Zakaz korzystania z telefonów w szkołach w Norwegii przynosi pozytywne efekty [RAPORT]

Zakaz korzystania z telefonów w szkołach w Norwegii przynosi pozytywne efekty [RAPORT]
Norweski Instytut Zdrowia Publicznego sprawdził, czy zakaz używania telefonów w szkołach działa. Jak się okazało, przynosi to pozytywne efekty, zarówno w nauce, jak i samopoczuciu uczniów.
O autorze
2 min czytania 2024-05-14

Zgodnie z danymi UNESCO, co czwarty kraj przyjął przepisy, które dotyczą zakazu używania telefonów w szkołach. Na taki krok zdecydowały się m.in. Francja, Włochy oraz Grecja. W Norwegii na ten moment ograniczenia związane z korzystaniem z telefonów pozostają w gestii szkół. Nie mniej, często obowiązują one w placówkach od dawna, ale przyjmują różną formę, np. z urządzeń można korzystać wyłącznie podczas przerw. W niektórych szkołach zakazy obejmują również używanie zegarków elektronicznych.

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego postanowił sprawdzić, czy nowe przepisy przynoszą jakiekolwiek efekty. Przeprowadzono badanie, w którym udział wzięło 400 uczniów w wieku 12-15 lat ze szkół, w których zakaz używania telefonów obowiązuje od min. trzech lat.

Okazało się, że są one pozytywne pod wieloma aspektami. Widać to w szczególności w kwestiach dotyczących poprawy samopoczucia uczniów czy osiągania lepszych wyników w nauce.

– Wyniki sugerują, że prosta interwencja, taka jak zakaz używania smartfonów w szkołach, może być skutecznym narzędziem ograniczającym znęcanie się i poprawiającym zdrowie psychiczne nastolatków – komentuje autorka badania Sara Abrahamsson.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Najważniejsze wnioski z raportu

  • Wprowadzenie zakazu używania telefonów w szkołach spowodował, że liczba wizyt u specjalistów ds. zdrowia psychicznego spadła o 30 proc.

fot. screen z raportu

  • Uczniowie rzadziej spotykają się z nękaniem oraz zastraszaniem. W przypadku chłopców był to spadek o ok. 43 proc., a w przypadku dziewcząt o 46 proc. 

fot. screen z raportu

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • Zakaz używania smartfonów wpłynął pozytywnie na wyniki dziewcząt w nauce. Nie tylko ich oceny były lepsze, ale poprawie uległy także ich wyniki w egzaminach zewnętrznych.
  • Uczennice, które ukończyły szkoły, w których obowiązuje zakaz korzystania z telefonów, częściej kontynuowały naukę w uniwersyteckich szkołach średnich. Co ciekawe, badanie nie wykazało podobnych wyników u chłopców.

fot. screen z raportu

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
  • Najlepiej działają najbardziej rygorystyczne zakazy. W szkołach, do których uczniowie nie mogli przynosić telefonów bądź były one zabierane przed lekcjami, osiągano lepsze wyniki niż w placówkach, w których z telefonów nie można korzystać wyłącznie podczas trwania zajęć.

Pełny raport znajduje się tutaj.

PS TikTok i Instagram nie dla dzieci. Francja zaostrza ograniczenia wiekowe w social mediach

Francja rozszerza wymagania dotyczące weryfikacji wieku w social mediach. Platformy nie będą dostępne dla dzieci poniżej 13 roku życia, a użytkownicy w wieku do 15 lat będą musieli otrzymać zgodę rodziców, aby korzystać z aplikacji.

PS2 TikTok ponownie ukarany. Aplikacja naruszyła prywatność dzieci

Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) nałożyła na aplikację TikTok karę finansową w wysokości 345 milionów euro. Platforma naruszyła przepisy o ochronie danych osobowych. TikTok wydał oświadczenie.