Jak poradzić sobie z tremą przed spotkaniem lub szkoleniem online?

Jak poradzić sobie z tremą przed spotkaniem lub szkoleniem online?
Zazwyczaj prowadzącemu spotkanie lub szkolenie wydaje się, że jest dobrze przygotowany. Tylko nie wiedzieć czemu trzęsą mu się ręce, sztywnieje kark, napinają się mięśnie wokół oczu, ramiona przybierają nienaturalne ułożenie, a do tego tętno zaczyna szaleć.
O autorze
2 min czytania 2013-01-22

grafika: fotolia.pl

Spokojnie – to nic innego, jak trema. Poznaj kilka najskuteczniejszych sposobów, jak sobie z nią radzić.

Odruch szoku

Objawy tremy to całkowicie normalne reakcje na coś, czego się nie spodziewamy. Nawet niemowlęta reagują tak na gwałtowne dźwięki.

Dr Frank Pierce Jones stworzył pojęcie „odruchu szoku” (startle pattern) w oparciu o eksperyment, jaki przeprowadził na 1000 badanych. Każdy z badanych miał za zadanie wygodnie się ustawić, po czym Jones „straszył” go gwałtownym, głośnym dźwiękiem. Wszyscy zareagowali objawami wymienonymi na początku artykułu – bez wyjątku. Jones stwierdził, że odruch szoku pozwala ludziom przetrwać niebezpieczeństwo. Jeśli przechodzisz przez ruchliwą ulicę, trąbiący na Ciebie kierowca może Ci zrobić przysługę.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Odruch szoku w reakcji na stres

Taka reakcja staje się problematyczna, jeśli pojawia się w odpowiedzi na przewidywane niebezpieczeństwo, zwłaszcza takie, które nie zagraża nam fizycznie, na przykład rozmowa o pracę (która może być przerażająca, ale nie zagraża nam w dosłownym tego słowa znaczeniu). Albo szkolenie online. W takim przypadku, odruch szoku na pewno Cię nie uratuje.

Nawet najbardziej doświadczeni mówcy przyznają, że w jakimś stopniu odczuwają tremę przed rozpoczęciem webinaru. Wygląda więc na to, że samej reakcji nie da się wyeliminować.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Można ją jednak okiełznać.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jak kontrolować tremę przed webinarem

1. Opuść ramiona

W miarę, jak znika napięcie mięśni, zaczniesz czuć się spokojniej. I od razu będzie to widać!

2. Rozluźnij kark

Zrób kilka krążeń głową, na boki, do tyłu i do przodu. Zrób skłon, dłońmi dotykając stóp. Zrób skręt tułowia w jedną i drugą stronę, żeby rozluźnić mięśnie kręgosłupa.

3. Stań lub usiądź prosto

Kiedy się garbisz, wyglądasz na przestraszonego – i tak też się możesz czuć. Nie musisz stawać na baczność, ale poprawna postawa pomoże Ci poczuć się pewnie.

4. Pamiętaj o oddechu

Częścią odruchu szoku jest wstrzymywanie oddechu (tak jakbyś zaraz miał krzyknąć). Nie krzycz, po prostu zrób wydech. Potem kolejny wdech. I wydech. Głębokie oddychanie uspokaja.

5. Zanuć coś

Zaśpiewaj jakąś piosenkę, żeby rozgrzać struny głosowe. Możesz to zrobić cicho, pod nosem, choć jeśli nie ma nikogo w pobliżu, możesz nawet pokusić się o Gangnam Style. 😉

6. Przewróć oczami

Otwórz oczy najszerzej, jak możesz i poprzewracaj nimi trochę, w dół, do góry i na boki. Teraz mocno je zamknij. Ruchy oczu zużywają dużo energii, więc ich ćwiczenie pomoże pozbyć się trochę tej negatywnej.

7. Rób miny

Rozruszaj mięśnie twarzy. Szeroko otwórz usta i oczy. Postaraj się o naprawdę szeroki uśmiech. Zmarszcz brwi i zrób surową minę. Po takim ćwiczeniu miny, jakie będziesz robił do kamery, nie będą wydawały się sztuczne.

8. Wyginaj śmiało ciało

Jeśli masz taką możliwość, zrób kilka ćwiczeń przed webinarem – rozgrzejesz się i zmniejszysz napięcie. Nie przesadź tylko – nie chcemy, żebyś dyszał do mikrofonu czy pocił się podczas webinaru.

9. Zmień zdanie

Ty chcesz zrobić dobre wrażenie, ale pamiętaj, że to uczestnicy Twojego webinaru chcą znaleźć odpowiedzi lub rozwiązania problemów. I mają nadzieję, że Ty im w tym pomożesz. Im naprawdę zależy na tym, żeby Ci się powiodło.

10. Przygotuj się

… ale pamiętaj, że nie uda Ci się przewidzieć każdego szczegółu. Zaufaj więc sobie – poradzisz sobie ze wszystkim, co może się potoczyć nie tak. Wpadki podczas webinarów zawsze wydają się nam poważniejsze, niż są w rzeczywistości.

Myśl pozytywnie!

Wszystko to pomoże Ci nastawić się pozytywnie do planowanego spotkania lub szkolenia online. Pamiętaj, może tremy nie da się wyeliminować całkowicie, ale radzenie sobie z nią może okazać się bardzo efektywne.