„Het Telefoonboekje”: książka napisana niczym internetowy czat zachęca dzieci w Holandii do czytania

„Het Telefoonboekje”: książka napisana niczym internetowy czat zachęca dzieci w Holandii do czytania
W holenderskich szkołach podstawowych wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych. Aby zachęcić najmłodszych do czytania powstała „Het Telefoonboekje”, czyli „Książka telefoniczna” przypominająca czat. Tytuł rozszedł się już w ponad 50 tys. egzemplarzy.
O autorze
1 min czytania 2024-08-20

„Jak zachęcić najmłodszych do czytania?” – zastanawiali się pracownicy szkół podstawowych w Holandii. Rozmyślania zbiegły się w czasie z wprowadzeniem zakazu korzystania z komórek w placówkach edukacyjnych. Odpowiedzią okazała się „Książka telefoniczna”, czyli „Het Telefoonboekje” stworzona przez autorkę – Marjon Hoffman, organizację promującą literaturę holenderską Collective Promotion for the Dutch Book (CPNB) oraz agencję Odido.

– Napisałam tę historię do „Książki telefonicznej”, tak jak zawsze piszę dla mojej grupy docelowej. Jest realistyczna, ale okraszona humorem, ponieważ to sposób, aby zachęcić dzieci do czytania. Wykorzystałam zapis tekstu przypominający ten znany z aplikacji, a książka przywodzi na myśl smartfon. Mam nadzieję, że dzieciom spodoba się czytanie tak bardzo, że odłożą na jakiś czas swój prawdziwy telefon – zaznacza Marjon Hoffman.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Wystarczy zaledwie 25 minut czytania dziennie, aby po zakończeniu „Het Telefoonboekje” móc zanotować na swoim koncie wynik równy 1 375 000 minut (niemal 23 tys. godzin). Jak pokazały badania przeprowadzone na holenderskich uczniach, aż 80% z tych, którzy sięgnęli po „Książkę telefoniczną” rozważa wybór kolejnych tytułów. Ponadto, aż 72% spośród grupy 2425 badanych uczniów zaznaczyło, że chciałoby przeczytać kolejne książki wydane w formie czatu internetowego.

– Jesteśmy mile zaskoczeni ogromnym zainteresowaniem nauczycieli szkół podstawowych Het Telefoonboekje. Ale jeszcze bardziej zachęcający jest fakt, że dzieci tak bardzo to doceniają, co z kolei zwiększa ich przyjemność z czytania. Mamy nadzieję, że zakaz korzystania z telefonów w szkołach podstawowych przyczyni się również do poprawy umiejętności czytania dzieci, a co za tym idzie, do ich przyjemności z czytania – tłumaczy Eveline Aendekerk, dyrektor CPNB.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Z badań przeprowadzonych przez PISA-Netherlands w 2022 roju wynika, że wśród siedmiolatków – którzy zaczynają czytać – 68% czyta książkę prawie codziennie w wolnym czasie. Pod koniec szkoły podstawowej, w wieku dwunastu lat, liczba ta spada o połowę (do 35%).

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Zdjęcia: YouTube

PS Zakaz korzystania z telefonów w szkołach w Norwegii przynosi pozytywne efekty [RAPORT]

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego sprawdził, czy zakaz używania telefonów w szkołach działa. Jak się okazało, przynosi to pozytywne efekty, zarówno w nauce, jak i samopoczuciu uczniów.