Jak najlepiej można wykorzystać swoje kilka sekund? – czyli o video na Instagramie/Vine

Jak najlepiej można wykorzystać swoje kilka sekund? – czyli o video na Instagramie/Vine
Andy Warhol w 1968 roku powiedział, że „w przyszłości każdy będzie sławny przez 15 minut”… Słowa te szybko się zdezaktualizowały. W międzyczasie każdy miał swoje 5 minut... aż limit skurczył się do 15 sekund w przypadku Instagrama czy 7 sekund w przypadku Vine.
O autorze
2 min czytania 2014-08-19

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Marketing ruchomych obrazków

Wyżej wymienione serwisy posiadają setki milionów użytkowników na całym świecie. Dzienny content umieszczany w tych mediach liczy się w dziesiątkach milionów zdjęć/filmów, które zgarniają miliardy lajków… Tego nie można już dłużej ignorować. Albo tam jesteś, albo nie istniejesz…

Wiadomo, że zdjęcie wyraża więcej niż 1000 słów. Ile w takim razie słów potrzeba do opisu tego, co możemy zawrzeć w 15 lub nawet 7 sekundach video? Jest to niewątpliwie potężne narzędzie promocyjne – trzeba tylko potrafić się z nim dobrze obchodzić.

Przyjrzyjmy się zatem, jaki najczęściej content video w serwisach typu Instagram czy Vine serwują nam brandy:

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Prezentacja produktu

Niektórzy mogą pomyśleć: „przecież w 15 sekundach” nie da się zaprezentować mojego produktu… Powiedzcie to firmie Cornetto, która umieściła na Instagramie filmik prezentujący około 29 rożków… zresztą spróbujcie policzyć:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

FAQ i tutoriale

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Firma The Home Depot – czyli amerykański odpowiednik naszej Castoramy – postanowiła w telegraficznym skrócie (7 sekund) zabrać swoich widzów w podróż „od ziarenka do rośliny”. Oczywiście wszystkie elementy pokazane w filmie są do kupienia w ich sklepie.

Ujęcia zza kulis

American Apparel nie ma powodów by ukrywać swoje zaplecze produkcyjne. Nie korzysta z taniej siły roboczej w Azji – w video umieszczonym w serwisie Vine, pokazuje, że jest wierna swojej ziemi, czyli USA.

Pozdrowienia bądź informacje

WorldMilkDay przypada 1 czerwca. Oreo słynące ze swoich upodobań do mleka postanowiło uczcić ten dzień muzycznie…

Relacje z ważnych wydarzeń

To video ukazujące pierwsze żeńskie zdobycie krasowego szczytu w Enshi Grand Canyon National Park w Chinach, przyniosło National Geographic 165 000 lajków!

Kiedy to działa?

Każdy przekaz powinien ukazywać unikalne momenty z życia Twojej marki. Musisz się poważnie zastanowić, na jakiej tożsamości firmy Ci zależy. Do kogo kierujesz swój przekaz? Jakie uczucia ma wywoływać Twoja marka? Jaką rolę chcesz odgrywać w życiu swoich klientów? Dzięki takiej wnikliwej analizie, będzie Tobie łatwiej określić ramy contentu umieszczanego w danym serwisie.   

Content is king. Ale poza niezbędną treścią potrzebna jest również strategia jej dystrybucji, systematyczność działania oraz nietuzinkowy charakter przekazu. Każdy widz powinien mieć przeświadczenie, że uczestniczy w czymś ekskluzywnym, przeznaczonym tylko dla jego oczu, dzięki czemu będzie mógł poczuć się częścią Twojego teamu. Tylko zintegrowana społeczność będzie otwarta na prośby i nasze call to action. Ważna jest również konsekwencja tematyczna. Uczestnicy Twojego małego show, muszą szybko załapać czego mogą się po Tobie spodziewać. Pamiętaj o autentyczności przekazu. W treściach, które prezentujesz musisz być Ty!

A może prowadzisz już taki profil i nic? Są 2 wyjścia. Albo źle to robisz, albo Twój produkt nie spełnia oczekiwań klientów. Zachęć ludzi do wyrażania swoich opinii – nawet tych najbardziej krytycznych. Wyjdzie ci to tylko na dobre!

Podsumowując:

  • stawiaj na unikalność i ekskluzywność przekazu
  • buduj content w zgodzie z tożsamością swojej marki
  • bądź autentyczny
  • mobilizuj społeczność do wyrażania swoich opinii
  • słuchaj co mają do powiedzenia i reaguj

Jeśli znasz inne patenty/case promocji marki w Instagramie/Vine podziel się nimi w komentarzu lub daj mi znać: @lukaszdolata

Łukasz Dolata jest współzałożycielem oraz producentem w Oversee Production. Zapalony biegacz i miłośnik górskich wędrówek. W życiu stara się kierować maksymą: Screw it, Let’s Do it!