Aby skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami eksperci uznali, że najlepsza będzie sprawdzona już wcześniej przez Kärcher metoda czyszczenia na linach. Technologia ta była już używana do czyszczenia rzeźb twarzy prezydentów USA na Mount Rushmore w USA i podczas prac czyszczących w Katedrze w Ulm. Dalsze prace porządkowe u podstawy i wewnątrz kopuły były przeprowadzane z poziomu ziemi lub rusztowań. Prace czyszczące połączone były z zabiegami konserwatorskimi prowadzonymi na tym obiekcie przez specjalistów w tym zakresie.
– Naszym celem było to, aby czyszcząc nie pozbawić monumentu jego pierwotnego charakteru, a zachować jego piękno dla przyszłych pokoleń – powiedział Thorsten Möwes, ekspert firmy Kärcher, odpowiedzialny za projekt.
Zobacz również
Zanieczyszczenia organiczne usunięto z podstawy pomnika za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody o obniżonym ciśnieniu powierzchniowym 1–1,5 bara w temperaturze podawania wody ok. 90 ° C. Ten rodzaj czyszczenia umożliwia usuwanie mchu i porostów bez uciekania się do korzystania z wysokiego ciśnienia i stosowania chemikaliów. Opóźnia to również pojawienie się nowych porostów. Natomiast kamień wapienny usunięto z piaskowcowej powierzchni za pomocą niskociśnieniowej technologii piaskowania mikrocząsteczkami. Jako ścierniwa użyto drobnego krzemianu glinu (40-90 μm).
Pomnik cesarza Wilhelma, który ma 88 metrów wysokości, został zbudowany w latach 1892–1896, według planów architekta Bruno Schmitza. Góruje on nad wąwozem Wezery w Porta Westfalica, gdzie z wysokości ponad 200 metrów pozwala docenić panoramę okolicy. Od 2008 roku jest on uważany za jeden z najważniejszych zabytków w Niemczech.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W ramach programu sponsorowania kultury firma Kärcher od 1980 roku wyczyściła ponad 140 zabytków na całym świecie. Należą do nich m.in.: kolumnady na Placu Świętego Piotra w Rzymie, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, mający ponad 3300 lat Kolosy Memnona w Luksorze, pomnik przedstawiający prezydentów USA w Mount Rushmore, a także Katedra w Akwizgranie i Kościół Cesarza Wilhelma w Berlinie. Czyszczenie odbywa się zawsze w ścisłej współpracy z konserwatorami zabytków, restauratorami i historykami sztuki.