80 tys. szczęśliwych dzieci, setki zaangażowanych wolontariuszy z kraju i z zagranicy, ponad 130 odwiedzonych miejsc w całej Polsce – to dotychczasowe efekty projektu Happy Bus, organizowanego przez łódzką Fundację Happy Kids. W tym roku rusza jego dwunasta edycja pod hasłem „Wszyscy śmiejemy się w tym samym języku!”. Główny cel to zapewnienie niezapomnianych wakacji i równych szans na rozwój najmłodszym w całej Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania. Na wakacyjnej trasie jest ponad 40 przystanków. Na każdym z nich dzieci będą mogły przez 3 dni całkowicie za darmo korzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji m.in.: dmuchańców, malowania buzi, gier i animacji. Gdzie pojawi się zespół Fundacji i co przygotowano dla najmłodszych?
Wakacje to okres, na który dzieci czekają cały rok. Często jednak bywa tak, że najmłodsi zamiast bawić się z rówieśnikami, spędzają je przed ekranem telewizora czy komputera. Problem jest jeszcze większy w mniejszych miejscowościach, gdzie atrakcje często bywają ograniczone. To właśnie z myślą o dzieciach z takich lokalizacji powstał projekt Happy Bus – mówi Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids.
Zobacz również
Pomysłodawcą „wesołego autobusu” jest właśnie Aleksander Kartasiński, który już 12 lat temu dostrzegł potrzebę zorganizowania dzieciom z małych miejscowości i wsi wolnego czasu. Jeszcze w tym samym roku wystartowała pierwsza edycja nowatorskiego projektu. Od 2010 roku Happy Bus zaparkował na 130 przystankach, na których bawiło się łącznie 80 tys. dzieci z różnych rejonów Polski.
W 2021 r. udział w akcji wzięło 21 tys. uczestników. Szacujemy, że tego lata będzie to ok. 30 tys. dzieci. Z roku na rok nasza akcja rozrasta się coraz bardziej, a w miejscowościach, które odwiedzamy, spotykamy się z dużym entuzjazmem. Bardzo często dzieci, które przychodzą do nas pierwszego dnia, zjawiają się też drugiego i trzeciego – mówi Aleksander Kartasiński.
W tym roku Fundacja ma również specjalną misję: jako organizacja głęboko zaangażowana w pomoc ofiarom wojny na Ukrainie zamierza odwiedzić także ośrodki w Polsce, w których przebywają ukraińskie dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczych.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Akcja, która łączy
W tegorocznej edycji Happy Busa bierze udział ponad 50 wolontariuszy z całego świata w tym m.in. z Pakistanu, Włoch, Chin, Algierii, Turcji czy Grecji. Wolontariusze są rekrutowani przez międzynarodową organizację AIESEC. Oprócz tego do akcji w ramach wolontariatu zgłaszają się podopieczni Fundacji Happy Kids i ich znajomi, a także osoby z zewnątrz, które o inicjatywie usłyszały przypadkiem.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Nasi wolontariusze są w wieku od 16 do 66 lat, co łamie wszelkie stereotypy i pokazuje, że te różnice wieku tak naprawdę nie mają znaczenia, liczy się podejście oraz wrażliwość drugiego człowieka. Niezwykle nas cieszy, gdy widzimy, że tę wrażliwość w naturalny sposób przejmują też nasi podopieczni i sami spontanicznie angażują się w akcję jako wolontariusze. Czują się potrzebni, chcą pomóc, można powiedzieć, że powstaje dzięki temu prawdziwy łańcuch dobra – mówi Aleksander Kartasiński.
Z Happy Busem zetknęłam się pierwszy raz w 2015 roku, kiedy dołączyłam do zespołu jako wolontariuszka. Miałam wtedy 14 lat. Od tego czasu towarzyszy mi praktycznie w każde wakacje, więc można powiedzieć, że jestem przykładem tego, jak wciągający jest to projekt. Wolontariat w Happy Busie to bez dwóch zdań niesamowite, bardzo rozwijające przeżycie. Nauczyłam się tam wielu życiowych rzeczy, które towarzyszą mi do dzisiaj. To piękna przygoda, której każdy z nas może być uczestnikiem – opowiada Ewelina Dąbrowska, manager projektu Happy Bus.
Moc atrakcji dla najmłodszych
Na dzieci czekają liczne atrakcje w postaci m.in. zjeżdżalni, trampolin oraz gier planszowych. Wolontariusze Happy Kids będą prowadzić warsztaty z zaplatania bransoletek z muliny czy z samodzielnego tworzenia popularnych wśród dzieci „gniotków” i slime’ów. A jeśli jakieś dziecko zechce zostać np. Spidermanem czy Myszką Miki? Załatwione! Zespół Fundacji pomoże wcielić się ochotnikom w superbohatera czy ulubioną postać z bajki, dzięki malowaniu twarzy specjalnymi farbkami. Dla trochę starszych dzieci organizowane są lekcje języka angielskiego lub zajęcia, podczas których można dowiedzieć się ciekawych informacji o różnych państwach oraz odmiennych kulturach i tradycjach na całym świecie. Zajęcia te mają na celu uświadomienie dzieciom, że nauka języków obcych jest bardzo istotna, ponieważ w ten sposób mogą nawiązywać przyjaźnie na całym świecie. Ponadto Fundacja uczy tolerancji i akceptacji.
Dla dzieci przewidziane są również liczne konkursy z nagrodami. Pomocy finansowej w organizacji wydarzenia już od 5 lat udziela Fundacji firma Pepco, będąca sponsorem głównym wydarzenia.
Pepco od lat aktywnie angażuje się w różnorodne projekty mające na celu przede wszystkim wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, znajdujących się w trudnej sytuacji, na lepszy start w dorosłe życie. Idea Happy Busa od początku bardzo nam się spodobała – to nie tylko świetna okazja do zabawy, ale także do nauki i kształtowania odpowiedniego systemu wartości u najmłodszych. Ponadto, inicjatywa ujęła nas swoim zasięgiem i możliwością dotarcia do dzieci, które mają bardzo ograniczony dostęp do jakichkolwiek dedykowanych im zajęć podczas wakacji. Wspieramy więc ten projekt nieprzerwanie od 2017 roku – mówi Karolina Kotkowska, starszy specjalista ds. komunikacji korporacyjnej i CSR w Pepco.
Oprócz przekazywania co roku środków na realizację akcji, w 2020 roku firma Pepco sfinansowała dodatkowo zakup, sprowadzenie oraz modernizację jednego z Happy Busów – żółtego amerykańskiego School Busa.
Gdzie i kiedy zawita Happy Bus?
W tym roku w trasę wyruszą trzy Happy Busy, odwiedzając łącznie aż 41 ośrodki. Start akcji już 2 lipca w Łodzi, w Parku na Zdrowiu o godz. 13.00. W pozostałych lokalizacjach zespół Fundacji czeka na najmłodszych w godz. 10.00-17.00.