Według polskich językoznawców, słowem 2022 roku była „wojna”, zaś na drugim miejscu uplasowało się słowo „inflacja”. Ostatni stopień podium zajęły z kolei słowa „uchodźca/uchodźczyni”.
Transmisja z oficjalnej konferencji prasowej, podczas której zostanie ogłoszone polskie Słowo Roku 2023, jest już dostępna w serwisie YouTube:
Zobacz również
Fot. YouTube
„Sztuczna inteligencja” to Słowo Roku 2023
Wśród pretendentów do pierwszego miejsca znajdowały się także słowa tj. zboże, inflacja, granatnik i patodeweloperka.
Profesor Jerzy Bralczyk zwrócił uwagę, że we współczesnej polszczyźnie słowo „sztuczny” ma umniejszające znaczenie i uważa, że może to być o tyle dobre, że broni nas, ludzi, przed uleganiem sztucznej inteligencji. Dlaczego? Przede wszystkim nasza inteligencja jest naturalna, niewymuszona, a więc, jak twierdzi profesor Bralczyk – lepsza.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Natomiast profesor Marcin Bugajski zaznaczył, że „sztuczna inteligencja to zjawisko, które biegnie przez świat i media, z którym już się powoli oswajamy, a przy okazji zastanawiamy się, co dalej”.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jakie słowa królowały w innych krajach?
Niemcy: Krisenmodus – tryb kryzysowy
Szwajcaria (słowa roku wybierane są niezależnie dla każdej wspólnoty językowej):
- Monsterbank (słowo niemieckojęzyczne) – chodzi o połączenie Credit Suisse z bankiem UBS
- Décombres (słowo francuskojęzyczne) – gruz, ruiny (w znaczeniu dosłownym na wojnach i w katastrofach, w ujęciu przenośnym dotyczy upadku wspomnianego już Credit Suisse)
- GPT / Solarexpress (słowa włoskojęzyczne retoromańskie, wł. międzynarodowe) – słynny chatbot / program rozwoju energii słonecznej w regionie retyckim
Austria: Kanzlermenü – ciężko je zrozumieć bez znajomości bieżącej polityki, ale chodzi o słowa kanclerza Nehammera, który powiedział, że najtańszym ciepłym posiłkiem, na który stać każdego Austriaka, jest hamburger, i zalecił biednym, aby stołowali się w McDonalds
Hiszpania: polarización – polaryzacja
Japonia: 税 – jest to znak logograficzny oznaczający tłumaczony jako zei, czyli podatek
Ukraina: Russkij wojennyj korabl’ idi na chuj – fraza będąca najpopularniejszym symbolem obrony przed rosyjską agresją
Belgia: bombe climatique – bomba klimatyczna
PS Były „essa” i „śpiulkolot”, teraz czas na… rel. Młodzieżowe słowo roku 2023 wybrane
Jak co roku, grudzień to czas podsumowań i rozstrzygnięć plebiscytów. Jest wśród nich ten na Młodzieżowe Słowo Roku, którym w tym roku ogłoszono… rel. Co oznacza ten wyraz i jakie słowa wyprzedził na podium?
PS2 Trwa finałowe głosowanie w plebiscycie Boomerskie Słowo Roku 2022
SW Research organizuje Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku 2022. Internauci mogą głosować do czwartku 15 grudnia na jedno z 25 finałowych, antymłodzieżowych słów.