Jak wynika z publikacji, już co czwarta osoba w Polsce przynajmniej raz w życiu zmaga się z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Jak zauważają eksperci, profesjonalna psychoterapia jest najlepszą znaną metodą wychodzenia z kryzysu.

Niestety, dla wielu z nas dostęp do odpowiedniej formy pomocy w utrzymaniu równowagi zdrowia psychicznego jest niezwykle trudny, a niekiedy nawet niemożliwy. Brakuje specjalistów, a niewłaściwie prowadzona terapia może przynieść pacjentom negatywne skutki, a nawet pogłębić już istniejący kryzys psychiczny.

Autorzy publikacji zauważają, że intensyfikację problemów o podłożu psychicznym widać również na portalach umożliwiających zakładanie zbiórek. Na platformie Pomagam.pl w ostatnich latach zauważono istotny wzrost liczby zbiórek, w których tytule lub opisie znalazły się słowa związane ze zdrowiem psychicznym. Są wśród nich takie hasła jak „psychiatria”, „ADHD” czy „depresja”.

Rośnie świadomość zagrożeń dotyczących zdrowia psychicznego
Jak zauważa profesor Piotr Gałecki, psychiatra i seksuolog, bardzo szybko rośnie świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych ze zdrowiem psychicznym. To dobry znak, ponieważ uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do szukania pomocy i podjęcia leczenia. Ponadto zwiększona świadomość na temat kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego pozwala również efektywnie wspierać innych potrzebujących.
Niestety, jednocześnie wciąż czas oczekiwania na wizytę psychologiczną finansowaną przez NFZ jest w Polsce zatrważająco długi. Z danych na grudzień 2024 roku wynika, że najdłużej, bo aż 212 dni, na refundowaną pomoc psychologa trzeba czekać w województwie pomorskim, a najkrócej (ale wciąż naprawdę długo, bo ponad miesiąc) w województwie świętokrzyskim. Średni czas oczekiwania na wizytę w Polsce to 128 dni.

Pełen raport „Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce” przejrzysz poniżej lub pobierzesz TUTAJ >>
Grafiki: raport „Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”