Dorośli urodzeni w XX wieku z sentymentem wspominają dzieciństwo spędzone na podwórku, które było wtedy centrum wszechświata, piaskownica pustynią, a okoliczne krzaki dżunglą. Bawili się tym, co znaleźli w domu, w garażu lub na pobliskiej budowie kolejnego bloku. Zbierali skrawki materiałów spod maszyny do szycia mamy, stare czasopisma, kapsle i pudełka po zapałkach. To był dopiero „upcykling” i „zero waste” w czystej postaci.
Ci dorośli są obecnie rodzicami i z przerażeniem patrzą na dorastające pokolenie e-dzieci. Szukają sposobów na pobudzenie ich kreatywności poza ekranem telefonu. Dlatego warsztaty oferujące wszelkie zajęcia manualne – szycie, ceramika, stolarka, wyplatanie, dzierganie – wracają do łask.
Zobacz również
Z powyższych obserwacji i konsultacji społecznych narodził się pomysł przeniesienia na grunt polski projektu GratoSfera – programu edukacyjnego, którego celem jest swobodna zabawa tym, co uczniowie znajdą w pewnym kontenerze.
Kontenery z „gratami”
GratoSfera zakłada umieszczenie na zielonym terenie 9 gdańskich szkół kontenera morskiego (magazynu) z nieoczywistym wyposażeniem, który pozwoli uczestnikom zabawy rozwinąć skrzydła wyobraźni. W takiej kreatywnej przestrzeni znajdą się tzw. „loose parts”, czyli elementy takie jak plastikowe rury, siatki, pudła, materiały, opony, beczki, drewniane szpule, zużyty sprzęt elektroniczny, kable, siatki, gąbki itp.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Rola dorosłego opiekuna będzie ograniczona do minimum i sprowadzać się będzie do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa oraz organizacji przestrzeni.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Podczas swobodnej zabawy młodzież będzie mogła rozwinąć swoje umiejętności społeczne, zwiększyć poziom aktywności fizycznej, ale przede wszystkim pobudzić swoją kreatywność wykorzystując to co mają pod ręką. Czyli robić dokładnie to, co ich rodzice i dziadkowie robili przed erą Internetu.
Geneza projektu
GratoSfera jest częścią szerszego projektu grantowego Children Access to Play in School (CAPS) i powstał w ścisłym porozumieniu z brytyjską organizacją OPAL (Outdoor Play and Learning) – pionierem w dziedzinie swobodnej zabawy oraz przy współpracy z partnerami z 5 krajów Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Autorem polskiej części CAPS jest Kamil Maciaszek, edukator i entuzjasta swobodnej zabawy z wykorzystaniem materiałów recyklingowych, którą krzewi od 2014 r m.in. w przedszkolu Gedania. Koordynatorem w Gdańsku jest Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego, Referat Strategii i Programów Społecznych.
– GRATOSFERA to wspaniały projekt, odważnie zmieniający edukacyjną przestrzeń dla uczniów szkół podstawowych. Wpisuje się on w kierunkowe działania Wydziału Rozwoju Społecznego, wspierające realizację projektów „podwórkowych” w gdańskich szkołach i przedszkolach – potwierdza Aleksandra Kulik z Wydziału Rozwoju Społecznego.
Współpraca z firmami w ramach CSR
Miasto Gdańsk konsekwentnie wprowadza rozwiązania idące w zgodzie z nurtem „nie marnowania”, dlatego zwrócono się do lokalnych środowisk biznesowych z prośbą o wsparcie projektu. UWAGA… nie chodzi tu o pieniądze na zakup wyposażenia, tylko o przekazanie do kontenerów elementów, które danej firmie nie będą już potrzebne, a które miałyby zostać po prostu wyrzucone. Tym bardziej, że w Gdańsku aktualnie jest prowadzonych wiele inwestycji deweloperskich, wiele firm rozbudowuje swoje oddziały, co wiąże się z powstawaniem „odpadów”, które mogłyby zostać wspaniale zagospodarowane w przestrzeniach GratoSfery. W obliczu takiej wizji współpracy zdaje się, że tłumaczenie jak się ma CSR do tej kwestii, jest już zbędne.
– Wraz z nowym rokiem szkolnym zaczęliśmy zapraszać gdańskie firmy do projektu i już udało się pozyskać kilku partnerów. W najbliższym czasie przy wybranych szkołach staną kontenery i będziemy mogli zacząć je wyposażać – potwierdza Magda Jabłońska z Fundacji Nielada Historia, członkini Pomorskiej Platformy CSR-u, która objęła swym patronatem projekt.
Zaproszenie do wsparcia wciąż jest aktualne i w każdej chwili można zostać Partnerem GratoSfery. Szczegóły na temat współpracy oraz przykładową listę potrzebnych „gratów” znajdziecie na stronie.