Japonia też walczy z plastikiem – wprowadzi dodatkową opłatę za torby foliowe w sklepach

Japonia też walczy z plastikiem – wprowadzi dodatkową opłatę za torby foliowe w sklepach
Japonia jest jednym z największych producentów plastiku na świecie. Obecnie państwo to pracuje nad wprowadzeniem nowych przepisów, które zakazałyby dystrybucji darmowych torebek foliowych w sklepach. W ten sposób chce ono walczyć z zanieczyszczaniem mórz i oceanów.
O autorze
1 min czytania 2019-06-06

Problem plastikowych odpadów, które zanieszczyszczają nasze środowisko, jest na tyle duży, że coraz więcej podmiotów wprowadza nowe przepisy zapobiegające nadmiernemu korzystaniu z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych. Przykładem tego jest chociażby rząd Japonii, który zapowiedział podjęcie stanowczych kroków w walce z zanieczyszczaniem mórz i oceanów.

Japoński minister środowiska Yoshiaki Harada poinformował, że jego resort pracuje nad wprowadzeniem nowego rozporządzenia, które regulowałoby dystrybucję darmowych torebek foliowych w sklepach. Wówczas właściciele supermarketów mogliby oferować swoim klientom tzw. foliówki, jednak za pewną opłatą. Ustalenie ceny leżałoby już w gestii detalistów, natomiast powinna być ona na tyle wysoka, by skutecznie ograniczyć zużycie plastikowych toreb przez Japończyków.

W Polsce podobne prawo dotyczące foliówek obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku.

PS

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Tajlandzki supermarket Rimping oferuje swoim klientom produkty zapakowane w liście bananowca. W ten sposób firma chce ograniczyć wykorzystywanie plastiku.

PS2

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, w którym zakazał używania plastikowych jednorazówek w stołecznym ratuszu, urzędach dzielnicowych i wszystkich jednostkach organizacyjnych miasta.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS3

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS4

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

PS5

W budynku Urzędu Miasta Krakowa w kwietniu br. pojawił się specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy.