tyle wie o rakietach, odpowiedział: „Z książek”. Wielokrotnie podkreślał zamiłowanie do biografii, szczególnie wielkich wynalazców i przedsiębiorców. Biografia Benjamina Franklina jest dla Muska jedną z najważniejszych książek w życiu. „Uwielbiam różne historie, ale nic nie motywuje bardziej, niż historie o ambitnych ludziach” – powiedział Musk w jednym z wywiadów.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Należy jednak pamiętać, że sukces zawodowy i zamiłowanie do czytania nie muszą iść w parze z przykładną drogą edukacyjną. Nie brakuje oczytanych milionerów, którzy nie skończyli studiów lub rzucili liceum. Jednak to, co istotne to fakt, że brak formalnej ścieżki edukacyjnej, nie oznacza końca nauki. Wręcz przeciwnie. Czytanie jest jednym z kluczy do osiągnięcia celu oraz zdobycia i pogłębienia wiedzy. Richard Branson, brytyjski miliarder, założyciel Virgin Group, jeden z najbardziej nieszablonowych przedsiębiorców na świecie rzucił szkołę w wieku 15 lat. Po latach, w ramach projektu #ChallengeRichard , wskazał 65 książek, które miały wpływ na jego życie. Wśród nich znalazły się nie tylko pozycje biznesowe, ale przede wszystkim bajki i klasyki.

Mark Zuckeberg rzucił Harvard, (na który wrócił po 12 latach) a obecnie jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi na świecie, zauważył: „Czytanie książek jest bardzo satysfakcjonujące intelektualnie. Książki pozwalają w pełni zbadać temat i zagłębić się w nim bardziej niż przeglądając większość współczesnych mediów”

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Słowa Marka Zuckeberga są o tyle ważne, że właśnie Facebook, którego jest pomysłodawcą, zmienił świat nie tylko na poziomie technologicznym, co głównie socjologicznym i psychologicznym. Wpłynął na komunikację międzyludzką oraz przyczynił się do istotnych zmian społecznych. Przedefiniował także pojęcie wiedzy. Dzisiaj informacje, które znajdujemy w mediach społecznościowych o świecie, naszych znajomych, dają nam mylne poczucie posiadania wiedzy na jakiś temat. Żyjemy w czasach, w których jesteśmy bombardowani informacjami, obrazami, reklamami. Dodatkowo nasze tempo życia powoduje, że czas wolny jest dobrem luksusowym.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Okazuje się jednak, że najbardziej zapracowani i zajęci ludzie potrafią tak zarządzać swoim czasem, żeby znalazło się w nim miejsce na lekturę. Do tego grona niewątpliwie należy Barack Obama, który nazywany jest „naczelnym czytelnikiem Ameryki”. Za czasów prezydentury, co roku publikowano listę książek, które prezydent zabierał na urlop. Przeważały w nich powieści i kryminały. Jednak lista książek Obamy była i jest o wiele bogatsza i zaliczają się do niej również książki naukowe, głównie z dziedziny politologii i historii. Pasja czytelnicza jest na tyle ważnym i znaczącym elementem życia Obamy, że powstały nawet kursy uniwersyteckie „lista lektur Obamy”.

A do czego przydawało się czytanie i jaką rolę odegrały książki szczególnie podczas prezydentury? „Wydarzenia następują teraz po sobie bardzo szybko, codziennie dociera do nas mnóstwo informacji. Czytanie pozwala na chwilę zwolnić, spojrzeć na wszystko z dystansu oraz wczuć się w sytuację kogoś innego. Te umiejętności są dla mnie bezcenne. Czy sprawiły, że byłem lepszym prezydentem? Nie wiem. Na pewno pozwoliły mi zachować równowagę w ciągu tych ośmiu lat – powiedział Barack Obama w jednym z wywiadów.

Myślę, że równowaga, o której wspomniał Obama, może być rozumiana w kontekście emocjonalnym oraz znacznie szerszym. Świat zmaga się obecnie z postępem technologicznym, globalizacją, imigracją. Literatura, która angażuje, zmusza również do refleksji, zatrzymania się. Powyższe przykłady, ludzi sukcesu pokazują, że czytanie to coś więcej, niż sposób na spędzenie wolnego czasu. Dla miłośników czytania, książki to ważny element ich życia, który wpływa na sposób postrzegania świata i ludzi, motywuje, pomaga w ustalaniu priorytetów. Cytując Baracka Obamę „Czytanie jest ważne, kiedy wiesz, co czytać, cały świat stoi przed Tobą otworem”. Jeżeli zrozumiemy, jak ważne jest czytanie i ile może wnieść do naszego życia, sukces finansowy wydaje się jedynie skutkiem ubocznym. Przyjemnym, ale nie najważniejszym.

Książki polecane przez ludzi sukcesu

Nie możemy liczyć na to, że czytanie sprawi, iż podążymy krokami wielkich milionerów i wizjonerów, ale z pewnością jest to właściwy kierunek rozwoju, samodoskonalenia i zdobywania wiedzy. Warto zatem znać książki polecane przez ludzi sukcesu:

Warren Buffet – Benjamin Graham, „Inteligentny inwestor”

Książka od której zaczyna się każdy tekst o ulubionych książkach Buffeta. To klasyczna publikacja z 1949 roku, koncentruje się na inwestowaniu opartym na fundamentalnej analizie i długoterminowych strategiach. Warren Buffett po raz pierwszy przeczytał tę książkę, gdy miał 19 lat. Często mówił, że to właśnie ta książka dała mu podstawy do zostania najlepszym inwestorem na świecie.

