Trzy niepotrzebne kierowcom opony i elegancki, laminowany blat. Proste, a jednocześnie niebanalne połączenie pozwoliło stworzyć stylowy stolik kawowy nie tylko dla pasjonatów motoryzacji.
– Zamysł naszego projektu był prosty. Chcieliśmy ponownie wykorzystać wymienione, zużyte opony, które do tej pory, jak każdy serwis – utylizowaliśmy. 600 niepotrzebnych, zużytych opon rocznie to jakieś 3,5 7 ton gumy! Zamiast ją utylizowaćć, dajemy jej nowe życie i wykonujemy profesjonalnie zabezpieczone stoliki – mówi Daniel Urbaniec, prezes serwisu samochodowego Irmar.
Zobacz również
W dobie ograniczania zużycia surowców i stałej redukcji ilości śmieci pomysł krakowskiego serwisu samochodowego idealnie wpisuje się w ideę recyklingu. Według obliczeń Politechniki Poznańskiej w krajach Unii Europejskiej co roku na składowiska trafia ponad 2,5 mln ton zużytych opon, zaś tylko w Polsce przybywa ok. 150 tys. ton rocznie. Niestety przetwarzanie zużytych opon jest mało opłacalne i długotrwałe.
– Wtórne wykorzystanie tych opon w postaci kreatywnych mebli pozwala na zredukowanie ilości śmieci składowanych na składowiskach. Ograniczamy też zapotrzebowanie na nowe meble, co także jest pozytywne dla środowiska – podkreśla Daniel Urbaniec, szef Irmaru.
Rocznie z opon wymienianych w serwisie można stworzyć ok. 200 takich stolików kawowych, w różnych rozmiarach w zależności od wielkości opon.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Jako serwis samochodowy nie tylko naprawiamy czy myjemy auta, ale i aktywnie włączamy się w akcje charytatywne dla potrzebujących. Właśnie dlatego jeden z pierwszych wyprodukowanych u nas egzemplarzy stolika z opon trafił na charytatywną licytację dla chorego, dwuletniego Natana, który mierzy się z wrodzoną wadą polegającą na deformacji stopy. To synek naszego pracownika, dlatego chcemy, by pierwszy taki unikalny przedmiot pomógł bliskim nam ludziom, w trudnej życiowej sytuacji – zaznacza szef Irmaru.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Firma nie wyklucza przekazania oryginalnego mebla na inne charytatywne licytacje. Im więcej stolików, tym mniej opon na składowiskach i więcej szczęśliwych osób, którym uda się dzięki temu pomóc.