Pod koniec 2024 roku Exacto wraz z Uniwersytetem Warszawskim przeprowadziły badanie na rynku agencji PR-owych w Polsce. Okazało się, że od 2020 roku, kiedy zorganizowano pierwszą edycję badania, narodowy rynek agencji PR wzrósł o 17%. Jednocześnie 329 podmiotów w ciągu ostatnich 4 lat zawiesiło lub zamknęło działalność.
Co ciekawe, widać wyraźne zmiany w trendach dotyczących agencji PR. Lawinowo przybywa na przykład firm PR w wydaniu jednoosobowych działalności gospodarczych, co niekorzystnie wpływa na kwestie profesjonalizacji branży. Wyniki badania wskazują, że wśród nowo otwartych (po 2021 roku) firm zajmujących się komunikacją aż 3 na 4 tego typu podmioty prowadzone są w formie jednoosobowej
działalności gospodarczej.
Zobacz również
Jak wskazują autorzy badania, w latach 2021-2024 na polskim rynku pojawiły się 444 podmioty, z których 76% stanowiły jednoosobowe działalności gospodarcze. Dla porównania w tym okresie działalność zarejestrowało zaledwie 107 spółek.

Niemal połowa PR-owych firm w Polsce działa mniej niż 5 lay
Rośnie też liczba firm, których żywotność wynosi mniej niż 5 lat. Dziś problem ten dotyczy aż 43% badanych przedsiębiorstw, podczas gdy w 2020 roku była to jedynie co piąta firma. Z drugiej strony na polskim rynku PR-owym jest 11% firm, które świadczą swoje usługi od ponad dwóch dekad. Wynik ten, choć nie zachęca do hurraoptymizmu, pozostaje jednak pozytywny, jako że mamy do czynienia z wartością dwucyfrową.
Jak social media zmieniają współczesną ścieżkę zakupową? [WEBINAR]
Zaskakujące wyniki dotyczą zapisów w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), według której aż tysiąc podmiotów gospodarczych określa się jako public relations (poz. 70.21.Z). W rzeczywistości jednak nie są to agencje PR czy nawet freelancerzy działający w tej branży, a m.in. pracownicy obszarów fotograficznych, kosmetologicznych i budowlanych. W wymienionej grupie znaleźli się także na przykład nauczyciele, tłumacze i sprzedawcy detaliczni.
Słuchaj podcastu NowyMarketing

Mazowsze z rekordową liczbą agencji PR-owych
Nie dziwi fakt, że najwięcej agencji PR-owych w Polsce (około 60%) jest zarejestrowanych w województwie mazowieckim. Prym wiedzie w tym przypadku Warszawa z 563 tego typu podmiotami. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się województwo małpolskie (84 firmy, Kraków – 72), a podium zamyka Dolny Śląsk (83, Wrocław – 72).
– Rynek agencji PR w Polsce przeszedł znaczącą transformację w latach 2020-2024, na co wpłynęły pandemia, inflacja i rozwój sztucznej inteligencji. Liczba agencji wzrosła, jednak kilkaset firm zakończyło działalność, co może wskazywać na dużą niestabilność sektora. Rynek staje się coraz bardziej rozproszony, a kluczowym wyzwaniem pozostaje utrzymanie jakości usług w obliczu dynamicznych zmian – podsumowuje dr Łukasz Przybysz (Uniwersytet Warszawski), jeden ze współautorów badania.
Grafiki: badanie EXACTO i Uniwersytetu Warszawskiego