Na stronie Fundacji dostępny jest również e-book z poradami dla rodziców i opiekunów, jak rozmawiać z dzieckiem o planowanym pobycie w szpitalu, by zminimalizować jego strach.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego rocznie w Polsce w szpitalach ogólnych hospitalizowanych jest ok. 1,2 mln dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Pobyt w tym miejscu nie należy do przyjemnych i bywa stresujący niezależnie od wieku, a w przypadku małego pacjenta dodatkowo wiąże się też często z niezrozumieniem sytuacji, tęsknotą za rodzicami oraz, wśród nastolatków, frustracją wynikającą z konieczności przebywania na oddziale ze znacznie młodszymi dziećmi i poczuciem braku decyzyjności.
Zobacz również
Fundacja Dr Clown, która od 25 lat pomaga leczyć uśmiechem dzieci w szpitalach i placówkach specjalistycznych, oraz Bank BPH wspólnie przygotowali film „Idzie Klara do szpitala”, który ma na celu pomóc dzieciom zrozumieć, jak wygląda pobyt w takiej placówce, np. w związku z badaniami, i opanować naturalny w tej sytuacji lęk. Wideo dostępne jest na kanale YouTube Fundacji Dr Clown.
Filmowi towarzyszy e-book „Jak wspierać dziecko w czasie pobytu w szpitalu”, w którym rodzice i opiekunowie znajdą porady, jak pomóc dziecku (zarówno młodszemu, jak i nastolatkowi) w tej niełatwej i stresującej sytuacji, jak się na nią przygotować i jak o niej rozmawiać. Znajduje się tam także spis praw przysługujących młodemu pacjentowi podczas hospitalizacji. Treść e-booka oraz film były konsultowane z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta i uzyskały jego aprobatę. Na wybranych szpitalnych izbach przyjęć, SOR ach i w przychodniach przyszpitalnych pojawią się plakaty z kodami QR kierującymi do filmu oraz do e-booka.
– To oczywiste, że pobyt w szpitalu, także zaplanowany, budzi u dzieci obawy. Stają one w obliczu nieznanej sytuacji, mierząc się jednocześnie z bólem i obniżonym samopoczuciem. Rolą rodziców i opiekunów w tej sytuacji jest wspieranie dziecka, zwracanie uwagi na jego emocje i właściwa na nie reakcja. Jedną z najlepszych dróg w tym wypadku jest poświęcenie dziecku czasu oraz rozmowa. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że rodzice i opiekunowie w takiej sytuacji sami często są zdenerwowani i zestresowani, czują się zagubieni. By im pomóc, przygotowaliśmy film w przystępny sposób przybliżający dzieciom szpitalną rzeczywistość, a także e-book ułatwiający przygotowanie się do hospitalizacji. Ważnym elementem radzenia sobie ze związanym z pobytem w szpitalu stresem jest też świadomość przysługujących młodemu pacjentowi i jego opiekunom praw – mówi Agata Bednarek, prezeska Fundacji Dr Clown.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Zdjęcie główne: mat. pras.
Słuchaj podcastu NowyMarketing