Hiszpański Lidl promuje zdrowe odżywianie wśród dzieci. Sieć eliminuje wzory dziecięce z produktów o niższej wartości odżywczej

Hiszpański Lidl promuje zdrowe odżywianie wśród dzieci. Sieć eliminuje wzory dziecięce z produktów o niższej wartości odżywczej
Organizacja WHO sklasyfikowała otyłość jako globalną epidemię. W Hiszpanii choroba ta dotyka jedno na troje dzieci. W związku z tym, Lidl podjął działania mające na celu promocję zdrowego odżywania. Sieć wyeliminowała wzory dziecięce z produktów o niższej wartości odżywczej. Inne podejście prezentuje Lidl Polska.
O autorze
2 min czytania 2025-05-12

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała otyłość jako globalną epidemię i jedno z największych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Zgodnie z badaniami ALADINO, przeprowadzonymi przez Ministerstwo Praw Socjalnych, Konsumpcji i Agendy 2030, otyłość dziecięca dotyka obecnie jedno na troje dzieci w Hiszpanii, chociaż tylko jeden na czterech obywateli postrzega ją jako poważny problem.

W związku z tym, Lidl przyjął na siebie odpowiedzialność jako agent zmian, promując zdrowsze nawyki żywieniowe od dzieciństwa i przyczyniając się do zmniejszenia różnic społecznych w zakresie zdrowia żywieniowego.

Lidl do stycznia 2026 roku chce zrezygnować z marketingu dziecięcego związanego między innymi z opakowaniami produktów spożywczych. W tym celu sieć sklepów eliminuje elementy wizualne skierowane do dzieci z produktów marki własnej o niższym profilu odżywczym. Celem takiego działania jest promowanie zdrowszych wyborów.

W związku z tym, w hiszpańskich oddziałach z opakowań zniknęły animowane postaci, jaskrawe kolory czy zabawne nazwy, które w żaden sposób nie odzwierciedlają charakteru produktu. Przykładowo, z opakowania ciastek Captain Rond animowaną postać pirata zastąpiono designem skupionym wyłącznie na produkcie. Z kolei opakowania żelek Bricks and Tubes pokazują już tylko realną zawartość, a z Chocolate Shake zniknął kultowy animowany pies.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Ponadto, od 2023 roku Lidl nie reklamuje już w mediach i we własnych kanałach produktów, które nie odpowiadają zdrowemu zdrowemu profilowi żywieniowemu, a są skierowane do nieletnich. Wyjątek stanowią takie okoliczności jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Halloween.

Działania na rzecz bardziej świadomego odżywania

Inicjatywa Lidla jest częścią szerszej strategii CSR, której celem jest promowanie zdrowszych, dostępnych i zrównoważonych nawyków żywieniowych, zgodnych z zasadami Planetary Health Diet, globalnej mapy drogowej prowadzącej do bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego do roku 2050.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

źródło: Lidl

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Działania Lidl Polska

Z kolei inne podejście prezentuje Lidl Polska. Sieć wprowadziła na półki sklepowe jogurty pitne i parówki Piratki w nowej odsłonie graficznej, z ulepszonym składem. W nowym layoucie postawiono na grę fontem, inspirację komiksem, graffiti, czarną kreskę uzupełnioną kolorem. Grafiki mają wyrażać radość, przygodę i zawadiackość. Jednocześnie, kontynuowana jest komunikacja walorów jakościowych produktów – na ich opakowaniach znaleźć można hasła takie jak: „BEZ barwników”, „BEZ dodatku…”, „Witamina D” czy „60% owoców”, „Pycha składy”, „93% mięsa” czy „90% mięsa”. 

źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko

PS Biedronka, Lidl i Żabka kuszą piwnymi promocjami, choć rząd szykuje zakaz

PS2 „Zakupy robię w moim Lidlu”: kampania Lidla z przebojem Wodeckiego w tle