„Żeby skutecznie inwestować przez całe życie, nie potrzebujesz kosmicznego IQ, wyjątkowej wiedzy i umiejętności. To, czego potrzebujesz przy podejmowaniu decyzji, to solidna rama intelektualna i zdolność do utrzymania emocji.”

Richard Branson Maurice Sendak „Tam, gdzie żyją dzikie stwory”

Klasyka dziecięcej literatury. Jej pierwsze wydanie pojawiło się w 1963 roku i od tamtej pory sprzedało się w 19 mln egzemplarzy. Gdy niegrzeczny Max zostaje odesłany do łóżka bez kolacji, jego pokój zamienia się w las. Tak zaczyna się niezwykła wyprawa chłopca do krainy dzikich stworów..

Barack Obama – Daniel Kahneman „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.

Bill Gates – John Brooks, „Przygody przedsiębiorców”

Opowieści o Wall Street są dramatyczne, odkrywają machinacje i ulotną naturę świata finansów. Pokazują, że mimo nowinek technologicznych, przez lata niewiele się zmieniło. Ludzie nadal popełniają błędy, rządzą nimi te same pragnienia, a korporacje wydają miliony na nieprzemyślane projekty.

Elon Mask – Einstein, Walter Isaacson.

Biografie Waltera Isaacsona to światowe bestsellery. Dzięki tej biografii poznamy Einsteina z zupełnie innej strony. Wcale nie jako geniusza i twórcę teorii względności, ale jako człowieka, który był zupełnie przeciętnym uczniem. Człowieka, który miał wiele wad i mógł wiele razy się poddać, a jednak tego nie zrobił. Inspirująca książka o jednym z najważniejszych ludzi w dziejach ludzkości.

Mark Zuckeberg – „World Order”, Henry Kissinger

Książka amerykańskiego polityka, dyplomaty i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lektura dostarcza głębokich rozważań o korzeniach międzynarodowej harmonii i globalnych wstrząsach. Kissinger wykłada analizę największego wyzwania XXI wieku: jak zbudować porządek międzynarodowy w świecie rozbieżnych perspektyw historycznych, gwałtownych konfliktów, rozwoju technologii i ekstremizmów ideologicznych.

Korzyści z czytania książek

Kto czyta książki, żyje podwójnie Umberto Eco

Czytanie poszerza zasób słownictwa

Im więcej czytamy, tym nasze słownictwo jest bogatsze. Dodatkowo nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na nasze działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.

Czytanie redukuje stres

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Kiedy czytamy, przenosimy się w inne miejsce, więc problemy dnia codziennego schodzą na drugi plan. Dodatkowo naukowcy dowiedli, że czytając zaledwie kilkanaście minut dziennie, zmniejszamy poziom hormonów stresu nawet do 70%. To z kolei wpływa na nasze lepsze samopoczucie.

Czytanie zwiększa empatię

Czytając losy fikcyjnych bohaterów, przenosimy się w wyimaginowany świat. Wprowadza to nas w nowe relacje międzyludzkie, pokazuje różne zachowania i sposoby patrzenia na istotne sprawy. Dzięki temu łatwiej później w realnym świecie, zrozumieć działanie lub decyzje innych osób, nawet jeżeli nie są tożsame z naszymi. Błędy popełnione przez bohaterów literackich są świetną lekcją życia. Uczymy się patrzeć na świat i ludzi z szerszej perspektywy.

Czytanie poprawia naszą pamięć

Kiedy czytamy, musimy zapamiętać wiele faktów, niuansów i historii. Książki przekazują nam wiadomości z różnych dziedzin życia i nauki, co jest idealnym ćwiczeniem dla naszego mózgu, w którym powstają nowe wiązania neuronalne. W trakcie lektury nasz mózg wizualizuje przeczytane fragmenty. Dzięki temu poprawia się nam pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia.

Czytanie poprawia naszą atrakcyjność seksualną

Dzięki czytaniu, wzrasta nasza mądrość i inteligencja, które są ważnymi czynnikami dla większości osób, przy wyborze potencjalnego partnera. Nie przez przypadek akcja społeczna „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka” została uznana w Polsce za najlepszą kampanię w 2011 roku.

Czytanie poszerza wiedzę

Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Po prostu.

Czytanie pobudza umiejętność myślenia analitycznego

Podczas czytania książki, musimy szybko łączyć fakty, analizować wydarzenia i pamiętać, co wydarzyło się kilkadziesiąt stron wcześniej. W ten sposób ćwiczymy umiejętność analitycznego myślenia.

Czytanie kształtuje naszą osobowość

Nasza osobowość kształtuje się przez całe życie. Oczywiście przychodzimy na świat z pewnymi wrodzonymi zadatkami, które wpływają na dalszy rozwój, ale nie określają go ściśle. Teksty literackie skłaniają nas do refleksji, przedefiniowania pewnych przekonań. Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.