Walbush eksperymentuje obecnie z możliwościami związanymi z wykorzystaniem rekomendacji produktów w kanale e-mail („optivo®Recommendations”), dostępnych w optivo® broadmail. Aby promować cross i upselling, firma personalizowała wszystkie newslettery wysłane na przełomie kilku miesięcy, zgodnie z indywidualnym zachowaniem klientów. Działania te pozwoliły firmie zwiększyć liczbę kliknięć w obszarze rekomendacji do 57%, a konwersję do 135%.
Klienci Walbusch szczególnie cenią sobie jakość produktów i usługi firmy. Firma komunikuje się z klientami wielokanałowo, a efektywne działania e-mail marketingowe wdrożyła już jakiś czas temu. W przeszłości, głównym ich celem było przede wszystkim wysyłanie ofert sprzedażowych, a także przekazywanie treści związanych z brandingiem. Walbusch szybko rozpoznał trend marketingowy, mówiący o zindywidualizowanym podejściu i designie newslettera, jak również potencjał rekomendacji wykorzystywanych w kanale e-mail. W związku z tym, firma postawiła sobie za cel rozbudowanie swoich ogólnych środków komunikacji tak, aby obejmowały one również wysoce spersonalizowane rekomendacje produktów. Celem nadrzędnym było oczywiście zwiększenie wskaźników kliknięć i konwersji.
Zobacz również
Do realizacji swojego celu Walbusch wybrał funkcję optivo® Recommendations. Umożliwia ona bowiem generowanie w czasie rzeczywistym bardzo zindywidualizowanych rekomendacji e-mail marketingowych, dzięki czemu można prowadzić efektywny cross i upselling. Dynamiczne profile klientów są podstawą do stworzenia spersonalizowanej zawartości newslettera. Każde poszczególne kliknięcie w newsletterze służy do indywidualnego zamieszczenia spersonalizowanych rekomendacji zakupowych w kolejnych wiadomościach e-mail. Do stworzenia indywidualnych rekomendacji są brane pod uwagę także kliknięcia wykonane w sklepie internetowym oraz ogólne zachowania odbiorcy na stronie internetowej. Na tej podstawie, optivo® Recommendations automatycznie wstawia zindywidualizowane rekomendacje produktów w newsletterze. Wszystkie treści są tworzone i wyświetlane w momencie, w którym newsletter jest otwierany przez użytkownika po raz pierwszy.
Wszystkie wyświetlane rekomendacje produktów tworzone są w oparciu o dynamicznie utworzoną historię kliknięć i przeglądania strony przez odbiorcę, nie biorąc przy tym pod uwagę wcześniej zakupionych przez niego produktów. Zgodnie z tym scenariuszem, klientom, którzy kliknęli w sklepie internetowym na przykład na letnią, niebieską koszulę, przedstawione zostały rekomendacje produktów z kategorii „Koszule”, poza oglądaną wcześniej, niebieską koszulą. Algorytm rekomendacji nawiązał w tym przypadku także do ostatnich zakupów dokonywanych przez podobne grupy klientów. W ten sposób tworzone indywidualne rekomendacje zostały wyświetlone w ponad pół miliona otwartych newsletterów.
Znaczne zwiększenie wskaźnika kliknięć i konwersji
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Wysyłka wysoce zindywidualizowanych ofert pozwoliła na zwiększenie ilości kliknięć o 57% w stosunku do maili zawierających oferty najlepiej sprzedających się produktów, a konwersja wzrosła aż o 135%. Znaczny wzrost mógł zostać zauważony również w odniesieniu do odbiorców, którym we wcześniejszych newsletterach wyświetlały się oglądane przez nich wcześniej produkty. Po zmianie algorytmu rekomendacji, ilość kliknięć i konwersja podniosły się w ich przypadku odpowiednio o 9% i 27%. Wszystkie dane ukazują zmianę ilości kliknięć i konwersji w porównaniu do innych grup testowych i odnoszą się wyłącznie do paragrafów rekomendacji. Walbusch mógł zatem skutecznie wykorzystać swój potencjał cross i upselling’u w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a więc dość krótkiego okresu czasu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kampanie, w których stosowano spersonalizowane rekomendacje oparte na kompleksowej historii zachowania klienta, osiągnęły znacznie lepsze wyniki w porównaniu z tymi, w których posługiwano się mniejszą ilością danych na temat odbiorców. Dzięki temu, że optivo® broadmail otrzymuje nowe informacje na temat klienta za każdym razem, gdy wchodzi on w interakcję ze sklepem, wciąż go „poznaje”, rozbudowując profil jego preferencji. Nie bez znaczenia jest fakt, że całkowita ilość informacji o klientach rośnie z każdą jego wizytą w sklepie online, co jest oczywiście brane pod uwagę przy tworzeniu kolejnych rekomendacji zamieszczanych w newsletterze.
Podsumowując, klienci Walbusch znacznie lepiej reagowali na zawarte w nesletterze spersonalizowane rekomendacje oparte o ich zachowania, niż na zamieszczane wcześniej oferty najlepiej sprzedających się produktów, czy też produktów wcześniej przez nich oglądanych. Dzięki temu, że klienci znajdują interesujące ich produkty szybciej i łatwiej, uzyskując jednocześnie dalsze inspiracje i zachętę do zrealizowania dodatkowych zakupów, Walbusch może nie tylko poprawić i tak wysoką już trafność swojego newslettera, ale także zacieśnić bliskie relacje ze swoimi klientami.