Forum Odpowiedzialnego Biznesu zdecydowało o przedłużeniu terminu zgłoszeń do Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”. Firmy, które w 2019 roku prowadziły inicjatywy dotyczące CSR i zrównoważonego rozwoju mogą je rejestrować jeszcze do 13 stycznia (włącznie) poprzez tę stronę.
Zakwalifikowane praktyki (w poprzedniej edycji ponad 1500) tworzą mapę pozytywnego oddziaływania biznesu. Stanowią zbiór inspiracji dla organizacji, które również chcą wprowadzać rozwiązania CSR. Lista firm zgłaszających działania to z kolei przekrojowe zestawienie różnego typu przedsiębiorstw, które dzięki raportowi mogą szerzej docierać z informacją o wdrażanych inicjatywach.
Zobacz również
Premiera publikacji odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku podczas 8. Targów CSR, czyli największego w Polsce wydarzenia poświęconego odpowiedzialnemu biznesowi i zrównoważonemu rozwojowi (wstęp wolny).
– Raport skupia wyjątkowe grono organizacji pokazujących, jak realizować CSR w praktyce, cieszy więc nas bardzo, że z roku na rok to grono się powiększa. W ostatniej edycji swoje działania zgłosiło ponad 200 firm z całej Polski, opisanych w raporcie zostało ponad 1500 dobrych praktyk. Przygotowanie takiego przeglądu oznacza więc spory wysiłek dla naszej organizacji, jednak wciąż to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce. Bardzo potrzebny inspirator nie tylko dla biznesu, ale wszystkich sektorów poszukujących możliwości współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Zapraszamy serdecznie do włączenia się i przesłania inicjatyw realizowanych w 2019 roku w obszarze społecznej odpowiedzialności oraz zrównoważonego rozwoju – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Zgłoszenia i nowe zasady
Do raportu można zgłaszać praktyki nowe i długoletnie. Praktyki nowe to przykłady działań CSR dotychczas niepublikowane w żadnym z raportów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a realizowane przez firmy w 2019 roku. Praktyki długoletnie opisano przynajmniej raz w dotychczas wydanych raportach i kontynuowane były również w 2019 roku.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
W tym roku wprowadzono ograniczenie liczby praktyk nowych. Każda firma będzie mogła zgłosić maksymalnie 10 inicjatyw. Praktyki długoletnie nie są limitowane. Warunkiem ich zakwalifikowania jest z kolei ich publikacja w jednej z poprzednich edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Inicjatywy oraz projekty CSR w Raporcie, podobnie jak w poprzednich edycjach, zostaną pogrupowane według 7 obszarów normy ISO 26000:
- ład organizacyjny,
- praktyki z zakresu pracy,
- prawa człowieka,
- środowisko,
- uczciwe praktyki operacyjne,
- zagadnienia konsumenckie,
- zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.
Zakwalifikowanie dobrej praktyki wymaga jej zgodności z koncepcją/założeniami społecznej odpowiedzialności biznesu. Ostatecznej weryfikacji dokonuje Komitet Merytoryczny złożony z przedstawicieli Forum Odpowiedzialnego Biznesu pod przewodnictwem dyrektorki generalnej, Marzeny Strzelczak.
Więcej informacji na temat: zgłaszania i redakcji praktyk, obsługi formularza oraz ukazania się raportu, udziela Marta Borowska, menedżerka projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu (tel. 22 627 18 71, e-mail: [email protected]).
Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce. W części wprowadzającej znajdują się artykuły i komentarze ekspertów/ekspertek. Stałym elementem publikacji jest także przegląd wybranych artykułów prasowych oraz kalendarium wydarzeń związanych z CSR. Poprzednie edycje dostępne na stronie: odpowiedzialnybiznes.pl/publikacje/?type=114.