Z badań Murthy’ego, które objęły dwie ostatnie dekady, 195 krajów i terytoriów z udziałem 28 milionów ludzi, wynika, że:
- większe spożycie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na aż siedem rodzajów raka,
- ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej oraz piersi, wzrosło odpowiednio o 10 i 40 procent u osób pijących tylko jednego drinka dziennie, w porównaniu z osobami niepijącymi,
- alkohol powoduje stres oksydacyjny, który zwiększa stan zapalny i może uszkodzić DNA,
- poprzez spożycie alkoholu zmienia się poziom hormonów, na przykład estrogenu, który może odgrywać rolę w rozwoju raka piersi, a także ułatwia wchłanianie przez organizm substancji rakotwórczych, na przykład cząsteczek dymu tytoniowego, zwiększając podatność na raka jamy ustnej i gardła,
- całkowite ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu życia kobiety, która wypija mniej niż jednego drinka tygodniowo, wynosi około 11,3 procent (11 na 100); ryzyko wzrasta do 13,1 procent (13 na 100 osób) przy wypiciu jednego drinka dziennie i do 15,3 procent (15 na 100) przy wypiciu dwóch drinków dziennie,
- w przypadku mężczyzn bezwzględne ryzyko zachorowania na raka związanego z alkoholem wzrasta z około 10 procent (10 na 100 osób) w przypadku osób spożywających mniej niż jednego drinka tygodniowo do 11,4 procent (11 na 100) w przypadku osób pijących drinka średnio każdego dnia.
Murthy zaapelował, by na napojach alkoholowych pojawiły się etykiety ostrzegawcze podobne do tych, które umieszcza się na opakowaniach produktów zawierających tytoń. Doktor chciałby, żeby znalazła się na nich informacja o tym, że spożywanie alkoholu przyczynia się do rozwoju siedmiu nowotworów w organizmie, w tym do tak powszechnych rodzajów, jak rak jelita grubego czy rak piersi.
Zobacz również
Chirurg wyraźnie potępia myślenie na temat spożywania alkoholu, które zakorzeniło się w USA. Chodzi o przekonanie, że umiarkowane spożycie napojów alkoholowych wpływa pozytywnie na zapobieganie zawałom serca czy udarom mózgu.
– Wiele osób zakłada, że dopóki piją w granicach lub poniżej obecnych wytycznych, jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn, nie ma ryzyka dla ich zdrowia ani dobrego samopoczucia. Dane nie potwierdzają tego w odniesieniu do ryzyka zachorowania na raka. Alkohol bezpośrednio przyczynia się do 100 000 zachorowań na raka i 20 000 zgonów z jego powodu każdego roku – powiedział główny chirurg dr Vivek Murthy.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) również uważa, że nie istnieje bezpieczny limit spożycia alkoholu, a co najmniej 47 krajów wymaga wprowadzenia ostrzeżeń dotyczących napojów alkoholowych. Rzadko jednak wspomina się w tym przypadku o raku.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Dotychczas, jedynie Korea Południowa wprowadziła etykietę ostrzegającą przed rakiem wątroby. Mimo to, producenci mogą wybrać alternatywne etykiety, które nie wspominają o chorobie. Irlandia również zdecydowała się na wprowadzenie nowych etykiet w 2026 roku, które mówią, że istnieje „bezpośredni związek między alkoholem a śmiertelnymi nowotworami”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing