7 na 10 polskich reklamodawców spotkało się z terminem Ad Fraud, a więc oszustw związanych z reklamą w mediach cyfrowych. Wśród nich – ¾ uważa, że na fraud mogły być narażone ich kampanie prowadzone w mediach cyfrowych, pokazuje badanie GroupM z udziałem 50 top reklamodawców w Polsce. Co piąty świadomy istnienia problemu fraudu polski marketer uważa, że jego ofiarą może padać więcej niż 1/3 budżetu na działania digital. Jednocześnie, co ciekawe, cyfrowe media i tak plasują się obok telewizji jako kanał o najwyższym poziomie przejrzystości na tle innych mediów reklamowych.
Zobacz również
Wśród poszczególnych modeli zakupów kampanii online najbardziej narażony na Ad Fraud wydaje się polskim marketerom performance marketing (kampanie rozliczane za efekt), choć większość badanych powiedziała w badaniu GroupM, że model zakupu nie ma większego znaczenia. Wśród typów kampanii niosących najwyższe ryzyko fraudu, reklamodawcy najczęściej wskazywali tradycyjny display lub działania z udziałem influencerów.
– Nasze badanie, inicjujące projekt FraudBusters, pokazuje, że rynek potrzebuje edukacji w zakresie Ad Fraudu. O ile takie tematy jak bezpieczeństwo otoczenia reklamowego (brand safety) czy widoczność reklam (viewability) przebiły się do branżowej debaty, to Ad Fraud jest jeszcze w Polsce mało rozpoznanym przez branżę, choć niestety dość powszechnym zjawiskiem. Chcemy je na FraudBusters, blogu poświęconym oszustwom w reklamie digital, naświetlać i pokazywać jak z nim walczyć – mówi Tomasz Piątkowski, szef digital w GroupM.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Na łamach FraudBusters występować będą zarówno specjaliści z GroupM i jej agencji (Wavemaker, MediaCom, Mindshare), jak i specjaliści z zewnętrznych firm analizujących obszar Ad Fraud.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Uruchomienie FraudBusters wiąże się także z zaostrzeniem polityki antyfraudowej w GroupM w odniesieniu do doboru partnerów biznesowych oraz koniecznością weryfikacji sposobu rozliczania jedynie za pozytywnie zweryfikowany ruch reklamowy i działania performance marketingowe.
Więcej o projekcie i badaniu: https://fraudbusters.pl/